Kalendarz Pszczelarza na rok 2019

  • Dodaj recenzję:
  • Wydawnictwo: BEE & HONEY
  • Dostępność: Nakład wyczerpany
  • Autor: Martyna Walerowicz
  • Wydawca, rok wydania: Bee & Honey, 2018
  • Liczba stron : 333
  • Oprawa i wymiary: twarda, 170 x 240 mm
  • ISBN: 978-83-947516-8-5

Kalendarz pszczelarski na rok 2019 przedstawia harmonogram prac nad pożytkami pszczelimi.

Ostatni egzemplarz - kalendarz ma zniszczoną okładkę

 

W Kalendarzu Pszczelarza na rok 2019 znajdziemy:

- spis gatunków roślin miododajnych

- porady dotyczące pielęgnacji roślin

- projektowanie ogrodu dla pszczół

- w każdym miesiącu listę prac do wykonania w ogrodzie

 

Kalendarz pszczelarza z pasją - Rok w ogrodzie roślin miododajnych

Jakże wspaniałe są ogrody Polaków! Te płaskie, rzadkie trawniki! Te tuje wyniosłe! Te pnie po wyciętych lipach! Doprawdy szczyt estetyki!

No dobrze, koniec ironizowania. Nie każdy musi mieć ogród pełen zróżnicowanej flory, bo też nie każdy po prostu lubi spędzać czas pielęgnując rośliny. Faktem jest jednak, że jeżdżąc po Polsce, można zaobserwować podwórza, po których widać, że właściciel starał się zrobić coś ze swoim otoczeniem, ale nie do końca wiedział, jakie są podstawowe zasady planowania ogrodów i ich pielęgnacji.

Osobiście wolę zaniedbane, dzikie ogrody z powykręcanymi pniami jabłoni, gdzie mniszek ściele się gęsto, a w kopach liści żerują jeże. Minimalne walory estetyczne (chociaż przecież o gustach się nie dyskutuje) są zastępowane potężnym walorem ekologicznym, również dla pszczoły miodnej.

Pszczoły miodne, podobnie jak ludzie, by dobrze się rozwijać, muszą mieć zróżnicowaną dietę. Do prawidłowego rozwoju potrzebują białek, witamin i tłuszczów (których dostarcza im pyłek), a także cukrów (których dostarcza im miód). Niebagatelny wpływ na zdrowie owadów mają również metabolity wtórne roślin, takie jak olejki eteryczne i barwniki.

Korzystanie z ubogiej bazy pożytkowej powoduje skrócenie życia zbieraczek, ograniczenie zasięgu lotów, asymetrię skrzydełek, a także niedorozwój gruczołów ślinowych i jajników. W dodatku pszczoły spożywające ubogie posiłki są mniej odporne na choroby, w tym na nosemozę i warrozę. W ekstremalnych sytuacjach głód zmusza pszczoły do kanibalizmu larw.

Zdziczałe ogrody to stołówka dla zwierząt, a jeśli mamy ule - potężne wsparcie dla naszych robotnic. Jednak takie ogrody niekoniecznie przynoszą bezpośrednie korzyści właścicielowi. Człowiek staje wtedy przed dylematem - pszczoła czy roślina?

Jak to połączyć? Jak zaplanować i prowadzić ogród tak, by był on ostoją dla pszczół i dla pszczelarza? By przynosił owoce i zioła albo chociaż nie wymagał dużych nakładów pracy?

W tym kalendarzu krok po kroku poprowadzę was przez planowanie i pielęgnację ogrodu przyjaznego pszczołom - niezależnie, czy dysponujesz ogródkiem działkowym w najcieplejszym miejscu w Polsce, czy placem na Suwałkach. W kalendarzu przedstawiłam takie rośliny, które przynoszą bezpośrednie korzyści zarówno owadom, jak i ludziom. Dlatego nie opisywałam dokładnie pielęgnacji wszystkich popularnych roślin ozdobnych, ponieważ często mają one indywidualne wymagania, a oprócz ładnego wyglądu niewiele wnoszą do naszych ogrodów.

