Naturalne zakątki zabaw dla dzieci w ogrodzie

  • Dodaj recenzję:
  • Wydawnictwo: PWRiL
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: Irmela Erckenbrecht, Rainer Lutter
  • Wydawca, rok wydania: PWRiL, 2016
  • Liczba stron : 152
  • Oprawa i wymiary: twarda, 165 x 240 mm
  • ISBN: 978-83-09-01097-5
  • egz.
  • 44,00 zł

Dzięki tej książce można zmienić ogród w miejsce pełne przygód i pomysłów na szalone zabawy. Propozycje aranżacji ogrodów opierają się na naturalnych materiałach i mają za główny cel umożliwienie kompleksowej, swobodnej i spontanicznej zabawy.

Dzieci kochają przyrodę - i bardzo potrzebują kontaktu z nią. Dzięki tej książce można zmienić ogród w miejsce pełne przygód i pomysłów na szalone zabawy. Zapoznanie się z planami ogrodów i ze szczegółowymi instrukcjami budowy umożliwi stworzenie ciekawych zakątków do dokazywania, chowania się, łasowania i wspinaczki. Do wyboru są najróżniejsze projekty budowlane, nadające się nie tylko do dużych, ale i małych ogródków.

Propozycje aranżacji opierają się na naturalnych materiałach i mają za główny cel umożliwienie kompleksowej, swobodnej i spontanicznej zabawy. W przeciwieństwie do gotowych urządzeń, samodzielnie zbudowane „place zabaw" z kładką, zbiornikiem wodnym lub niewielkim parkiem linowym, sprzyjają ruchowi na świeżym powietrzu oraz rozwojowi dziecięcego instynktu badawczego i nieograniczonej fantazji. Dzięki obcowaniu ze zwierzętami i roślinami rośnie u dzieci zrozumienie przyrody, rozwija się empatia i zdolność do tworzenia związków emocjonalnych. Ogródek dla łasuchów lub spirala ziołowa sprawiają, że dzieci chłoną otoczenie wszystkimi zmysłami. W zaroślach lub domku na drzewie nikt im nie przeszkadza, są odizolowane od świata dorosłych. Uczą się czerpać spokój i siłę z przyrody.

Dzięki tej książce można, krok po kroku, zaprojektować i zrealizować naturalny ogród stworzony do zabaw - jednym słowem: raj dla dzieci i całej rodziny.

Spis treści

Spacerowym krokiem

„Dzieci, wyjdźcie się pobawić!"

Ogród dla dużych i małych

Jak podzielić między siebie przestrzeń ogrodu?

Dzieci bawią się inaczej - i mają odmienny gust

Cztery podstawowe potrzeby: wypoczynek, tworzenie, kontakt z przyrodą i zabawa      

Dużo radości podczas wspólnego budowania  

Nie dla perfekcjonistów

Dbać o bezpieczeństwo - i bez nerwów!

Chybotliwa kładka

To jest potrzebne; A tak to się robi

Wodny plac zabaw

A tak to się robi; To jest potrzebne; Dodatkowe elementy urozmaicające wodny plac zabaw     

Staw do obserwowania zwierząt

Mieszkańcy stawu i ich potrzeby; To jest potrzebne; Bezpieczeństwo małych dzieci; A tak to się robi;  Dodatkowe elementy ułatwiające obserwowanie zwierząt i zwiększające różnorodność gatunków w ogrodzie; Konserwacja i pielęgnacja stawu ogrodowego    

Naturalna piaskownica

To jest potrzebne; A tak to się robi; Miejsce do kopania; Uwaga, plac budowy! Dozwolone jest to, co podoba się dzieciom;

Spirala z roślin aromatycznych

Odpowiednie kamienie; To jest potrzebne; A tak to się robi      

Ogródek dla łasuchów

Potęga substancji aromatycznych; „Zielona pedagogika"; A tak to się robi; To jest potrzebne   

Miejsce na piknik

Żywioł ognia; Rozważania na etapie planowania; To jest potrzebne; A tak to się robi

Instrukcja budowy prostego pieca chlebowego opalanego drewnem

To jest potrzebne; Pieczenie

Domek w zaroślach

A tak to się robi; To jest potrzebne; Wierzbowe tipi, czyli domek w zaroślach dla niecierpliwych; Zielona altanka, czyli domek w zaroślach na poprawę samopoczucia; Dzieci budują inne domki        

Domek na drzewie

To jest potrzebne; A tak to się robi; Domek na drzewie - bez drzewa; Życie w domku na drzewie

Raj do balansowania  

Balansowanie na mikadzie z pni drzew; To jest potrzebne; A tak to się robi; Balansowanie na taśmach; Balansowanie na linach - niski park linowy; Huśtawka - przyjemne ćwiczenie równowagi

Przykłady planowania ładnych ogródków do zabawy

Ogródek przy domu szeregowym (400 m2)       

Średniej wielkości ogród miejski (600 m2)        

Duży, wiejski ogród do zabawy (1200 m2)        

 

... wchodzimy do ogrodu pachnącego przygodą i pełnego pomysłów na zabawy, kryjącego piękne miejsca do wybiegania się i ukrycia, lasowania i wspinaczki!

