Konferencja Kamczacka 2019

  • Dodaj recenzję:
  • Wydawnictwo: Hortus Media
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: praca zbiorowa
  • Wydawca, rok wydania: Hortus Media, 2019
  • Liczba stron : 152
  • Oprawa i wymiary: miękka, 170 x 240 mm
  • ISBN: 978-83-949145-3-0
  • egz.
  • 38,90 zł

Odmiany, uprawa, nawożenie, zbiór, przechowywanie, przygotowanie do sprzedaży i przetwórstwo owoców jagody kamczackiej.

III Międzynarodowa Konferencja Kamczacka okazała się dla nas dużym wyzwaniem. Przede wszystkim, długo nie mogliśmy podjąć decyzji - czy warto ją w ogóle organizować. Wszak owoce, które miały być hitem i przynosić zyski dla gospodarstw, okazały się dla wielu „kulą u nogi". Niskie plony, słaby wzrost krzewów, problemy z chorobami, trudności ze zbytem... Problemów, z którymi zderzyli się plantatorzy, było bardzo dużo. Czy jednak, jako naród pracowity, kreatywny i przedsiębiorczy powinniśmy się poddawać? Otóż nie, tym bardziej że mamy do zaoferowania naprawdę świetne, zdrowe i bardzo dobrze wpisujące się w potrzeby współczesnych konsumentów owoce. Słyszymy wiele pozytywnych opinii od tych, którzy włączyli haskap do swojej diety, w postaci zarówno świeżych owoców w sezonie, jak i przetworów z nich przygotowanych. Wykonanie tych drugich okazuje się nie takie trudne, bowiem – zamiast inwestować w drogie technologie - możemy z powodzeniem (unikając wielu formalności) usługę przetworzenia owoców powierzyć wyspecjalizowanej firmie. W ten sposób da się bez trudu wyprodukować soki, dżemy, konfitury, które pozwolą zagospodarować owoce i oferować je klientom przez długi czas.

Konieczne są zmiany zarówno w technologii produkcji owoców, jak i w podejściu do ich sprzedaży. Co można i trzeba zrobić, by początkowe trudności przekuć na sukces? Na wiele takich pytań ma właśnie odpowiedzieć III Międzynarodowa Konferencja Kamczacka. Które odmiany się sprawdziły, a które trzeba będzie wcześniej lub później wymienić? Jak uzyskać wysokie plony? Czy odpowiednio dobraliśmy odmiany pod względem dobrego wzajemnego zapylenia? Jak zbierać owoce i co później z nimi robić? W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania zorganizowaliśmy to wydarzenie i zaprosiliśmy do Polski najlepszych specjalistów związanych zawodowo z haskapem. By produkować lepiej, a w dalszej perspektywie - uzyskiwać wyższe plony i poprawić sytuację ekonomiczną gospodarstw, które postawiły na jagodę kamczacką. Najważniejsza pozostaje jednak kwestia sprzedaży owoców, do której furtką (a może nawet bramą) może okazać się produkcja ekologiczna. Okazuje się, że taki właśnie produkt jest poszukiwany przez wielu odbiorców. Jagoda kamczacką znakomicie nadaje się do tego systemu produkcji. Pozytywy widać też w działaniach na rzecz promocji owoców tego gatunku. Pomóc może projekt Czas na polskie superowoce!, który realizowany w 2019 roku, będzie kontynuowany w kolejnym. Ważne, że sami producenci świetnie potrafią promować swoje owoce. Widać je już w mediach społecznościowych, coraz częściej są dostrzegane przez dietetyków, specjalistów od zdrowego odżywiania, vlogerów kulinarnych. Krok po kroku wszyscy razem możemy zbudować sukces.

Zajmując się jagodą kamczacką, spotykam wielu pasjonatów. Ludzi, którzy postrzegają ją jako owoc przyszłości, superowoc, który - dzięki swoim właściwościom prozdrowotnym - stanie się dobrze znany i poszukiwany przez konsumentów. Liczę, że tak właśnie będzie, a dzięki wiedzy i kontaktom zdobytym podczas tej największej na świecie konferencji poświęconej haskapowi, będzie także to Wasz sukces - sukces uczestników tegorocznej Międzynarodowej Konferencji Kamczackiej.

Mariusz Podymniak

Hortus Media / jagodnik.pl

 

Międzynarodowa Konferencja Kamczacka, która odbywa się co dwa lata, ma bardzo duże znaczenie dla rozwoju i umacniania pozycji jagody kamczackiej na rynku. To tutaj spotykają się fachowcy z dziedziny uprawy, przetwarzania i sprzedaży tej „piątej jagody" w gronie owoców jagodowych. Dynamiczny rozwój niesie też zagrożenia. We współczesnym świecie nie jest problemem wyprodukowanie, ale coraz większym jest korzystne sprzedanie produktu.

Jestem przekonany, że ta konferencja przyniesie również ciekawe pomysły na promocję i popularyzację jagody kamczackiej. Wzrost powierzchni uprawy i coraz większe doświadczenie producentów sprawiają, że niezbędne jest poszukiwanie nie tylko nowych rynków zbytu, ale też i innowacyjnych sposobów przetworzenia, dostosowania do gustów odbiorców, którzy ostatecznie zadecydują o powodzeniu dalszego rozwoju produkcji jagody kamczackiej. Owoce te z pewnością zasługują na popularyzację wśród konsumentów, ze względu na swoje walory zdrowotne i smakowe.

