Grzyby prozdrowotne. Przyrodolecznictwo z tradycją odkryte na nowo

  • Dodaj recenzję:
  • Dostępność: Wysyłka w 24 godziny
  • Autor: praca zbiorowa
  • Wydawca, rok wydania: Dedal, 2014
  • Liczba stron : 280
  • Oprawa i wymiary: miękka, 145 x 240 mm
  • ISBN: 978-83-940350-0-6
  • egz.
  • 34,90 zł

W części pierwszej opisano 12 najważniejszych, najlepiej zbadanych i najdłużej wykorzystywanych leczniczo grzybów, m.in. w kulturach azjatyckich i medycynie klasztornej.

W części pierwszej opisano 12 najważniejszych, najlepiej zbadanych i najdłużej wykorzystywanych leczniczo grzybów, m.in. w kulturach azjatyckich i medycynie klasztornej. Drugą część książki zajmują opisy kilkudziesięciu schorzeń i możliwości wykorzystania grzybów prozdrowotnych w celach profilaktycznych i do wspomagania leczenia akademickiego lub bezpośredniego leczenia grzybami. Leczenie grzybami sięga swoimi korzeniami neolitu. W kulturach azjatyckich już przed wiekami stało się ono stałym elementem medycyny. Także w medycynie klasztornej grzyby były środkiem leczniczym wykorzystywanym na równi z ziołami. Słynny Ötzi miał ze sobą grzyby lecznicze podczas swojej ostatniej wyprawy, co pośrednio wskazuje, jak były one ważne w ówczesnej kulturze. Wiedza potoczna nie miała podstaw naukowych, ale miała wysoką pozycję w przekazywanej międzypokoleniowo tradycji. Medycyna akademicka w swym rozwoju pominęła początkowo mykoterapię. Dopiero niedawno, trudne i czasochłonne badania potwierdziły naukowo wiele z przekazywanych w dawnych czasach informacji o właściwościach prozdrowotnych grzybów. To dobrze rokuje mykoterapii, która będzie iść za ziołolecznictwem włączonym już do medycyny oficjalnej. Grzybolecznictwo, podobnie jak ziołolecznictwo znalazło sobie miejsce w kulturze medycznej i staje się jedną z metod profilaktyki prozdrowotnej, tym bardziej, że coraz więcej społeczeństw przestaje być grzybofobicznymi. Grzyby okazały się być wartościowymi składnikami diety dla wszystkich. A wegetarianie czy weganie powinni szczególnie dokładnie poznać królestwo grzybów.

 

WSTĘP DO WYDANIA POLSKIEGO

Drodzy Czytelnicy,

„Vitalpilze, Naturheilkraft mit Tradition - neu entdeckt” to jedna z wielu pozycji wydawniczych niemieckiego Towarzystwa Wiedzy o Grzybach Witalnych (Gesellschaft fur Vitalpilzkunde, GfV), które od ponad dziesięciu lat propaguje wiedzę mykologiczną i mykoterapeutyczną.

GfV to nowocześnie zarządzana instytucja pożytku publicznego z siedzibą w Gersthofen (posiada oddziały również w Szwajcarii i Aus¬trii), skupiająca w swych szeregach lekarzy, biologów, mykologów i mykoterapeutów, którzy zajmują się badaniem właściwości leczniczych grzybów, opracowywaniem metod ich hodowli oraz technologią, przygotowywania preparatów leczniczych w postaci kapsułek, tabletek i ekstraktów. Najważniejszym producentem grzybów witalnych w Niemczech jest firma Hawlik współpracująca z GfV. Jej produkty od niedawna można kupić również i w Polsce.

Grzyby od zarania dziejów wzbudzały zainteresowanie człowieka. Stanowiły dodatek żywieniowy ceniony zwłaszcza ze względu na walory smakowe i zapachowe, i były wykorzystywane przez szamanów do celów rytualnych. W postaci tzw. hubki służyły też naszym protoplastom do rozpalania ognia. Wiedza o ich specyficznym działaniu leczniczym, od stuleci przechowywana w europejskich klasztorach, współcześnie została ponownie odkryta. W Tradycyjnej Chińskiej Medycynie (TCM) wiedza o grzybach leczniczych wykorzystywana jest od ponad 4 tysięcy lat. Najwięcej badań naukowych i studiów klinicznych poświęconych zastosowaniu grzybów prozdrowotnych w medycynie pochodzi z Korei, Japonii i Chin. Grzyby jako lekarstwa mają_ zastosowania wielokierunkowe i z reguły pozbawione skutków ubocznych. Niemal we wszystkich współczesnych chorobach stanowią one wartościową pomoc w leczeniu i profilaktyce.

