Kalendarz biodynamiczny 2021

 • Dodaj recenzję:
 • Wydawnictwo: Działkowiec
 • Dostępność: Nakład wyczerpany
 • Autor: praca zbiorowa
 • Wydawca, rok wydania: Działkowiec, 2020
 • Liczba stron : 80
 • Oprawa i wymiary: miękka, 150 x 210 mm
 • ISBN: 978-83-63544-77-5

Kalendarz księżycowy (biodynamiczny) działkowca na 2021 rok podpowiada jak wykorzystać siły księżyca w uprawie roślin i przedstawia terminarz prac ogrodniczych na każdy miesiąc roku.

Dobrze wykorzystane siły przyrody gwarantują obfite, zdrowe plony i efektownie kwitnące rabaty.

Takie efekty można osiągnąć stosując metodę biodynamiczną, na którą składa się zespół działań opartych na ekologii i naturalnym rytmie Księżyca. Przestrzeganie zasad biodynamiki ułatwia pracę w ogrodzie i przyczynia się do wzmocnienia wzrostu roślin, chroni je przed patogenami i zapewnia smaczną, zdrową i aromatyczną żywność.

To już 29 edycja cieszącego się wielką popularnością praktycznego przewodnika, odkrywającego wszelkie tajniki biodynamicznej uprawy.

Pierwsza część składa się z:

 • biodynamicznego kalendarium, z wyraźnym podziałem na dni liściowe, kwiatowe, korzeniowe i owocowe, korzystnym i niekorzystnym czasem sadzenia
 • niezawodnych porad ogrodniczych

W drugiej części przybliżamy pojęcie permakultury - ogrodu na nowe czasy.

Postępujące zmiany klimatyczne oraz degradacja środowiska naturalnego wymaga od nas zupełnie nowego podejścia do wielu aspektów życia. Jednym z nich jest racjonalna uprawa ogrodu bez wykorzystywania preparatów chemicznych, w pełnym poszanowaniu zasobów naturalnych.

 

Oddajemy w Państwa ręce kolejną, 29 już edycję „Kalendarza Biodynamicznego . Jest to poradnik prowadzący Czytelnika przez cały rok, krok po kroku, przez biodynamiczną uprawę roślin. Metoda biodynamiczna stawia na pełną harmonię działalności człowieka z przyrodą i dobre funkcjonowanie ekosystemu. W uprawie biodynamicznej, najważniejsza jest jakość plonów, a nie ilość. Żywność biodynamiczna jest najwyższej jakości, nawet w porównaniu do ekologicznej. Wyróżnia się smakiem, aromatem, barwą, ale przede wszystkim wartością odżywczą, dlatego jest poszukiwana przez osoby dbające o zdrowie. Szczególnie jest polecana dla niemowląt, matek karmiących i rekonwalescentów.

Biodynamiczna uprawa zakłada ścisłe przestrzeganie praw ekologicznych rządzących naturalnym środowiskiem przyrodniczym: stosowanie ekologicznych metod ochrony roślin; naturalne, organiczne nawożenie; stosowanie płodozmianu i uprawy współrzędnej; biodynamiczną uprawę gleby; utrzymywanie właściwej wilgotności i równowagi mikrobiologicznej w glebie. O oryginalności tej metody decyduje też stosowanie preparatów biodynamicznych. Powodują one dynamizowanie procesów biologicznych, zachodzących w ogrodzie.

Kalendarz księżycowy jest jednym z elementów tej metody. Różni się od kalendarza słonecznego, którym powszechnie się posługujemy. Co roku jest opracowywany na nowo, gdyż dane zawarte w roku poprzednim, nie pokrywają się z danymi roku następnego. „Rok" księżycowy trwa miesiąc, a dokładnie 27 dni i około 8 godzin, bo tyle wynosi obieg Księżyca wokół Ziemi. Już w starożytności zauważono, że wraz ze zmianą położenia Księżyca występują różnice w rytmie rozwoju roślin i zmian pogody. Badania tych zjawisk zainicjował na przełomie XIX i XX wieku Rudolf Steiner, a kontynuowała je nieżyjąca już, bardzo zasłużona dla rolnictwa biodynamicznego, Maria Thun. Efektem jej prac był publikowany co roku „Biodynamiczny kalendarz siewu i sadzenia". Nasz Kalendarz również opiera się na badaniach Marii Thun, a został opracowany przez zespół wybitnych specjalistów.

Pracując w ogrodzie zgodnie ze wskazówkami podanymi w kalendarzu biodynamicznym, możemy wzmacniać wzrost i poprawiać zdrowie roślin.

 

Spis treści

Wstęp

Jak korzystać z „Kalendarza Biodynamicznego"

Kalendarium księżycowe          

Styczeń; Luty; Marzec; Kwiecień; Maj; Czerwiec; Lipiec; Sierpień; Wrzesień; Październik; Listopad; Grudzień     

PERMAKULTURA - ogród na nowe czasy

 1. Ekouprawa

Życie ogrodu zaczyna się w glebie       

Czym nawozić w ekoogrodzie?

 1. Niechemiczne metody ochrony

Ogród bez chemii         

 1. Jak wspierać naszych sprzymierzeńców

Ekohotele        

Woda dla ptaków, owadów i innych zwierząt      

Karmniki i budki lęgowe

 1. Woda

Zbieranie wody deszczowej      

„Zatrzymać" deszcz      

Retencjonowanie wody opadowej         

Utrzymywanie wody w glebie    

 1. Odpady

Segregacja odpadów i recykling

 1. Oddam-wymienię

Preparaty roślinne w ochronie roślin i nawożeniu

Jak korzystać ze wskazówek zawartych w kalendarzu.

