Profesjonalna pielęgnacja racic

W wydaniu tym znajdziecie szczegółowe informacje dotyczące prawi­dłowej korekcji racic. A także na temat rozpoznawa­nia, leczenia i zapobiegania najważniejszym chorobom racic. Prezentujemy tutaj międzynarodowe doświad­czenia w tym zakresie. Liczne zdjęcia i ryciny znacznie ułatwią praktyczne wykorzystanie informacji

Zdrowe racice to więcej mleka!

Krowy mleczne muszą dobrze stać na nogach, tylko wówczas można oczekiwać od nich wy­sokiej wydajności mlecznej. Zwierzęta utykające i ku­lejące trudniej się poruszają, gorzej pobierają paszę i dają w laktacji o tysiąc litrów mleka mniej. Choroby racic - które często pozostają nierozpoznane - są przy­czyną zaburzeń przemiany materii czy też problemów w rozrodzie. Są to straty, na które żaden producent mleka nie może sobie dziś pozwolić.

Około 15 - 20% krów jest brakowanych właśnie z powodu problemów z nogami. Nasilają się one w ostatnich latach, zwłaszcza w dużych i bardzo wy­dajnych stadach. Składa się na to kilka aspektów:
Hodowla w kierunku wysokiej wydajności mlecznej sprawia, że krowy są coraz większe i cięższe. Prowadzi to do zwiększonego obciążenia racic.
W większych stadach krowy przemierzają coraz to dłuższe odległości. Zmienia się relacja pomiędzy przy­rostem rogu a jego ścieraniem.
W wielu gospodarstwach rezygnuje się z pastwiska, krowy pozostają przez cały rok w oborze. Efektem te­go cały aparat ruchu pozbawiony warunków natural­nych jest bardziej obciążony i poddany większej presji infekcyjnej.
Pierwiastki wchodzące w pierwszą laktację osiągają bardzo wysoką wydajność, co często kończy się zabu­rzeniami przemiany materii.
Do typowych błędów zalicza się w pierwszej kolej­ności źle ustawione żywienie oraz braki w zakresie właściwego komfortu krów. W wielu przypadkach pro­blemy są efektem zaniechania lub źle przeprowa­dzonej korekcji racic. Czy to z braku czasu, czy zanied­bania nie wykonuje się regularnej pielęgnacji, która powinna mieć miejsce raz, lepiej dwa razy w roku. Często nogi podnosi się dopiero wtedy, gdy krowa już wyraźnie kuleje.
Profesjonalna pielęgnacja racic niesie ze sobą wiele korzyści:
Podczas korekcji można wcześniej zauważyć i zarea­gować na defekty, czy objawy chorób racic.
Korekcja racic u zdrowej krowy trwa o wiele szyb­ciej, niż u chorego zwierzęcia.
Zdecydowanie obniża się koszty produkcji. Biorąc pod uwagę straty wynikające z kulawizny, korekcja we właściwym czasie jest zawsze opłacalna.
Ten nowy top agrar extra „Profesjonalna pielęgna­cja racic" pokazuje Państwu, jak możecie poprawić zdrowie racic krów w swoim stadzie. W wydaniu tym znajdziecie szczegółowe informacje dotyczące prawi­dłowej korekcji racic. A także na temat rozpoznawa­nia, leczenia i zapobiegania najważniejszym chorobom racic. Prezentujemy tutaj międzynarodowe doświad­czenia w tym zakresie. Liczne zdjęcia i ryciny znacznie ułatwią praktyczne wykorzystanie informacji zawar­tych w tym podręczniku.
Szczególnie wiele uwagi poświęciliśmy funkcjonal­nej korekcji racic. W pięciu etapach pokazujemy, jak i czym ją wykonać oraz w jakich poskromach. Wiele praktycznych porad pomoże Państwu w rozwiązywa­niu trudnych przypadków, kiedy trzeba założyć opa­trunek czy przykleić podkładki.
Wyczerpująco przedstawiony został problem stoso­wania kąpieli racic u krów, a ponadto zagadnienia związane z wpływem żywienia oraz systemów utrzyma­nia na zdrowie racic.
Każdy rolnik utrzymujący bydło mleczne i bydło mięsne, niezależnie od tego czy korekcję racic robi sam, czy zleca, powinien dokładnie zapoznać się z tym zagadnieniem. Wiedza na temat zdrowia racic i ich profesjonalnej pielęgnacji jest jednym z fundamentów dobrego zarządzania stadem.

Spis treści

Anatomia
Budowa i funkcja racicy bydlęcej

Korekcja racic
Pięć etapów pielęgnacji racic 
Posługiwanie się nożem do korekcji racic
Czy zawsze konieczny jest opatrunek racicy?
Odciążenie chorej kończyny za pomocą podkładek

Narzędzia i urządzenia
Nóż, nożyce do racic czy szlifierka kątowa?
Dobrze naostrzony nóż to połowa sukcesu
Wybór najlepszego poskromu do gospodarstwa

Choroby
Kąpiele racic
Racice przednich kończyn

  • Ochwat
  • Zapalenie skóry palca
  • Wrzód podeszwy 
  • Przerostowe zapalenie skóry szpary międzyracicowej
  • Ropowica skóry szpary międzyracicznej
  • Zapalenie skóry szpary międzyracicznej
  • Choroba białej linii
  • Rzadkie choroby i anomalie

Żywienie i utrzymanie
Kulawe krowy - problem żywieniowy?
Czy biotyna chroni racice przed chorobami?

Organizacja
Komfortowe podłogi - mniej kłopotów z racicami
Szybkie rozpoznanie problemów dzięki dokumentacji

 

Tytuł

Profesjonalna pielęgnacja racic

Wydawca

Polskie Wydawnictwo
Rolnicze

Rok wydania

2006

Liczba stron

82

Wymiary

210x300mm

Okładka

miękka

ISBN

83-917900-6-1