Poradnik Integrowanej Ochrony Roślin Jagodowych na rok 2021
- Dodaj recenzję:
- Wydawnictwo: OIKOS
-
Dostępność:
Wysyłka w 12 godzin
- Autor: praca zbiorowa
- Wydawca, rok wydania: Oikos, 2021
- Liczba stron : 170
- Oprawa i wymiary: miękka, 205 x 295 mm
- ISBN: 978-83-64843-22-8
- egz.
- 25,00 zł
Drodzy Producenci, Doradcy i Pasjonaci Owoców Jagodowych,
liczymy na to, że szóste wydanie „Poradnika Integrowanej Ochrony Roślin Jagodowych 2021" będzie użyteczną pozycją w Waszej jagodowej bibliotece. Poradnik ma służyć pomocą w układaniu planu działań, które trzeba zrealizować, aby zebrać wysoki i dobry jakościowo plon zapewniający ekonomiczną efektywność jagodowej plantacji. Podstawą dla zaleceń szczegółowych „Poradnika" są informacje z rejestru środków ochrony roślin Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na dzień 15 grudnia 2020 roku. W porównaniu do roku ubiegłego oferta środków zarejestrowanych do ochrony roślin jagodowych ponownie znacznie się zmieniła. Ubyło kilka dotychczas stosowanych substancji, a w ich miejsce pojawiły się kolejne rejestracje. Należy podkreślić, że również w tym sezonie w obrocie występuje wiele środków zawierających tę samą substancję czynną. Dlatego tym baczniej zwracajmy uwagę na skład chemiczny środka, aby dobierać preparaty o różnym mechanizmie działania, przeciwdziałając między innymi uodpornianiu się agrofagów.
Pamiętajmy o złotej zasadzie w ochronie roślin: przed wykonaniem zabiegu, a najlepiej przed zakupem środka ochrony roślin, każda osoba upoważniona do prowadzenia ochrony roślin w gospodarstwie powinna przeanalizować treść etykiety. W ciągu roku warto zwracać uwagę na kończące się okresy zużycia środków.
Mając świadomość tego, jak złożonym wyzwaniem jest ochrona roślin jagodowych, autorzy „Poradnika" zebrali i opracowali szeroki pakiet informacji ułatwiających realizację tego celu. Ta publikacja ma pełnić przede wszystkim funkcję informacyjną i doradczą w zakresie ochrony roślin jagodowych. W procesie decyzyjnym pierwszym i podstawowym warunkiem uzasadnionego i skutecznego zabiegu jest prawidłowa diagnoza oraz trafne rozpoznanie zagrożenia związanego z wystąpieniem choroby czy szkodnika. Pomocne będą zamieszczone w „Poradniku" charakterystyki najważniejszych gospodarczo chorób i szkodników występujących w danej uprawie wraz z bogatą dokumentacją zdjęciową. Na końcu opisu każdego gatunku agrofaga starano się sprecyzować, na podstawie dostępnej wiedzy naukowej, sposobów i terminów lustracji roślin oraz wartości progu zagrożenia oraz progu ekonomicznej szkodliwości, uzasadnienie decyzji o przeprowadzeniu zabiegu.
Pamiętajmy również o tym, że w jak największym zakresie powinno się sięgać w ochronie po metody i środki niechemiczne. Dzięki temu istnieje możliwość kompleksowego tworzenia programów ochrony wykorzystujących różne mechanizmy działania w zwalczaniu lub ograniczaniu agrofagów. Zazwyczaj na efekty działania metod alternatywnych w porównaniu do standardowych trzeba poczekać dłużej lub są one słabiej widoczne. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że prawa konkurencji rynkowej oraz oczekiwania konsumentów sprawią, że korzystanie z innych, niechemicznych metod ochrony roślin (biologicznych, fizycznych, biotechnicznych, hodowlanych) będzie zyskiwało na znaczeniu, również w aspekcie ekonomicznym. Stąd też w „Poradniku" widnieje zaktualizowana tabela produktów znajdujących się w obrocie o różnym mechanizmie działania i zawierających substancje naturalnie występujące.
Oddając do Państwa rąk kolejne wydanie „Poradnika", życzymy pomyślnego roku 2021, dorodnych plonów i satysfakcjonujących dochodów w nadchodzącym sezonie.
Prosimy równocześnie o zgłaszanie wszelkich uwag, które mogłyby pomóc w doskonaleniu i uniwersalizacji „Poradnika", abyśmy mieli poczucie, że jest on naszym wspólnym doradcą, niezbędnym w codziennej, wymagającej i pełnej wyzwań pracy sadowników.
W imieniu zespołu redakcyjnego dr Paweł Krawiec
Spis treści
Najważniejsze choroby i szkodniki agrestu i porzeczek
Agrest - ochrona przed chorobami i szkodnikami
Porzeczka czarna, czerwona i biała - ochrona przed chorobami i szkodnikami
Najważniejsze choroby szkodniki borówki wysokiej i żurawiny
Borówka wysoka - ochrona przed chorobami i szkodnikami
Żurawina - ochrona przed chorobami, szkodnikami
Najważniejsze choroby i szkodniki jeżyny i maliny
Jeżyna i malina - ochrona przed chorobami i szkodnikami
Najważniejsze choroby i szkodniki truskawki
Truskawka - ochrona przed chorobami i szkodnikami
Najważniejsze choroby i szkodniki aronii
Aronia - ochrona przed chorobami i szkodnikami
Regulacja zachwaszczenia na plantacjach jagodowych
Środki owadobójcze, roztoczobójcze, nicieniobójcze dopuszczone do ochrony roślin jagodowych
Środki grzybobójcze dopuszczone do ochrony roślin jagodowych
Inne środki i metody ochrony roślin jagodowych oraz regulator wzrostu i stymulator odporności
Piktogramy (znaki ostrzegawcze) określające rodzaj zagrożenia, używane w etykietach środków ochrony roślin
Kody form użytkowych środków ochrony roślin
Wpływ odczynu i temperatury wody używanej do przygotowywania cieczy użytkowej na skuteczność zabiegu ochrony roślin
Najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości substancji czynnych ŚOR w owocach jagodowych obowiązujące w handlu z Unią Europejską, Euroazjatycką Unią Gospodarczą i Federacją Rosyjską