Jestem przekonany, że podczas tegorocznych obrad ten temat będzie miał nie tylko znaczący udział, ale też przyniosą one konkretne propozycje rozwiązań.

Życzę Państwu wielu ciekawych dyskusji, których konkluzje na pewno dadzą odpowiedzi na wiele nurtujących środowisko pytań.

Jan Krzysztof Ardanowski

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

Polskie sadownictwo jest w fazie dużych przeobrażeń, związanych głównie ze zmianami w handlu, a także z ciągle obowiązującym rosyjskim embargiem oraz z widocznymi trendami na rynku konsumenta. Wielu sadowników widzi swoją przyszłość w produkcji owoców jagodowych, w tym jagody kamczackiej jako dodatkowego, a nieraz nawet głównego gatunku uprawianego w gospodarstwie. Zakaz handlu z Rosją stworzył barierę w rozwoju produkcji ja­błek tradycyjnych do tej pory odmian, choć także i w uprawie m.in. truskawek, czereśni czy borówki. Sadownicy zaczęli się interesować innymi gatunkami, które - ich zdaniem - mogą stanowić alternatywę dla jabłoni. Część z nich podejmuje ryzyko dywersyfikacji upraw i pójścia w kierunku produkcji do tej pory mało znanych owoców. Robi to nawet niejako „w ciemno", mając nadzieję na dobre dochody. Ci bardziej świadomi podejmują podobne decyzje na podstawie analizy trendów na rynku konsumenta, który często szuka na sklepowej półce nowości. Od kilku sezonów widzimy bowiem większe niż do tej pory zainteresowanie sklepów sieciowych m.in. deserowymi owocami jagodowymi. Bezsprzecznie wszędzie w Europie Zachodniej spada spożycie jabłek, co występuje także w naszym kraju, a rośnie konsumpcja truskawek, malin, borówki wysokiej (amerykańskiej) czy jeżyn. Podobne zmiany zachodzą na bogatych rynkach Azji i Ameryki, w tym w Chinach i Stanach Zjednoczonych. Widzą to nasi konkurenci, którzy sadzą sporo borówek, truskawek i malin. Robią to bardzo profesjonalnie, wykorzystując choćby osłony.

Czy jagoda kamczacka ma szansę wpisać się w te trendy? Jej przeznaczenie może być dwojakie - na sok i na rynek owoców deserowych. Zagospodarowanie przetwórcze jest możliwe, zwłaszcza z uwagi na możliwość zastosowania mechanicznego zbioru, który obniża koszty produkcji. Obecne dość niskie zainteresowanie przetwórstwa wynika głównie z braku szerszej znajomości tego gatunku oraz z relatywnie małych partii owo­ców w obecnej ofercie. Podaż w kolejnych latach z pewnością będzie wzrastała, ale bez wątpienia równolegle z nią muszą iść działania popularyzacyjne wśród konsumentów. Konieczna jest więc promocja.

Jeszcze większej aktywności będzie wymagało wykreowanie jagody kamczackiej jako owocu deserowego. Jest ona dziś dobrze znana plantatorom, ale konsument wie o niej nie­wiele. Nie ma się co dziwić, przecież możliwość legalnego handlu tymi owocami istnieje od nieco ponad roku, stąd małe zainteresowanie odbiorców. Warto dopilnować odpowiedniej jakości tych owoców na półce sklepowej. Nie można bowiem dopuścić do sytuacji, że kupujący z jakichś powodów (np. złej jakości) zrazi się do tego produktu i więcej po niego nie wróci.

Bez wątpienia jest to gatunek perspektywiczny, mogący znaleźć swoje miejsce na rynku, a jego producentom dać satysfakcję finansową.

Konferencja jest doskonałym miejscem i okazją do dyskusji oraz zaplanowania działań dla naszej branży, celem uzyskania sukcesu w produkcji innowacyjnego owocu, jakim jest bez wątpienia jagoda kamczacka.

Mirosław Maliszewski

Poseł na Sejm RP Prezes Związku Sadowników RP

 

Spis treści

Zagrożenia chorobami w uprawie jagody kamczackiej

Sukcesy i niepowodzenia w uprawie jagody kamczackiej w tunelach

Potrzeby pokarmowe roślin, na tle innych czynników warunkujących odpowiednie plonowanie

Agrotechnika dopasowana do odmian haskapu japońskiego

Planowane zapylanie haskapu

Obserwacje i wnioski po 4 latach uprawy jagody kamczackiej na plantacji

Uprawy jagodowe w systemie produkcji ekologicznej

Praktyczne aspekty prowadzenia plantacji w sposób ekologiczny

Wyniki najnowszych badań z Uniwersytetu Saskatchewan

Ocena jakości owoców jagody kamczackiej po krótkoterminowym przechowywaniu w zróżnicowanych warunkach

Trendy w rozwoju ogrodnictwa przemysłowego wiciokrzewu w Rosji oraz ocena odmian pod kątem potrzeb rynkowych

Oceny konsumenckie i stosunek do nowego na rynku owocu - wyniki analizy sensorycznej

Możliwości zagospodarowania owoców, na podstawie obserwacji bieżących trendów krajowych i zagranicznych

Wina i nalewki z jagody kamczackiej

Jadalny wiciokrzew z ukraińskich Karpat

Pięć lat z jagodą kamczacką