Gołębie hodowlane. Encyklopedia

  • Dodaj recenzję:
  • Wydawnictwo: DRAGON
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: Zbigniew Gilarski
  • Wydawca, rok wydania: Dragon, 2018
  • Liczba stron : 192
  • Oprawa i wymiary: twarda, 165 x 240 mm
  • ISBN: 978-83-7887-728-8
  • egz.
  • 25,90 zł

Atlas jest znakomitym wprowadzeniem do świata gołębi. Idealny dla tych, którzy dopiero wkraczają w ten barwny, skrzydlaty świat, a jednocześnie nieoceniona pomocą dla tych, którzy skrzydlatemu hobby poświęcają się od dawna.

Gołębiarstwo to piękna, szlachetna pasja, ciesząca się w Polsce długimi i chlubnymi tradycjami. Niniejszy atlas jest znakomitym wprowadzeniem dla tych, którzy dopiero wkraczają w ten barwny, skrzydlaty świat, a jednocześnie nieoceniona pomocą dla tych, którzy skrzydlatemu hobby poświęcają się od dawna.

Książka zawiera znakomite zdjęcia i skondensowane opisy przedstawicieli 91 ras – tych najpopularniejszych i tych mniej znanych. Są wśród nich ptaki zadziwiające bogactwem barw, kształtów i upierzenia – niektóre to prawdziwe ptasie piękności, urzekające elegancją i dumną postawą, inne wzbudzają podziw talentem do wysokich, widowiskowych lotów i powietrznych akrobacji. Zdumienie budzi bogactwo zaprezentowanych ras – wręcz trudno uwierzyć, że dumny pawik i maleńka urokliwa mewka polska należą do tej samej rodziny gołębi, a ich wspólnym przodkiem jest poczciwy, dobrze wszystkim znany gołąb skalny, udomowiony przed kilkoma tysiącami lat. Fascynującą różnorodność tego barwnego świata zawdzięczamy pasji i wytrwałości wielu pokoleń hodowców. Oprócz zdjęć i opisów cech rasowych książka zawiera liczne ciekawostki dotyczące poszczególnych ras, ich krótką historię i podstawowe wskazówki dotyczące hodowli.

Oddaję w ręce miłośników gołębi drugą już książkę mojego autorstwa, poświęconą pięknemu i pasjonującemu hobby, jakim jest gołębiarstwo, czyli columbologia. Od kilku już lat wnioskuję, aby nazwa ta, określająca precyzyjnie wyodrębnioną z ornitologii dziedzinę wiedzy, jaką jest chów i hodowla gołębi, zadomowiła się na stałe w naszej specjalistycznej terminologii. Od podstawy łacińskiej columbus (gołąb) można utworzyć kilka terminów: columbologia - wiedza o gołębiach i ich hodowli; columbolog - znawca zagadnień związanych z hodowlą gołębi; columbofilia - gołębiarstwo; columbofil - gołębiarz.

Założenia niniejszej książki nie pozwalają na publikację pełnych opisów i historii ras, dlatego musiałem dokonać niezbędnych skrótów. Opisy zawierają tylko najważniejsze cechy charakterystyczne dla każdej z ras. W niektórych przypadkach nie zostały wymienione wszystkie odmiany barwne lub też brakuje szczegółów dotyczących zasięgu barwnego rysunku.

Zamieszczone opisy nie mogą być podstawą do oceny gołębi, gdyż są tylko skróconą (uproszczoną) wersją wzorców i nie przekazują pełnej informacji o wyglądzie rasy. Hodowcy zainteresowani aktualnymi opisami ras znajdą wyczerpującą wiedzę na ten temat w najnowszej publikacji pt. „Standardy gołębi rasowych" (wyd. PZHGR i Dl). Szczegółowy opis wszystkich polskich ras zawiera książka mego autorstwa Nasze gołębie - rasy polskie (ÓW Hoża W-wa 2009). W celu wiernego opisu ras, korzystałem z dostępnych wzorców, zarówno krajowych jak i zagranicznych, w tym również tych publikowanych na stronach internetowych.