Fazy rozwojowe kukurydzy

  • Dodaj recenzję:
  • Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Rolnicze
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: praca zbiorowa
  • Wydawca, rok wydania: Top Agrar, 2022, wydanie drugie
  • Liczba stron : 50
  • Oprawa i wymiary: miękka, 150 x 210 mm
  • ISBN: 978-83-7940-027-0
  • egz.
  • 39,00 zł

Fazy rozwojowe kukurydzy to barwny i praktyczny przewodnik po plantacji w okresie jej rozwoju - od momentu siewu aż do samego zbioru.

FAZY ROZWOJOWE KUKURYDZY, wydanie II uzupełnione wpisuje się w serię naszych praktycznych poradników. Stanowi ono uzupełnienie wydanego niedawno przewodnika polowego Kukurydza. O ile w przewodniku polowym akcent położyliśmy na agrotechnikę na poszczególnych etapach wzrostu kukurydzy, to w niniejszej publikacji skupiamy się na rozpoznawaniu faz rozwojowych. Publikacje te stanowią zatem oddzielne poradniki, ale także uzupełniają się nawzajem!
Wydanie II zostało uzupełnione o nowe informacje na temat rozpoznawania faz oraz wiadomości agrotechniczne.

Fazy rozwojowe kukurydzy to barwny i praktyczny przewodnik po plantacji w okresie jej rozwoju - od momentu siewu aż do samego zbioru. Jest to specyficzny klucz, który pozwoli na precyzyjne określenie poszczególnych etapów rozwojowych kukurydzy, dzięki czemu jeszcze dokładniej można zaplanować i przeprowadzić wszystkie zabiegi agrotechniczne. Jest to szczególnie ważne, np. w przypadku dobrania odpowiedniej strategii zwalczania chwastów. Zastosowanie np. herbicydów z grupy regulatorów wzrostu w fazie BBCH 16-18 (6-8 liści) może negatywnie wpłynąć na rozwój generatywny, ponieważ od fazy BBCH 15 tworzą się zawiązki kolb kukurydzy. W efekcie mogą się one nawet nie zawiązać, co negatywnie odbije się na plonowaniu. Dlatego tak bardzo ważne jest precyzyjne określenie poszczególnych momentów rozwoju. Przewodnik ten opiera się na międzynarodowym systemie numerycznym - skali rozwoju roślin BBCH.
Ta uniwersalna metoda pozwala na określanie za pomocą liczb poszczególnych etapów rozwoju kukurydzy. Należy jednak podkreślić, że choć na-leży ona do tej samej rodziny botanicznej - wiechlinowate - co większość zbóż, to jednak jej rozwój jest na wielu etapach inny niż pozostałych zbóż czy traw uprawnych. Wynika to z charakterystycznej budowy łodygi i umiejscowienia organów generatywnych - kukurydza jest rośliną rozdzielnopłciową jednopienną (kwiatostanem męskim jest wiecha, a żeńskim kolba). Rozwój kukurydzy podzielony jest na 8 etapów podstawowych (główne fazy rozwojowe), a każdy z nich na fazy podrzędne. U kukurydzy nie wyróżnia się, w przeciwieństwie do innych zbóż, głównej fazy rozwojowej - krzewienia (BBCH 2) oraz grubienia pochwy liściowej liścia flagowego - rozwój kłosa w pochwie liściowej (BBCH 4).

Spis treści

Kiełkowanie

Rozwój liści

Rozwój źdźbła (wydłużanie pędu)

Rozwój wiechy, kłoszenie

Kwitnienie

Rozwój ziarniaków

Dojrzewanie

Zamieranie