Konferencja Kamczacka 2017

  • Dodaj recenzję:
  • Wydawnictwo: Hortus Media
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: praca zbiorowa
  • Wydawca, rok wydania: Hortus, 2017
  • Liczba stron : 118
  • Oprawa i wymiary: miękka, 170 x 240 mm
  • ISBN: 978-83-933865-7-4
  • egz.
  • 39,90 zł

Zbiór artykułów z konferencji jest idealną pigułką wiedzy dotyczącą uprawy, odmian oraz ochrony jagody kamczackiej.

Piąta jagoda, rosyjski cud, fenomen XXI wieku, owoc przyszłości - takie określenia padają w tej publikacji w odniesieniu do jagody kamczackiej. Czym zachwyca konsumentów? Dlaczego tak szybko rozpowszechnia się w uprawie? Czy rzeczywiście znajdzie swoje stałe miejsce na rynku i zapewni godziwe zyski plantatorom, którzy postawili na jej produkcję? Pytań jest wiele, ale dwa lata temu było ich jeszcze więcej.

Kiedy w 2015 roku organizowaliśmy pierwszą Konferencję Kamczacką, jagoda kamczacka była czymś tak nowym, że wiele osób nigdy widziało towarowej plantacji tego gatunku. Wielu jednak zdecydowało się jej uprawę. Materiał szkółkarski dostępny był w niektórych szkółkach jedynie na zapisy, jeśli nie było konkretnej odmiany, zastępowano ja inną - byle tylko posadzić. Przedstawiliśmy wtedy pierwsze informacje o jagodzie kamczackiej, zaprosiliśmy hodowców z Kandy i Rosji, by podzielili się swoją wiedzą... no i się zaczęło. Eksperci z branży twierdzą, że powierzchnia uprawy jagody kamczackiej przekracza już w Polsce 2000 ha, a jeśli weźmie się po uwagę fakt, że co roku powstaje około 300 ha nowych plantacji, areał ten nadal rośnie. Pokazuje to, że w ciągu zaledwie kilku lat kraj nasz stał się największym - pod względem powierzchni uprawy - producentem tych owoców na świecie! Jest się czym chwalić, ale by nie polec na starcie, trzeba mądrze postępować dalej, rozwijać sprzedaż i zdobywać nowe rynki zbytu.

Wbrew początkowym opiniom, jagoda kamczacka wcale nie jest rośliną łatwą w uprawie. Największym jednak wyzwaniem okazuje się zdobywanie rynków zbytu i promocja owoców jagody kamczackiej wśród szerokich rzesz potencjalnych odbiorców. Na razie zachwycają się nimi głównie Japończycy, którzy słono płacą za owoce w formie zamrożonej. Ale co z odbiorcami ze Starego Kontynentu? Skoro są nowe odmiany o dobrym, ale równocześnie zróżnicowanym smaku owoców, czy nie warto byłoby zaszczepić chęci jedzenia tych jagód wśród naszych krajowych konsumentów, a tym bardziej - w bogatszych społeczeństwach Wielkiej Brytanii, Niemiec czy krajów skandynawskich? Potrzebne są jednak działania promujące jagodę kamczacka właśnie jako fenomen (ma właściwości prozdrowotne, którymi przewyższa inne owoce jagodowe), nowość (kto nie lubi próbować nowych smaków, nowych doznań) i owoc przyszłości (może przeciwdziałać wielu chorobom cywilizacyjnym). Praca nad promocją i popularyzacją jest równie ważna jak rozwijanie technik uprawy, doskonalenie metod zbioru czy przygotowania owoców do sprzedaży. Dlatego zachęcam wszystkich plantatorów do współdziałania i promowania tych niezwykłych owoców, na każdy możliwy sposób. Gdy przeszło 40 lat temu zaczynano sadzić w naszym kraju borówkę wysoką, o jej uprawie mało kto wiedział. Dziś to właśnie Polska jest w gronie światowych i europejskich liderów w produkcji tych owoców i ich głównym dostawcą na wymagające europejskie rynki, l choć produkcja przez te lata wzrosła kilkunastokrotnie, jak dotąd, nie ma trudności ze zbytem borówki wysokiej. Takiej dobrej współpracy i sukcesów porównywalnych do tych, jakie osiągnęli borówkarze, życzę wszystkim producentom jagody kamczackiej. To też zasługa współdziałania plantatorów i podejmowania przez nich różnych działań na rzecz promocji i popularyzacji tego gatunku. Nasi plantatorzy postawili na jakość, dzięki której polskie borówki mają tak dobrą markę na europejskim i światowym rynku. Macie zdecydowaną przewagę produkując tak znakomite owoce. Trzeba tylko umieć ją wykorzystać! Powodzenia.

Spis treści

Rozwój uprawy i badania jakościowe jagody kamczackiej w Szkocji

Przydatność odmian suchodrzewu jadalnego do uprawy w Polsce, w zależności od ich pochodzenia

Perspektywy dla nowych odmian jagody kamczackiej na podstawie obserwacji z lat 2013–2017

Aspekty biznesowe sadzenia i uprawy jagody kamczackiej na przykładzie plantacji

Możliwe sposoby zwiększenia atrakcyjności kwiatów jagody kamczackiej dla owadów zapylających

Najgroźniejsze choroby jagody kamczackiej i możliwości minimalizacji ich występowania

Wpływ wybranych składników pokarmowych na cechy jakościowe owoców

Fakty i mity o uprawie jagody kamczackiej po doświadczeniach z 2017 roku

Wnioski z ostatnich siedmiu lat uprawy jagody kamczackiej w Ameryce Północnej

Zrozumieć ptaki, by uniknąć ich na plantacjach jagody kamczackiej

Możliwości mechanicznego zbioru jagody kamczackiej w opinii plantatora

Czy wszystko wiemy o związkach aktywnych jagody kamczackiej?

Wpływ zróżnicowanych warunków przechowywania na jakość i trwałość owoców jagody kamczackiej