Katalog bylin polecanych przez Związek Szkółkarzy Polskich

  • Dodaj recenzję:
  • Wydawnictwo: Agencja Promocji Zieleni
  • Dostępność: Nakład wyczerpany
  • Wydawca, rok wydania: Agencja Promocji Zieleni, 2005
  • Liczba stron : 136
  • Oprawa i wymiary: miękka, 210 x 300 mm
  • ISBN: 978-83-92180-79-1

680 opisów ze zdjęciami zawiera najważniejsze informacje o roślinach: charakterystykę roślin, wymagania, pielęgnację, sugerowane zastosowanie i gęstość sadzenia. Kompendium wiedzy na temat bylin

„Katalog Bylin polecanych przez Związek Szkółkarzy Polskich" opracowany przez specjalistów i praktyków stanowi kompendium wiedzy na temat bylin dostępnych w Europie Wschodniej. 680 praktycznych i krótkich opisów zawiera najważniejsze informacje o roślinach: ich charakterystykę, wymagania, pielęgnację, sugerowane zastosowanie i gęstość sadzenia. Każda bylina pokazana jest przynajmniej na jednym zdjęciu, a jej dorosłą sylwetkę obrazuje rysunek.

Część opisową Katalogu uzupełniają tabelaryczne zestawienia wg wybranych cech, siedlisk lub zastosowania pozwalające na sprawne znalezienie odpowiednich roślin. Jak zaaranżować wybrane byliny podpowiadają inspiracje z propozycjami kompozycji ogrodowych.

Z przyjemnością przekazujemy w Państwa ręce nasze kolejne po KATALOGU ROŚLIN. Drzewa, krzewy i byliny" wydawnictwo o roślinach - KATALOG BYLIN.

Tworząc Katalog staraliśmy się, aby zarówno dobór prezentowanych tu roślin jak i sposób podania informacji ułatwił czytelnikom poruszanie się po bogatym i interesującym świecie bylin. W oparciu o wieloletnie obserwacje i wiedzę autora, a także informacje rynkowe umieściliśmy w Katalogu przeszło 650 bylin godnych polecenia do uprawy w warunkach klimatycznych naszego kraju. Prezentowane tu rośliny są produkowane w coraz to liczniejszych szkółkach bylin w Polsce. Wśród nich są uprawiane jeszcze przez nasze babcie, popularne wśród wielu właścicieli ogrodów, ale i te mało znane, a ciekawe i atrakcyjne.

Prezentowane są tu rośliny, które można uprawiać w warunkach przydomowego ogrodu, działki, ale także z powodzeniem stosować w terenach zieleni miejskiej. Staraliśmy się więc, aby wśród przedstawionych bylin znalazły się te, które można stosować w różnych ogrodowych sytuacjach: w miejscach słonecznych lub bardzo cienistych, pojedynczo i grupami, w zestawieniach barwnych bądź tematycznych.

Rośliny podane są w układzie alfabetycznym. Stosujemy aktualne, ujednolicone nazewnictwo łacińskie, a obok, w nawiasie, znajduje się polski odpowiednik nazwy rośliny.

Opisy zawierają zwięzłe i praktyczne informacje na temat gatunku i ewentualnych odmian.

W opisach znajdą Państwo wiele cennych i bardzo użytecznych informacji, które z pewnością będą przydatne nie tylko na etapie wyboru roślin czy zakupu, ale także w późniejszej pielęgnacji. Wszystkie prezentowane w części opisowej rośliny pokazane są na zdjęciach.

W wielu przypadkach udało nam się pokazać zbliżenie rośliny i przykład jej zastosowania. Uzupełnieniem tych informacji są symbole mówiące o preferowanych przez roślinę warunkach świetlnych, symbol strefy mrozoodporności, a także wyjątkowo cenne, ze względu na swą użyteczność i prostotę, rysunki sylwetek roślin.

Odrębną część Katalogu stanowią zestawienia tabelaryczne, które grupują prezentowane byliny według kilku kryteriów dekoracyjnych, siedliskowych i funkcjonalnych. Uzupełnieniem Katalogu są przykłady zastosowania bylin i pomysły na ich komponowanie.

Mamy nadzieję, że czytelny i przejrzysty układ graficzny Katalogu, pomimo obszernej zawartości ułatwi Państwu korzystanie z zawartych tu wiadomości, a uroda pokazanych tu bylin zachęci do powszechniejszego stosowania ich w ogrodach i parkach.

Spis treści

Od autora

Część opisowa

Inspiracje

Zestawienia tabelaryczne

Słownik nazw rodzajowych

 

Tytuł

Katalog bylin polecanych przez Związek Szkółkarzy Polskich

Autor

Jacek Marcinkowski

Wydawca

Agencja Promocji Zieleni

Rok wydania

2005

Liczba stron

136

Wymiary

210 x 300 mm

Okładka

miękka

ISBN

978-83-92180-79-1