Konferencja borówkowa. Globalizacja. Nowoczesna uprawa borówki

  • Dodaj recenzję:
  • Wydawnictwo: Hortus Media
  • Dostępność: Nakład wyczerpany
  • Autor: praca zbiorowa
  • Wydawca, rok wydania: Hortus Media, 2016
  • Liczba stron : 144
  • Oprawa i wymiary: miękka, 165 x 235 mm
  • ISBN: 978-83-933865-2-9

Nowoczesna uprawa borówki i wszelkie aspekty dotyczące produkcji na światową skalę oraz porady pomocne w walce o nowe rynki sprzedaży.

Powiedzenie „myśl lokalnie, działaj globalnie" odnosi się chyba do każdego rodzaju działalności - do biznesu, gospodarki i polityki. Nie tylko to, co „tu i teraz" (czyli na naszej plantacji czy w otoczeniu), ale też relacje w Europie czy nawet świecie wpływają na powodzenie realizowanych przedsięwzięć. Globalizacja to jednak przede wszystkim szansa na rozwój!

Jak to się ma do naszej borówkowej branży? Przede wszystkim same borówki w krótkim czasie stały się owocem globalnym. Popatrzmy na Wielką Brytanie, gdzie poprzez odpowiednie działania marketingowe producentów jagód, firm i sieci handlowych udało się z borówek zrobić owoce, które są dostępne w sklepach praktycznie przez cały rok i chętnie kupowane przez konsumentów. Dzięki temu swoje miejsce znalazły tam borówki z Polski, które od lipca do września dominują na półkach brytyjskich marketów. To nasz pierwszy globalny sukces. Przez kształtowanie dobrej jakości naszych borówek możemy go jeszcze pogłębić.

Teraz przenieśmy się do Chile. Kraj ten w ciągu kilku lat stał się światowym liderem w produkcji owoców borówki (i nie tylko - rozwinęła się tam też produkcja innych owoców) i obecnie zaopatruje w nie cały świat. Większość chilijskich borówek trafia do Ameryki Północnej, ale z powodzeniem docierają też do Europy czy na kontynent azjatycki. Możliwość długiego przechowywania tych jagód (muszą być do tego prawidłowo zebrane i przygotowane) pozwala na nieograniczoną ich sprzedaż w zakresie ogólnoświatowym. To już drugi przykład globalnego spojrzenia na borówki.

Wielu producentów zastanawia się, w jakim kierunku rozwijać borówkowe plantacje. Odmiany wczesne, a może późne, uprawa pod osłonami czy jakieś nowe odmiany? Odpowiedzi na te pytania trzeba również poszukiwać na globalnym rynku. Intratna - wydawać by się mogło - uprawa późnych odmian borówki na zbiory wrześniowe staje w tej chwili pod dużym znakiem zapytania. Do niedawna w tym okresie w całej Europie dominowały polskie borówki z późnych zbiorów, a uzyskiwane za nie ceny były czasem 2-3-krotnie wyższe niż w pełni sezonu. Okazuje się jednak, że w tym czasie możliwe jest sprowadzanie do Europy borówek z Argentyny czy Peru, gdzie rozwinięto uprawę wczesnych odmian południowych. Trudno więc powiedzieć, jaka będzie w przyszłości opłacalność uprawy borówek na zbiór opóźniony w Polsce.

Wreszcie najważniejsze - globalizacja w handlu borówką. To ogromne możliwości, dotychczas słabo przez nas wykorzystywane. Skoro Chilijczycy potrafią wysyłać borówki na odległy rynek chiński, dlaczego my nie mogliśmy oferować naszych jagód w bogatych krajach arabskich czy azjatyckich? Do tego jednak potrzebne jest dotarcie do odbiorców z tamtych odległych rynków. Małymi krokami posuwamy się w tym kierunku - w ostatnim sezonie polskie borówki były bowiem obecne w Malezji, Indonezji, Singapurze i Japonii. Oby takich handlowych sukcesów było coraz więcej.

Najlepszym przykładem globalizacji jest internet. W ciągu kilku sekund możemy się dowiedzieć, co dzieje się w dowolnym zakątku świata, znaleźć za pomocą wyszukiwarki informacje o właściwościach borówek, ich produkcji, odmianach, cenach itp. Czy odpowiednio wykorzystujemy te możliwości? Czy nasze borówki (z gospodarstwa, organizacji handlowej, kraju) są widoczne na pierwszych stronach wyszukiwarek? Czy mamy widoczną i rozpoznawalną markę czy logo, które są naszą dumą?

Globalnych wyzwań dla producentów borówki jest wiele. Czy odpowie na nie kolejna już - IV Konferencja Borówkowa? Mam nadzieję, że przynajmniej na niektóre z nich. Niech globalne myślenie i spojrzenie na borówkowy biznes zaprocentuje sukcesami w przyszłości.

Spis treści

Typy, odmiany i różne systemy uprawy borówki na świecie

Rozwój produkcji owoców borówki wysokiej w Chinach

Gnicie jagód borówki jako główna przyczyna utraty plonu i jakości owoców

Czy warto uprawiać borówkę ekologicznie?

Choroby borówki wysokiej i możliwości ich zwalczania

Optymalne odżywianie borówki wysokiej - nawożenie posypowe i fertygacja

Uprawa borówki wysokiej z produktami firmy Yara

Mapowanie pąków u borówki

Warunki zbioru i przechowywania borówki wpływające na ich dobry shelf-life

Trendy na brytyjskim rynku borówki

Promocja borówek w Polsce - czyli czego możemy się nauczyć od producentów wina,

plantatorów winorośli i amerykańskiego świstaka

Ważne aspekty handlu borówką

Możliwości długiego przechowywania owoców borówki wysokiej

Dlaczego warto uprawiać borówki pod osłonami?