Kalendarz został podzielony na 12 miesięcy. W każdym miesiącu znajduje się część tekstowa. W której opisano prace, które w danym miesiącu wykonujemy w ogrodzie i biodynamiczne metody uprawy. Kolejna częścią jest kalendarium księżycowe. Dodatkiem do każdego miesiąca jest ekologiczna ochrona roślin. Korzystanie z wskazówek zawartych w kalendarzu jest dosyć proste. Wystarczy wszystkie zabiegi na działce wykonywać zgodnie z zawartymi tam wskazówkami, aby osiągnąć dobre efekty. Oczywiście nie zapominając o płodozmianie, racjonalnym nawożeniu naturalnymi nawozami, biologicznej ochronie roślin przed chorobami i szkodnikami oraz walce z chwastami.

Pierwsza kolumna podaje dzień tygodnia.

W drugiej kolumnie znajdziemy daty wraz z imieninami.

W trzeciej kolumnie, co kilka dni, zamieszczamy godziny wschodu i zachodu Słońca. Wszystkie godziny w naszym kalendarzu podane są w czasie urzędowym. Zostały w nim uwzględnione zmiany czasu w roku 2016 w dniach 26/27 marca i 29/30 października.

Czwarta kolumna określa gwiazdozbiory (znaki zodiaku), w których przebywa Księżyc. Każdy z tych gwiazdozbiorów ma przypisany sobie element (żywioł), który powoduje lepszy i szybszy rozwój jednego z czterech różnych organów rośliny: kwiatu, owocu, korzenia lub liścia.


Wpływ gwiazdozbioru na rośliny

Każdego dnia podany jest symbol znaku zodiaku, który oznacza, że Księżyc tego dnia przebywa w określonym gwiazdozbiorze. Jeśli w danym dniu występuje tylko jeden znak zodiaku oznacza to, że Księżyc przez cały dzień przebywa w tym właśnie znaku. Jednak często zdarza się, że w danym dniu Księżyc kończy pobyt w jednym znaku i przechodzi do drugiego. Wówczas w kalendarium podane są oznaczenia obu znaków w kolejności ich występowania po sobie. Ponadto pod każdym symbolem znaku zodiaku umieszczo­ne są oznaczenia żywiołów przypisanych danym znakom. Dodatkowo podawana jest ści­śle określona godzina przejścia Księżyca z jednego znaku do drugiego. Występuje ona pomiędzy tymi oznaczeniami.

W piątej kolumnie (w środkowej części kalendarium) podawane są dodatkowe in­formacje dotyczące: faz księżycowych (kwadr, nowiu i pełni), Apogeum (Ap) i Perygeum (Pg), a także węzłów księżycowych. Są to informacje uzupełniające, które jednak mają wpływ na wnioski podawane w kolumnie siódmej, w której podane są zalecenia ogrodnicze.

Szósta kolumna wyszczególnia odpowiednie przedziały czasu sprzyjające uprawie określonych części roślin według zależności gwiazdozbiór-element-część rośliny.

Wszystkie dni są podzielone na cztery grupy. Wyróżniono dni:

1. Korzeniowe

2. Liściowe

3. Kwiatowe

4. Owocowe

Rośliny korzeniowe to: burak, chrzan, cykoria, marchew, pietruszka korzeniowa, rzepa, rzodkiewka, seler korzeniowy, skorzonera, pasternak. Także dobre efekty osiąga się zaliczając do tej grupy: ziemniaka, cebulę, czosnek, pora i szparaga.

Rośliny liściowe to: kapusta, kalarepa, jarmuż, pietruszka naciowa, seler naciowy, boćwina, szczypiorek, sałata, szpinak, szczaw oraz mimo, że częścią użytkową jest kwiat - brokuł i kalafior.

Rośliny kwiatowe to: wszystkie kwiatowe rośliny ozdobne, a z roślin jadalnych jest nią słonecznik.

Rośliny owocowe to: bób, cukinia, dynia, fasola, groch, ogórek, pomidor, papryka, kukurydza, soja.

Kolumna w kalendarzu, w której podano oznaczenia części roślin, zawiera godziny zmiany poszczególnych zjawisk astronomicznych. W miarę przesuwania się Księżyca na tle nieba od wschodniej do zachodniej granicy Polski (około 15° długości geograficznej) zachodzące zjawiska lokalnie różnią się w czasie. Różnica pomiędzy zachodnią a wschodnią granicą Polski wynosi około 30 minut. Dlatego nie należy wykonywać prac na styku zmian, ale zrobić co najmniej półgodzinną przerwę przed i po godzinie poda­nej w kalendarzu.

W siódmej (ostatniej) kolumnie podane są informacje wynikające z analizy danych z kolumny piątej, które modyfikują zalecenia agrotechniczne. Jeśli na przykład w danym dniu występuje Apogeum (Ap), Perygeum (Pg) lub węzeł księżycowy, to ograniczają one znacznie czas prowadzenia prac ogrodniczych (na ok. 6 godzin przed i po ich wystąpieniu). W kolumnie tej zaznaczono też „Czas sadzenia" - jest to czas szczególnie sprzyjający wykonywaniu prac w ogrodzie.

Ponieważ kalendarz księżycowy różni się od słonecznego, dlatego co roku jest przygotowywany nowy, zaś dane zawarte w ubiegłorocznym stają się nieaktualne.
Fazy księżyca w kalendarzu biodynamicznym