Podczas czytania możecie mi zarzucić, że faworyzuję niektóre gatunki roślin - to prawda. Opisuję przede wszystkim sposób uprawy tych najbardziej popularnych, dlatego częściej znajdziecie informację o pomidorach niż bakłażanach. Postanowiłam wybrać rośliny i ciekawostki, które trafią do jak największej grupy odbiorców.

PS w listach na początku każdego rozdziału radzę stawiać krzyżyki przy każdym zadaniu ołówkiem, ponieważ czynności są takie same w każdym roku, więc a spis czynności może się przydać w następnych latach.

To jak? Wchodzimy razem w ogrodowy 2019?

„Kalendarz pszczelarza z pasją" na 2019 r. jest pozycją przeznaczoną dla każdego pszczelarza, któremu zależy na ochronie przyrody i zapewnieniu dobrostanu pszczołom. W środku znajdują się informacje na temat prowadzenia ogrodu tak, by dostarczał pożytku owadom zapylającym. Porady o przycinaniu drzew przeplatają się z informacjami o nasadzeniach pożytków i projektowaniu idealnego ogrodu. Na początku każdego miesiąca znajduje się lista prac do zrobienia, która znacznie usprawni pielęgnację roślin. Autorką kalendarza jest Martyna Walerowicz, która ukończyła studia ogrodnicze, a jej praca naukowa związana była z pszczelarstwem.

Spis treści

Styczeń

Cięcie drzew; Planujemy ogród; Produkcja pierwiosnek

Luty

Czego brakuje?; Zabezpieczanie uszkodzeń mrozowych; Testujemy nasiona; Przygotowanie rozsady; Cięcie porzeczek i agrestu

Marzec

Co kwitnie?; Sadzenie drzew; Nawożenie; Pierwszy siew do gruntu i kolejna rozsada; Doniczkowe – hartujemy!

Kwiecień

Przerzedzanie pąków; Cięcie miododajnych róż; Siew wieloletniej łąki kwietnej; Rozsada po raz trzeci!; Czas siać!; Sposób na krety

Maj

Przygnij gałąź; Uszkodzenia mrozowe? W maju?!; Po zimnej Zośce; Walczyć? Naturalnie!; Opryski; Gnojówki do podlewania; Kompostownik

Czerwiec

Znowu tniemy!; Podwiązanie pomidorów; Przerywamy! ; Siejemy dzwonki...; ...i stokrotki...; Podlewanie bez stresu; Naturalna walka z chwastami; Walka z chwastami na wieloletniej łące kwietnej; Ślimaki żerują nocą; Wykopujemy cebule

Lipiec

Co tniemy?; Pamiętajmy o...; Sadzonki roślin; Ogrodowy recykling

Sierpień

W tym miesiącu tniemy...; Porzeczka czarna; Porzeczki kolorowe; Agrest; Wyżej wymienione gatunki szczepione na pniu; Cięcie maliny letniej; Jeżyny ; Klony; Lawenda’ Wsparcie dla drzewa; Pod sad i inne nasadzenia; Ogród warzywny; By mieć ogławianie z głowy; Cebule w grunt!; Tniemy, dzielimy, rozsadzamy; Znajdujemy stałe miejsce...; Przechowywanie i przetwórstwo

Wrzesień

Ostatnie cięcie malin; Jesienne sadzenie drzew; Zbiór owoców; Choroby jesienne; Turkuć podjadek; Warzywnik; Ostatnie kwiaty tego roku; Kosimy łąkę kwietną; Jeże w ogrodzie

Październik

Końcówka roku w sadzie; Końcówka roku w warzywniku; Końcówka roku wśród ozdobnych; Przechowywanie owoców c.d.

Listopad

Otulamy przed zimą drzewa; Otulamy też warzywa; Wysiew nasion; Cięcie drzew i pnączy; Narzędzia ogrodnicze; Czas edukacji

Grudzień

Kły na kiełki

Ptaki zimowych krzewów; Karmniki dla ptaków; Stagnacja i niezbędne minimum; I to już wszystko

Dodatkowe informacje i porady

Uprawa współrzędna

Podstawowe zasady nasadzania warzyw, owoców i ziół w uprawie

współrzędnej

Czarnoziemy i hortisole

Ziemie jałowe

Ogród na wodzie