Atlas chorób oczu psów i kotów

  • Wydawnictwo: Edra Urban & Partner
  • Dostępność: Nakład wyczerpany
  • Autor: N. Millichamp, J. Dziezyc wyd. I polskie pod red. Z. Kiełbowicza
  • Wydawca, rok wydania: Elsevier, 2007
  • Liczba stron : 240
  • Oprawa i wymiary: twarda, 200 x 280 mm
  • ISBN: 978-83-60290-86-6

W podręczniku umieszczono ponad 800 doskonałej jakości zdjęć różnych patologii gałki ocznej i jej przydatków. Każdą część poprzedzono krótkim omówieniem zmian chorobowych i schematycznym szkicem obrazującym mechanizmy zmian anatomopatologicznych w błonie zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej gałki ocznej.

Bardzo szybki rozwój nauk medycznych, wielki postęp w diagnostyce i leczeniu schorzeń narządu wzroku u zwierząt, stwarzają konieczność publikowania i prezentowania nowoczesnej wiedzy z zakresu oftalmologii weterynaryjnej.

W podręczniku umieszczono ponad 800 doskonałej jakości zdjęć różnych patologii gałki ocznej i jej przydatków. Każdą część poprzedzono krótkim omówieniem zmian chorobowych i schematycznym szkicem obrazującym mechanizmy zmian anatomopatologicznych w błonie zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej gałki ocznej. Jest to bardzo pomocne dla lekarza weterynarii w zrozumieniu problemów dotyczących diagnostyki różnicowej chorób dziedzicznych dna oczu u psów i kotów. Wartość publikacji podnosi ukazanie prawidłowych obrazów dna oczu u małych zwierząt, które bardzo istotnie różnią się między sobą nie tylko w obrębie gatunku i rasy, ale również osobniczo. Sprawia to dodatkowo bardzo duże problemy diagnostyczne dla lekarza klinicysty, który badając narząd wzroku może mieć wątpliwości czy jest to schorzenie związane z nieprawidłową przemianą materii, parazytozą, chorobą o etiologii genetycznej, infekcyjnej czy pourazowej. Bardzo duża ilość ilustracji ukazujących choroby dna oczu u psów i kotów z krótką ich charakterystyką i proponowanym leczeniem, będą bardzo pomocne w poszerzaniu wiedzy teoretycznej i praktycznej dla studentów, lekarzy weterynarii i słuchaczy podyplomowych studiów specjalizacyjnych.      

Spis treści:

Przedmowa

Przedmowa do wydania polskiego

Powieka

Spojówka

Trzecia powieka

Narząd łzowy

Rogówka

Twardówka

Błona naczyniowa

Soczewka

Jaskra

Ciało szkliste

Siatkówka, naczyniówka, twardówka

Nerw wzrokowy

Oczodół

Skorowidz