Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze

  • Wydawnictwo: Plantpress
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: Piotr Czuchaj
  • Wydawca, rok wydania: Plantpress, 2019
  • Liczba stron : 80
  • Oprawa i wymiary: miękka, 170 x 240 mm
  • ISBN: 978-83-64729-68-3
  • egz.
  • 19,90 zł

Przedstawiono rośliny mające pochłaniania i neu­tralizowania szkodliwych substancji oraz oczyszczające powietrze.

Na dziesięć najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich siedem jest w Polsce. Do szkodliwych zanieczyszczeń powietrza za­liczane są: pyły zawieszone, tlenki azotu, ozon, dwutlenek siarki, niemetanowe lotne związki organiczne, tlenek węgla i amoniak. Smog ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. To jednak nie są jedyne rodzaje zanieczyszczeń, na które jesteśmy narażeni. We wnętrzach, w któ­rych przebywamy, wszechobecne są szkodliwe substancje chemiczne, które ulatniają się z me­bli, podłóg, farb, ubrań czy drukarek.

Jak możemy sobie pomóc? Otoczyć się roślinami!

One nie tylko podnoszą wilgotność w pomiesz­czeniach, lecz również potrafią wychwytywać z powietrza lotne związki organiczne. Liczne badania naukowe dowiodły, że niektóre rośliny mają wyjątkową zdolność pochłaniania i neu­tralizowania szkodliwych substancji. Z książki można się dowiedzieć: jak to robią, które ga­tunki najskuteczniej oczyszczają powietrze we wnętrzach oraz jak pielęgnować te rośliny, aby dobrze spełniały swoją rolę.

W ostatnich kilkunastu latach bardzo dużo słyszy się o zanieczyszczeniu powietrza i związanych z nim zagrożeniach. Patrząc na doniesienia naukowe problem ten nie jest nowy. Już w latach 80. ubiegłego stulecia zaczęto zwracać większą uwagę na to, co zawiera powietrze - nie tylko to na zewnątrz, ale i w pomieszczeniach. Przebywając wewnątrz nich nie jesteśmy w stanie wyczuć wszystkich szkodliwych dla zdrowia substancji lotnych, ponadto bardzo szybko przyzwyczajamy się do otaczających nas zapachów i przestajemy je odczuwać. Wraz z pojawieniem się klimatyzowa­nych i szczelnych budynków więcej uwagi poświęcono naszemu  samopoczuciu i jakości warunków, w których przebywamy. Na zanieczyszczenie powietrza mają wpływ nie tylko substancje lotne i obecne na zewnątrz, ale przede wszystkim gazy wydzielane przez różne materiały w gospodarstwach domowych oraz biurach, m.in.elementy prefabrykowane (np. płyta paździerzowa, z której wykonane są meble), środki czy­stości, odświeżacze powietrza, wykładziny, farby, tapety, kleje, sprzęt grający, komputery. We wnętrzach wykryto 300 różnych substancji lotnych. Przebywanie w pomieszczeniach z tak dużą ilością związków może wywoływać bóle głowy, ospałość, łzawienie oczu oraz problemy oddechowe. Ekspozycja na zanieczyszczenia jest 5-70 razy większa w po­mieszczeniach niż na zewnątrz. Jako pierwsi na jakość powietrza zwrócili uwagę naukowcy z Amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA, którzy badali sposoby oczyszczania i uzdatniania powietrza w szczelnie zamkniętych wnętrzach. Do badań wytypowali 50 gatunków roślin doniczkowych, zwracając uwagę na ich skuteczność usuwania substancji chemicznych z powietrza, intensywność transpiracji oraz łatwość pielęgnacji. Spośród nich wytypowali 12, które poprawiają właściwości fizykochemiczne we wnętrzach, nawilżają powietrze, oczysz­czają je z różnych substancji lotnych i kurzu. Liczne doświadczenia wykazały, że obecność żywych roślin doniczkowych korzystnie wpływa na samopoczucie oraz zdrowie człowieka. Z obecnie prowadzonych badań wynika, że rośliny doniczkowe ustawione w szkolnych klasach zmniejszają występowanie bólu głowy, chorób gardła i kaszlu, obniżają ciśnienie krwi i puls, zmniejszają suchość skóry, poprawiają samopoczucie uczniów i nauczycieli oraz zwiększają ich zdolność koncentracji i wydajność pracy.

Należy pamiętać, że każda żywa roślina doniczkowa do dekoracji wnętrz ma ogromny wpływ na jakość powietrza. W książce omówione zostały najważniejsze gatunki o silnych właściwościach oczyszczających powietrze, które nadają się do każdego pomieszczenia biurowego, szkolnego oraz mieszkania. Ich dobór obejmuje rośliny łatwe w pielęgnacji i dostępne na polskim rynku.

Spis treści

POWIETRZE l JEGO ZANIECZYSZCZENIE

Zanieczyszczenie powietrza zewnętrznego

Szkodliwe składniki powietrza zewnętrznego

Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach

OCZYSZCZANIE POWIETRZA PRZEZ ROŚLINY

W jaki sposób rośliny pobierają zanieczyszczenia z powietrza?

Procesy zachodzące w roślinach, najbardziej oddziałujące na jakość powietrza wewnętrznego

Mechanizm pochłaniania zanieczyszczeń przez rośliny

Intensywność usuwania lotnych związków organicznych w pomieszczeniach przez rośliny

CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA WZROST ROŚLIN

CHARAKTERYSTYKA WAŻNIEJSZYCH GATUNKÓW ROŚLIN

Aspidistra wyniosła

Bluszcz pospolity

Chryzantema ogrodowa

Cissus oskrzydlony

Cyklamen perski

Ćmówka

Dracena deremeńska

Dracena obrzeżona

Dracena wonna

Epipremnum złociste

Figowiec benjamiński

Figowiec sprężysty

Filodendron bluszczowaty, syn. filodendron pnący

Gerbera Jamesona

Kalanchoe Blossfelda

Nefrolepis wysoki

Skrzydłokwiat Wallisa

Szeflera drzewkowata

Wężownica gwinejska

Zamiokulkas zamiolistny

 Zielistka Sternberga

Złotowiec lśniący

Zroślicha stopowcowa

OGRODY WERTYKALNE

Technologie ogrodów wertykalnych

Pielęgnacja zielonych ścian

LITERATURA

INDEKS NAZW ŁACIŃSKICH

INDEKS NAZW POLSKICH