Mykoterapia - czyli leczenie grzybami - to dziedzina wiedzy, która w ostatnich latach bardzo szybko się rozwinęła i zyskała wielu zwolenników. Np. w Korei powszechnie stosuje się grzyby witalne jako tzw. czwarty filar w terapii nowotworów, oprócz leczenia chirurgicznego,

chemioterapii i radioterapii. Przyczyniają się one do wyraźnej poprawy stanu zdrowia pacjentów. GfV dysponuje bogatym archiwum z podziękowaniami od uszczęśliwionych pacjentów, którym grzyby witalne pomogły przetrwać trudy standardowego leczenia antynowotworowego. Brak finansowanych przez instytucje rządowe badań klinicznych z podwójnie ślepą próbą, w naszych regionach geograficznych, nie interesuje owych pacjentów prawie wcale.

Nie brak w literaturze naukowej doniesień o jednoznacznie potwierdzonym antyalergicznym, antybiotycznym, antyoksydacyjnym, metabolicznym, immunomodulacyjnym i antynowotworowym działaniu substancji czynnych zawartych w grzybach. Również obniżenie ciśnienia krwi, redukcja zaburzeń rytmu serca, regulacja przemiany materii i korzystny wpływ na regulację poziomu cukru we krwi w cukrzycy typu  są klinicznie mierzalne.

Do rąk polskiego czytelnika trafia tłumaczenie niemieckiego opracowania „Grzybów witalnych”, zawierające poszerzoną wiedzę o wybranych dwunastu gatunkach leczniczych grzybów oraz opisy chorób, przy których grzyby te mogą być leczniczo wykorzystane. Wydanie polskie nosi tytuł „Grzyby prozdrowotne”. Coraz więcej badań potwierdza medyczne właściwości grzybów leczniczych. Najodpowiedniejszy byłby tytuł: „Grzyby lecznicze”, a określenie „grzyby witalne” nie oddaje w pełni ich właściwości. Wydawca przyjął rozwiązanie kompromisowe, godzące różne spojrzenia. W tekście frazy: grzyby witalne, grzyby prozdrowotne, grzyby lecznicze są synonimami.

O połączenie wiedzy medycznej Wschodu i Zachodu walczy dziś wiele osób, instytucji i stowarzyszeń. Wszyscy terapeuci i lekarze powinni zgodnie stosować odkrywaną na nowo wiedzę przyrodoleczniczą dla dobra pacjenta, aby zdecydowanie podnosić jakość życia i zwiększać szanse na powrót do zdrowia. Niniejsze opracowanie ma stanowić do tego mały przyczynek. Książka ta obala mit o małej wartości grzybów, które w powszechnym mniemaniu nie dostarczają żadnych składników odżywczych, a jedynie posiadają walory smakowo-zapachowe.

Redakcja

 

Pozdrowienia Towarzystwa Wiedzy o Grzybach Witalnych

Grzyby witalne w wielu gabinetach w Niemczech, Austrii i Szwajcarii - i to zarówno gabinetach medycyny akademickiej, jak też medycyny naturalnej - należą do istotnych elementów terapii całościowej (holistycznej). Łączą one w sobie różnorodność zalet. Dzięki swym składnikom i ich działaniu są wykorzystywane w rozmaitych chorobach. W sposób łagodny i pozbawiony skutków ubocznych pobudzają organizm do samoregulacji i w ten sposób mogą utorować drogę ku wyzdrowieniu. Grzyby witalne modulują układ odpornościowy i działają ochronnie na komórki narządów. Przeciwdziałają niedoborom substancji odżywczych i dlatego mają też zastosowanie profilaktyczne. Mogą być zestawiane w nadzwyczajne kombinacje z innymi środkami terapeutycznymi.

