Rośliny skalne - uprawa

  • Dodaj recenzję:
  • Dostępność: Wysyłka w 24 godziny
  • Autor: Janusz Dubin
  • Wydawca, rok wydania: Rozpisani.pl, 2021
  • Liczba stron : 310
  • Oprawa i wymiary: miękka, 165 x 235 mm
  • ISBN: 978-83-950994-2-7
  • szt.
  • 36,90 zł

Opracowanie zawiera przegląd około 1300 gatunków roślin skalnych, a ponadto wielu ich dekoracyjnych odmian, które nadają się do uprawy w przydomowych małych i średniej wielkości ogrodach skalnych. Obejmuje rośliny o wysokości do 30 cm nadające się do uprawy w gruncie w naszych warunkach klimatycznych. Dokonane zostało na podstawie listy roślin ozdobnych nadających się do uprawy w ogrodach skalnych opublikowanej przez Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze, a także gatunków i odmian polecanych przez profesjonalistów, naukowców i praktyków ogrodników oraz przez towarzystwa ogrodnicze, takie jak Alpine Garden Society, Klub Skalnickaru Praha, North American Rock Garden Society czy Scottish Rock Garden Club.

Wszystkie objęte opracowaniem rośliny są dostępne w postaci sadzonek zarówno w szkółkach krajowych, jak i w sprzedaży internetowej w szkółkach zagranicznych, a także w postaci nasion w sprzedaży internetowej np. na stronach Plant World Seeds czy Jelitto Perennial Seed. Wiele gatunków roślin można również nabyć na wystawach roślin skalnych organizowanych m.in. w Czechach - w Pradze i Ołomuńcu - albo w Niemczech - na kiermaszach w Berlinie i Kiekebergu koło Hamburga.

W niniejszej publikacji zaprezentowano też optymalne warunki uprawy opisywanych roślin poprzez wskazanie właściwego dla nich stanowiska w ogrodzie, pożądanego podłoża, wymaganych zabiegów uprawowych i najłatwiejszego amatorskiego sposobu ich rozmnażania.

Mam nadzieję, że spis tych miniaturowych roślin nadających się do uprawy w przydomowym ogrodzie pomoże Państwu zarówno w doborze ich do posiadanego lub zakładanego ogrodu skalnego, jak i w uprawie.

„Rośliny skalne. Uprawa” jest uzupełnieniem publikacji „Rośliny ogrodów skalnych. Poradnik ogrodnika amatora” - wydanej w 2018 roku - w której zawarłem m.in. ogólne zasady ich uprawy i najłatwiejsze w uprawie rośliny.

 

Spis treści

Wstęp

Przegląd roślin

Objaśnienia

Ilustracje

Skorowidz nazw łacińskich

Skorowidz nazw polskich

Literatura