Miód. Smaki z mojego ogrodu

  • Dodaj recenzję:
  • Wydawnictwo: Viridia (Hortpress)
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: praca zbiorowa
  • Wydawca, rok wydania: VIRIDIA, 2020
  • Liczba stron : 102
  • Oprawa i wymiary: miękka, 145 x 205 mm
  • ISBN: 978-83-66457-17-1
  • egz.
  • 9,90 zł

W niniejszej publikacji prezentujemy rodzaje miodów, ich właściwości i za­stosowanie. Przedstawiamy krótką historię pszczelarstwa. Podpowiadamy, jak założyć własną pasiekę. I wreszcie - prezentujemy wyjątkowe przepisy kuli­narne z wykorzystaniem miodu.

 

Miód bez wątpienia jest produktem wyjątkowym. I nie ma w tym żadnej przesady, bowiem możemy go uznać za coś niezwykłego, co czerpiemy dzięki pszczołom z samej natury. Bo czyż miód, będący najbardziej znanym i łubia­nym owocem pracy pszczół, nie jest cudem natury. Nie tylko jest smaczny, ale także zdrowy! Chyba trudno o lepsze połączenie zalet produktu spożywczego. Jakby tego było mało, to jeszcze pszczoły produkują go w różnych rodzajach, w zależności, które pożytki roślinne w sezonie wiosenno-letnim zwabią je swoim nektarem. A każdy rodzaj miodu to inny smak, zapach i konsystencja. Słodki, pachnący, w różnych odcieniach kremu i bursztynu - doskonały pro­dukt spożywczy i leczniczy pochodzący z ula.

Produkowany przez pszczoły miód jest naturalną wydzieliną tych pożytecz­nych owadów uzyskaną z surowców roślinnych - nektaru i spadzi. Prozdro­wotne działanie miodu jest zasługą znajdujących się w nim białek (enzymów), które wykazują właściwości bakteriobójcze, w niektórych przypadkach tak silne, że można je porównać do antybiotyków. Miód to bogate źródło natu­ralnych przeciwutleniaczy, substancji o działaniu przeciwnowotworowym. Zawarte w miodzie fruktoza i glukoza, należące do cukrów prostych, stano­wią aż 70% jego składu. Jednak w żadnym razie spożywanie miodu nie wpły­wa negatywnie na nasze zdrowie. W odróżnieniu od sacharozy występującej w cukrze spożywczym (pozyskiwanym z buraków lub z trzciny cukrowej), cu­kry proste pochodzące z miodu są bardzo dobrze i szybko wchłaniane przez ludzki organizm. Pozostałe składniki miodu dopełniają dzieła i najprościej rzecz ujmując - wpływają dobroczynnie na nasz organizm i samopoczucie.

Miód ze względu na swój słodki smak i bardzo przyjemny aromat w połą­czeniu z ogromną wartością odżywczą jest wyjątkowym produktem stosowa­nym w kuchni. Doskonale nadaje się do słodzenia napojów i deserów, a jego aromat dobrze podkreśla smak mięs i sałatek. Dlatego świetnie sprawdza się jako dodatek do marynat oraz sosów.

 

Spis treści

Miód od starożytności do czasów współczesnych

Historia pszczelarstwa

Właściwości, powstawanie i skład miodu

Rodzaje miodów

Inne produkty pszczele

Ule we własnym ogrodzie

Miód w kuchni