Pokażemy wszystkim zainteresowanym, jak we własnym ogrodzie można stworzyć naturalne obszary do zabaw dla dzieci i nawet na ograniczonej powierzchni umożliwić im niezapomniane przeżycia na łonie natury. Ogród stanie się ulubionym miejscem pobytu całej rodziny - miejscem, w którym zarówno dzieci, jak i dorośli czują się doskonale i mogą zaspokajać swoje najrozmaitsze potrzeby.

Wszystkie propozycje aranżacji opierają się na naturalnych materiałach i mają za główny cel umożliwienie kompleksowej, swobodnej i spontanicznej zabawy. Inaczej niż w przypadku gotowych urządzeń, kupionych w markecie budowlanym lub ogrodniczym, które wyznaczają stały przebieg i treści zabawy, nasze samodzielnie zbudowane „place zabaw" rozwijają w dzieciach pęd badawczy, potrzebę ruchu i niczym nieograniczoną fantazję. Dzięki doświadczeniom zdobytym podczas obcowania ze zwierzętami i roślinami, rośnie ich zrozumienie przyrody.

Wąchając, dotykając, smakując, działając i eksperymentując, dzieci rozwijają wszystkie zmysły - również pobudzają nerwy smakowe. Udział w ogrodowych zajęciach wzbudza zainteresowanie owocami i warzywami, co powoduje pozytywne zmiany nawyków żywieniowych. A w otoczeniu, w którym same stają się aktywne, samodzielnie planują i działają z pełną fantazją, dzieci rozwijają pewność siebie i kompetencje społeczne. Również ich potrzebę wycofania się należy zrozumieć i zaspokoić. Dzieci uczą się w ten sposób, jak czerpać spokój i siłę z przyrody. Ładne kryjówki i zaciszne kąciki do zabawy, do których nie zaglądają dorośli, są dla dzieci równie ważne, jak otwarte przestrzenie, którymi dzielą się wszyscy członkowie rodziny w zależności od ochoty i nastroju.

A oto szerokie spektrum naszych propozycji:

• Chybotliwa kładka z uginających się dębowych desek zaprasza do radosnych podskoków i kołysania.

• Wodny plac zabaw, wypełniony żwirem i otoczakami, zachęca do budowania

tam mostków i strumyków oraz nieograniczonego niczym chlapania się.

• Nad specjalnym stawem do prowadzenia obserwacji dzieci mogą z bliska oglądać pełzających, brzęczących, latających i pływających mieszkańców ogrodu.

• Na piaszczystym skrawku terenu mogą budować i kopać, stale zmieniając swój

zabawowy świat.

• Ziołowa spirala, ogródek dla łasuchów i miejsce na piknik oferują różnorodne przeżycia zapachowo-smakowe.

• Kilka pomysłów dla małych i dużych majsterkowiczów pobudzi ich kreatywność, a wykonane przedmioty ozdobią różne miejsca w ogrodzie, nie tylko te służące do zabawy.

• W zaroślach, wierzbowym tipi lub domku na drzewie dzieci mają prawo czuć się u siebie, pogrążać się w grach z podziałem na role, chować się lub po

prostu czasem spokojnie odpoczywać.

• Wreszcie bardzo dużo przyjemności i ruchu zapewniają tory przeszkód do wspinaczki i kraina balansowania.

Spośród tych wszystkich propozycji dotyczących naturalnych miejsc do zabawy i gromadzenia przeżyć można sobie wybrać to, co komu pasuje - dzieciom, rodzicom i dziadkom.

Do zrealizowania tych pomysłów przydadzą się naturalnie zdolności manualne, lecz przy odrobinie cierpliwości i uporu każdy laik powinien sobie dać radę. Przy każdym projekcie podane jest zapotrzebowanie na miejsce, materiały i narzędzia, a wszystkie etapy pracy są szczegółowo objaśnione. Nie zapomniano też o różnych szczegółach budowlanych i aspekcie bezpieczeństwa. W ten sposób prowadzimy od pomysłu do gotowej realizacji, na którą mogą się już cieszyć zarówno rodzice, jak i dzieci. Zapraszamy zatem do tego pięknego ogrodu, będącego istnym rajem dla dzieci, a jednocześnie dla całych rodzin!