Atlas okulistyki psa i kota

  • Wydawnictwo: Edra Urban & Partner
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: Javier Estaban Martin
  • Wydawca, rok wydania: Edra, 2024
  • Liczba stron : 418
  • Oprawa i wymiary: twarda, 165 x 235 mm
  • ISBN: 9788367447898
  • 129,00 zł

Celem tego atlasu jest zapoznanie lekarzy weterynarii praktyki ogólnej z patologią narządu wzroku w stopniu umożliwiającym szybkie rozpoznanie i zidentyfikowanie struktur objętych procesem chorobowym w obrębie gałki ocznej.

Każde zdjęcie opatrzone jest definicją danej jednostki chorobowej oraz opisem, który umożliwia jej rozpoznanie i zlokalizowanie. Książka ta zawiera również wiele informacji na temat przebiegu choroby, rozpoznania, leczenia, rokowania, predyspozycji rasowych itp.

Wszystkie zdjęcia w tym atlasie stanowią ilustrację przypadków rzeczywistych pacjentów, dlatego niektóre są proste w interpretacji, podczas gdy inne wymagają więcej wysiłku, aby dokładnie rozpoznać problem.

 

Spis treści

Organizacja atlasu

Struktury anatomiczne

Powieki

Trzecia powieka

Spojówka

Rogówka i twardówka

Błona naczyniowa

Soczewka

Dno oka

Gałka oczna i oczodół

Układ łzowy

Jaskra

Piśmiennictwo

Skorowidz

 

Celem tego atlasu jest dostarczenie zarówno lekarzom weterynarii, jak i studentom szybkich wskazówek, które ułatwią rozpoznanie najczęściej spotykanych dolegliwości okulistycznych w codziennej praktyce. Intencją nie było tu dostarczenie szczegółowych informacji z zakresu anatomii

lub patogenezy ani też wyczerpującej listy wszystkich możliwych opcji diagnostycznych i terapeutycznych w formie tabel czy grafik. Celem tego opartego na prezentacji zdjęć atlasu jest zapoznanie lekarzy weterynarii praktyki ogólnej z patologią narządu wzroku w stopniu umożliwiającym szybkie rozpoznanie i zidentyfikowanie struktur objętych procesem chorobowym w obrębie gałki ocznej. Każde zdjęcie opatrzone jest definicją danej jednostki chorobowej oraz opisem, który umożliwia jej rozpoznanie i zlokalizowanie. Książka ta zawiera również wiele ciekawych informacji na temat przebiegu choroby, rozpoznania, leczenia, rokowania, predyspozycji rasowych itp. Wszystkie zdjęcia w tym atlasie stanowią ilustrację przypadków rzeczywistych pacjentów, dlatego niektóre są proste w interpretacji, podczas gdy inne wymagają więcej wysiłku, aby dokładnie rozpoznać problem.

Mam nadzieję, że niniejszy atlas pomoże znaleźć odpowiedź chociaż na niektóre pytania dotyczące okulistyki i ułatwi niesienie pomocy pacjentom.

Życzę miłej lektury!

Javier Esteban

 

 

Okulistyka weterynaryjna cieszy się już bogatą historią. Dostępnych jest także wiele informacji w tym zakresie. Pierwsze prace dotyczące tej dziedziny medycyny pochodzą z czasów starożytnych. Od tego momentu powstało wiele opracowań dotyczących okulistyki weterynaryjnej, zarówno autorów europejskich, jak i amerykańskich. Wiele z tych książek zostało przetłumaczonych na język hiszpański, natomiast Javier Esteban Martín jest pierwszym hiszpańskim lekarzem weterynarii, który napisał książkę poświęconą okulistyce weterynaryjnej.

Kiedy spotkałam go kilka lat temu na konferencji okulistycznej, byliśmy na początku swojej kariery. Javier był osobą wyjątkowo sympatyczną, nieco nieśmiałą i niezwykle kulturalną. Jednocześnie był on ogromnie pracowity i chętnie dzielił się swoją wiedzą. Bardzo szybko przekonałam się, że Javier jest wyjątkowy. Jestem mu bardzo wdzięczna, że umożliwił mi napisanie tej przedmowy i podzielenie

się z czytelnikami informacjami na jego temat, bo takich okazji jest niestety niewiele. Zazwyczaj koncentrujemy się bowiem na wadach osób, a nie na ich talentach i uzdolnieniach. Oddajemy w Państwa ręce już drugie wydanie tego atlasu. Jestem przekonana, że spotka się on z Państwa uznaniem. Jest to pozycja wyjątkowo praktyczna, dostarczająca łatwo dostępnych i użytecznych informacji. Sam autor jest gwarancją jakości tego atlasu, a swoją klasę potwierdził już w jego pierwszym wydaniu.

Drogi Javierze, jestem przekonana, że książka ta odniesie ogromny sukces i zachęci

Cię do podejmowania kolejnych wartościowych wyzwań.

Z serdecznością,

María Carmen Tovar Sahuquillo