Konferencja borówkowa - Dywersyfikacja

  • Dodaj recenzję:
  • Wydawnictwo: Hortus Media
  • Dostępność: Nakład wyczerpany
  • Autor: praca zbiorowa
  • Wydawca, rok wydania: Hortus Media, 2015
  • Liczba stron : 124
  • Oprawa i wymiary: miękka, 165 x 235 mm
  • ISBN: 978-83-933865-5-0
Konferencja dotycząca uprawy borówki wysokiej zalecenia dotyczące nowych odmian, wyboru materiału szkółkarskiego, zwalczania szkodników, cięcia krzewów, możliwości prowadzenia zbioru kombajnowego

W ostatnim okresie borówka wysoka cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród producentów, jak i konsumentów. Mimo wysokich nakładów związanych z zało­żeniem i prowadzeniem plantacji, nadal notuje się wzrost powierzchni uprawy, głównie ze względu na dobrą opłacalność, możliwość wydłużenia zbiorów dzięki nowym odmia­nom, dłuższy okres składowania, transportu i obrotu, w porównaniu z innymi gatunka­mi. W ostatnich latach zmienia się technologia uprawy borówki - oprócz tradycyjnej uprawy w polu, coraz częściej zakłada się uprawy w pojemnikach i pod osłonami (tunele), stosuje się siatki przeciwgradowe. Te nowe spo­soby pozwalają na zwiększenie plonowania, przyspieszenie zbiorów, ochronę dojrzewających owoców przed deszczem, gradem, porażeniem przez szarą pleśń i inne patogeny.

Materiały przygotowane na potrzeby III Konferencji Borówkowej 2015 pt. DYWERSYFIKACJA”, to 126 stron ważnych doniesień z zakresu uprawy borówki wysokiej. W zebranych materiałach znajdują się informacje z zakresu wielkości produkcji borówek na świecie oraz możliwości ich zagospodarowania. Ważnym elementem przygotowanej publikacji są zalecenia dotyczące nowych odmian, wyboru materiału szkółkarskiego, zwalczania szkodników w tym Drosophila suzukii, działań dotyczących optymalizacji zapylenia, cięcia krzewów, możliwości prowadzenia zbioru kombajnowego, zarządzania gospodarstwem czy też rozwiązaniom pozwalającym zabezpieczyć uprawę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Spis treści

Wstęp

Produkcja borówek w skali globalnej

Jak spełnić wymagania współczesnego rynku i zdobywać nowych odbiorców?

Chilean blueberry- marka znana na całym świecie

Wybór materiału szkółkarskiego i prowadzenie roślin borówki w pierwszych latach po posadzeniu

Wpływ różnych systemów nawożenia na plon i jakość borówki

Drosophila suzukii w Szwajcarii. Badania i metody ograniczania w latach 2012-2014

Bioróżnorodność ma znaczenie, czyli jak wpływać na dobre zapylenie borówki

Uprawa borówki pod osłonami - po co i dlaczego?

Cięcie krzewów borówki wysokiej

Możliwości kombajnowego zbioru borówki, na przykładzie plantatorów z USA i Kanady

Kontrole w gospodarstwie -jak się przygotować?

Sprawdzone rozwiązania
uprawaborowki