Czysta energia. Fotowoltaika. Biogazownie

  • Dodaj recenzję:
  • Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Rolnicze
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: praca zbiorowa
  • Wydawca, rok wydania: Polskie Wydawnictwo Rolnicze, 2021
  • Liczba stron : 30
  • Oprawa i wymiary: miękka, 210 x 295 mm
  • ISBN: 978-83-7940-014-0
  • egz.
  • 25,00 zł

Czysta energia to nasz najnowszy dodatek poświęcony czystej energii - tej pochodzącej ze słońca oraz z bardziej przyziemnych biogazowni. Fotowoltaika, czyli produkcja energii elektrycznej z energii słonecznej, to w naszych warunkach rzecz nowa, choć zyskująca na coraz większej popularności. 
Fotowoltaika to szansa na zmniejszenie kosztów funkcjonowania gospodarstwa, jak i dodatkowe dochody, na przykład z dzierżawy ziemi pod większe instalacje paneli słonecznych.

 

Drodzy Czytelnicy,

Przekazujemy na Wasze ręce nasz najnowszy dodatek poświęcony czystej energii - tej pochodzącej ze słońca, jak i z bardziej przyziemnych biogazowni. Fotowoltaika, czyli produkcja energii elektrycznej z energii słonecznej, to w naszych warunkach rzecz nowa, choć szturmem zdobywająca dachy Waszych domów i budynków gospodarskich. Nasuwa to wiele całkiem nowych pytań związanych z podejmowaniem decyzji, wyborem technologii, instalacją i eksploatacją paneli fotowoltaicznych. To także szansa na zmniejszenie kosztów funkcjonowania gospodarstwa, jak i dodatkowe dochody, na przykład z dzierżawy ziemi pod większe instalacje fotowoltaiczne. Zebraliśmy więc wszystko, co na ten temat napisaliśmy i prezentujemy w tym dodatku.

Mamy nadzieję, że ten dodatek pozwoli uzyskać odpowiedź przynajmniej na część tych pytań. Warto dodać, że gdy 25 lutego 2021 roku w całej Polsce zaświeciło słońce, z instalacji fotowoltaicznych pochodziło aż 9% wyprodukowanej w naszym kraju energii. A to dopiero początek boomu inwestycyjnego w tej branży.

Jednak słońce nie zawsze świeci. Co wówczas? Rozwiązaniem, które sprawdza się na terenach wiejskich, są biogazownie rolnicze. To instalacje znacznie droższe - nie każdego rolnika będzie stać na taką inwestycję, ale stosowane w kraju technologie pozwolą zagospodarować bez szkody dla środowiska gnojowicę i obornik. Cały nasz kraj objęty jest strefą OSN, więc skorzystać na tym mogą wszyscy rolnicy zajmujący się produkcją zwierzęcą, dostarczający do biogazowni gnojowicę, a odbierający znacznie mniej kłopotliwy poferment.

Redakcja „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

 

Spis treści

FOTOWOLTAIKA

Kiedy warto położyć panele na rolniczym dachu?

Fotowoltaika, biogazownia czy pellet - co się opłaca?

Czynsz, koszty, podatki, gdy dzierżawisz ziemię pod panele

Jak określić zapotrzebowanie gospodarstwa rolnego

Przybywa chętnych na dzierżawę gruntów pod panele

Słoneczna energia na kredyt-obowiązki prosumenta

Czy panele mogą zastąpić elektrownię

Jak prosument ma rozliczyć podatek VAT?

BIOGAZOWNIE

Kogo stać na biogazownię i ile za to zapłaci?

Biogazownia produkuje prąd i ogrzewa wioskę

Prąd, gaz i nawozy - trzy w jednym biogazowni

Najlepsza na świecie - biogazownia mleczarza