52 pomysły dla miejskich ogrodników

  • Wydawnictwo: BELLONA
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: Barbel Oftring
  • Wydawca, rok wydania: Bellona, 2017
  • Liczba stron : 128
  • Oprawa i wymiary: miękka, 170 x 240 mm
  • ISBN: 978-83-11-15000-3
  • egz.
  • 25,90 zł

Wykorzystując przedstawione w tej książce 52 porady, z łatwością stworzymy wyjątkową zieloną enklawę w środku miasta. Każdy, niezależnie od tego, ile ma miejsca czy doświadczenia, może zrealizować oryginalne pomysły zawarte w tej książce.

OD MIESZCZUCHA DO MIEJSKIEGO OGRODNIKA!

Wykorzystując przedstawione w tej książce 52 porady, z łatwością stworzymy wyjątkową zieloną enklawę w środku miasta. Każdy, niezależnie od tego, ile ma miejsca czy doświadczenia, może zrealizować oryginalne pomysły zawarte w tej książce. Na każdy tydzień roku mamy tu znakomite propozycja dla naszej oazy w mieście - od przykładowych roślin po pomysły na dekorację.

> Kreatywność i zabawa w ogrodzie o każdej porze roku,

> Tydzień za tygodniem czujemy się coraz szczęśliwszymi ogrodnikami,

> Siejemy, sadzimy, zbieramy plony i podziwiamy nasze rośliny.

Cieszmy się naszym coraz zieleńszym królestwem!

Czekają na nas 52 projekty w stylu „zrób to sam"! Co tydzień coś nowego do miejskiego ogródka: pomysły na majsterkowanie, smakołyki, zapachy, ciekawe obserwacje i relaks.

WAŻNE NARZĘDZIA

Do miejskiego ogrodnictwa potrzeba kilku narzędzi: ręcznej łopatki ogrodowej do kopania, konewki i sekatora. Warto wybrać narzędzia wysokiej jakości, które będą dobrze leżeć w ręku. Dzięki temu chętniej będziemy się nimi posługiwać.

PIELĘGNACJA ROŚLIN - TO CAŁKIEM PROSTE

Rośliny to żywe istoty, które oddychają, bywają spragnione i głodne. Nawet nie mając wielkiej wprawy, możemy się nimi dobrze opiekować. Umożliwiamy im swobodne oddychanie: zapewniamy odpowiednie stanowisko z dostateczna ilością światła i powietrza - tylko wówczas rośliny mogą się poddać fotosyntezie. Aby dostarczać roślinom odpowiednią ilość wody, regularnie badamy ziemię, wkładając w nią palec. Jeśli jest wilgotna, to nie musimy nic robić. Jeśli jest sucha, musimy ja podlać. Jeśli jest przemoczona, należy zwiększyć czujność: większość roślin nie znosi zalegania wilgoci w glebie, ponieważ ich korzenie zaczynają gnić i nie mogą przyswoić dostatecznej ilości składników pokarmowych. Musimy dopilnować, żeby ziemia jak najszybciej obeschła. Najbezpieczniej jest wysadzić roślinę z doniczki, usunąć mokra ziemię i zasadzić roślinę z powrotem w świeżej ziemi. Od wiosny do jesieni rośliny maja okres wzrostu, a od jesieni do wiosny - okres spoczynku. W okresie wzrostu regularnie zasilamy rośliny nawozem. Zaopatrzmy się po prostu w butelkę nawozu w płynie. Na opakowaniu będzie napisane, jak go dawkować.

PODLEWANIE NA URLOPIE

Gdy wyjeżdżamy tylko na kilka dni, stawiamy rośliny w cieniu, gdzie będą traciły mniej wody przez odparowanie. Zmniejszenie parowania uzyskamy również, jeśli przykryjemy odsłonięta ziemie żwirem. Do nawadniania roślin w doniczkach możemy użyć kul z woda albo wykorzystać sztuczkę z butelka: wiercimy cienkim wiertłem kilka otworów w nakrętce butelki plastikowej, napełniamy butelkę woda, zakręcamy nakrętkę i wkładamy butelkę do góry nogami w ziemię w doniczce. Woda będzie wtedy powoli przesączać się do rośliny, utrzymując ja przy życiu przez 3-4 dni. Wybierając się na dłuższy urlop, warto skorzystać z fachowych usług podlewania.

Spis treści

ZIMA

Oryginalne naczynia; Lepsza ostona na zimę; Zioła w stoiku;  Bomby nasienne; Rusztowanie dla roślin pnących; Kompostownik z robakami; Rośliny w worku z ziemia; Świeże zasiewy; Pakiet pomocy lęgowej

WIOSNA

Nowa podwyższona grządka; Zioła z palety; Przystań dla owadów; Uprawa mieszana warzyw; Ogrodnictwo na belach słomy; Świeże poziomki; Upcykling słoików i butelek PET; Słoneczniki; Ziemniaki w worku; Cukinia w torbie; Wspaniała fasola jako osłona wzrokowa; Pomidory w doniczkach; Pokrzywy

LATO

Pnącza na fasadzie; Kwiaty i zioła; Rośliny pachnące; Miniaturowe stawy; Ścieżki relaksowe; Ogródek z puszek; Ogrodnictwo do kwadratu; Ściana ziót i satat; Rooftop Gardening (ogrodnictwo na dachu); Buty z roślinami; Wodopój dla ptaków; Nasiona kwiatów zbierane i pakowane w torebki; Świeża zielenina

JESIEŃ

Żurawiny i borówki; Rozchodnik i rojnik; Giełda wymiany roślin; Żywopłot z bukszpanu; Owoce i jagody w pojemniku; Grządka żwirowa; Krzewy do tasowania dla ptaków; Ogród cebulek kwiatowych; Osłona na zimę; Jesienne liście; Szpaler winorośli; Karmnik dla ptaków; Miejskie Boże Narodzenie

ZIMA

Gałązki Świętej Barbary; Keksy dla ptaków; Hodowla na oknie; Hotele dla owadów