Gospodarowanie w ogrodnictwie. Ekonomika, organizacja, zarządzanie
- Dodaj recenzję:
- Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
-
Dostępność:
Wysyłka w 12 godzin
- Autor: pod redakcją Eugenii Czernyszewicz
- Wydawca, rok wydania: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, 2016
- Liczba stron : 220
- Oprawa i wymiary: miękka, 170 x 240 mm
- ISBN: 978-83-7259-245-3
- egz.
- 35,00 zł
W publikacji przedstawiono potencjał i uwarunkowania rozwoju ogrodnictwa oraz tendencje rozwojowe jego poszczególnych działów w Polsce i Unii Europejskiej. Przeanalizowano czynniki produkcji w ogrodnictwie - ziemię, czynnik ludzki, kapitał i przedsiębiorczość - a także wybrane aspekty ekonomiki produkcji ogrodniczej i zarządzania.
W publikacji przedstawiono potencjał i uwarunkowania rozwoju ogrodnictwa oraz tendencje rozwojowe jego poszczególnych działów w Polsce i Unii Europejskiej. Przeanalizowano czynniki produkcji w ogrodnictwie - ziemię, czynnik ludzki, kapitał i przedsiębiorczość - a także wybrane aspekty ekonomiki produkcji ogrodniczej i zarządzania. Omówiono m.in. taksacje rolnicze, rachunek kosztów, efektywność gospodarowania w ogrodnictwie, a także ryzyko w działalności gospodarczej.
W pierwszych trzech rozdziałach pracy omówiono zagadnienia dotyczące znaczenia i uwarunkowań rozwoju ogrodnictwa, jego potencjału i tendencji rozwojowych poszczególnych działów w Polsce i Unii Europejskiej oraz konsumpcji produktów ogrodniczych, zwłaszcza owoców i warzyw. W czwartym rozdziale przeanalizowano czynniki produkcji w ogrodnictwie, a więc ziemię, czynnik ludzki, kapitał i przedsiębiorczość, natomiast w kolejnych rozdziałach -wybrane aspekty ekonomiki produkcji ogrodniczej i zarządzania. I tak w rozdziale piątym przedstawiono zagadnienie taksacji rolniczych, w szóstym - rachunku kosztów w produkcji ogrodniczej, w siódmym - oceny efektów produkcyjnych i ekonomicznych gospodarowania, a w ósmym - efektywności gospodarowania w ogrodnictwie. Kolejne rozdziały dotyczą zagadnienia ryzyka w działalności gospodarczej i kwestii zarządzania.
Autorzy żywią nadzieję, że publikacja przyczyni się do upowszechnienia, przybliżenia i lepszego zrozumienia niektórych zagadnień ekonomicznych i z zakresu zarządzania w branży ogrodniczej.
W treści
Znaczenie i uwarunkowania rozwoju ogrodnictwa
Potencjał i tendencje rozwojowe produkcji ogrodniczej
Popyt na owoce i warzywa oraz ich spożycie
Czynniki produkcji w ogrodnictwie
Taksacje rolnicze
Wybrane zagadnienia rachunku kosztów w produkcji ogrodniczej
Efekty produkcyjne i ekonomiczne gospodarowania
Ocena efektywności gospodarowania w ogrodnictwie
Ryzyko w działalności gospodarczej
Wybrane zagadnienia zarządzania gospodarstwem ogrodniczym