Współczesna mykoterapia opiera się nie tylko na tworzonej przez tysiąclecia Tradycyjnej Medycynie Chińskiej, lecz często też na godnych uwagi wynikach niezliczonych badań naukowych. Wskazują one coraz bardziej na to, które substancje odpowiedzialne są za pozytywny efekt terapeutyczny w przypadku określonego grzyba. Już europejska medycyna klasztorna i np. św. Hildegarda z Bingen bardzo ceniły grzyby działające prozdrowotnie. Co prawda, tak jak dawniej, zrozumiałe jest ich powszechniejsze zastosowanie w Azji niż w świecie zachodnim, jednak stopień ich znajomości i akceptacji również i tutaj stale rośnie. Przybywa terapeutów, którzy dla zdrowia swych pacjentów sięgają po możliwości oferowane przez mykoterapię.

Niniejsza książka obejmuje aktualny stan wiedzy dotyczącej terapii z pomocą grzybów witalnych, wiedzy ugruntowanej i zrozumiałej. Życzymy Czytelnikom, aby książka ta stała się przyczynkiem do przybliżenia w Polsce wiedzy o fascynującej sile działania grzybów i możliwościach ich wykorzystania dla zdrowia.

Proszę znaleźć trochę czasu, by zanurzyć się w niezwykły świat grzybów. Życzymy Państwu dużo radości podczas lektury, a dla zdrowia tylko tego co najlepsze.

Zespół Towarzystwa Wiedzy o Grzybach Witalnych, październik 2014

 

SPIS TREŚCI

WSTĘP DO WYDANIA POLSKIEGO

Pozdrowienia Towarzystwa Wiedzy o Grzybach Witalnych

Wstęp mykologiczny profesora Krzysztofa Grzywnowicza

WPROWADZENIE

Organizmy o znaczeniu leczniczym

Z gór do kapsułek

Tabletki i spółka: różne postaci preparatów z grzybów prozdrowotnych

PORTRETY 12 NAJWAŻNIEJSZYCH GRZYBÓW PROZDROWOTNYCH

Agaricus subrufescens [Agaricus blazei Murrill] - pieczarka blazei, pieczarka słoneczna, pieczarka migdałowa

Agaricus bisporus - pieczarka dwuzarodnikowa

Auricularia polytricha — uszak gęstowłosy

Coprinus comatus - czemidłak kołpakowaty [w Polsce prawnie chroniony]

Ophiocordyceps sinensis [Cordyceps sinensis] - chiński grzyb gąsienicowy, maczużnik chiński

Trametes versicolor [Coriolus versicolor] - wrośniak różnobarwny

Hericium erinaceus - soplówka jeżowata [w Polsce prawnie chroniona]

Grifola frondosa, Maitake - żagwica listkowata

Pleurotus ostreatus - boczniak ostry go waty

Połyporus umbellatus - żagiew okółkowa, żagiew wielogłowa

Ganoderma lucidum, Reishi — lakownica lśniąca, lakownica żółtawa

Lentinula edodes, Shiitake - twardziak szitake, twardnik japoński

WYZDROWIEĆ Z POMOCĄ GRZYBÓW

Wyzdrowieć i zdrowym pozostać z pomocą grzybów prozdrowotnych

Alergia

Choroby autoimmunologiczne

Reumatyzm

Artrozy

Osteoporoza

Choroby dróg oddechowych

Przeziębienia

Choroby serca i układu krążenia

Arterioskleroza

Zakrzepica

Dolegliwości żołądkowe          

Problemy jelitowe (choroba Crohna)

Zaburzenia przemian tłuszczowych

Nadwaga

Cukrzyca

Chroniczne zakwaszenie

Choroby neurologiczne

Problemy nerwicowe i zaburzenia snu

Migrena

Napięciowe bóle głowy

Ból (chroniczny)

Zespół przewlekłego zmęczenia

Choroby skóry

Opryszczka (Herpes)

Wypadanie włosów

Zaburzenia miesiączkowania

Zaburzenia libido

Schorzenia prostaty

Dolegliwości okresu przekwitania

Zapalenie pęcherza moczowego

Choroby tarczycy

Choroby nowotworowe

DODATEK

Tabela wskaźników

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

SPIS LITERATURY DO WYDANIA NIEMIECKIEGO

UZUPEŁNIAJĄCA LITERATURA DO WYDANIA POLSKIEGO

INDEKS PRZEDMIOTOWY