Choroby skóry małych zwierząt

  • Wydawnictwo: PZWL
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: Stefanie Peters
  • Wydawca, rok wydania: PZWL, 2021
  • Liczba stron : 226
  • Oprawa i wymiary: miękka, 125 x 195 mm
  • ISBN: 978-83-200-5229-9
  • egz.
  • 115,90 zł

Chorobay skóry psów i kotów opisują metody diagnostyczne w leczeniu chórób dermatologicznych małych zwierząt. Ponad 200 rycin, praktyczna wiedza, najważniejsze testy i metody diagnozowania wraz z interpretacją wyników.

Zasadniczym atutem publikacji jest przedstawienie prostych i szybkich metod badań diagnostycznych mających zastosowanie w rozpoznawaniu i leczeniu chorób skóry. Zapoznanie się z nimi i wykorzystywanie ich w codziennej praktyce jest niezbędne wobec różnorodnej i często złożonej etiopatogenezy zmian skórnych. Opisy metod diagnostycznych, sposobów pobrania materiału, wykonania badania i jego oceny zawierają również wskazówki odnośnie do minimalnego wyposażenia niezbędnego w każdym gabinecie czy przychodni. Książka zawiera wiele cennych uwag o możliwych błędach, które mogą mieć wpływ na jakość badania i poprawność diagnozy. Dlatego w odniesieniu do niektórych badań diagnostycznych, które należy wykonywać w specjalistycznych laboratoriach zewnętrznych, zawarto uwagi o sposobie pozyskania materiału, czasie oraz warunkach przechowywania w drodze do laboratorium. Obszerna dokumentacja fotograficzna ilustruje lokalizację i wygląd zmian skórnych oraz wyniki badań laboratoryjnych - parazytologicznych, mikologicznych, cytologicznych i innych. W opracowaniu znajdują się również praktyczne uwagi o rozpoznawaniu chorób atopowych, alergicznych i autoimmunologicznych, które z coraz większą częstością są rejestrowane u małych pacjentów. Niewątpliwą zaletą kompendium jest wskazanie na choroby, które w wyniku kontaktu bezpośredniego mogą przenosić się nie tylko na zwierzęta, lecz także ludzi (zoonozy) w otoczeniu. Kompendium zawiera ważne uwagi o konieczności leczenia niektórych chorób nie tylko u pacjenta, ale również przez zwalczanie patogenu w środowisku. Ważnym aspektem opracowania są choroby skóry o podłożu endokrynologicznym, ich etiopatogeneza, uwarunkowania nasuwające ich podejrzenie, diagnostyka oparta na badaniach hormonów i próbach czynnościowych.

Choroby skóry małych zwierząt  to kolejna propozycja dla studentów i młodych lekarzy weterynarii zamierzających świadczyć usługi w zakresie leczenia małych zwierząt. To również praktyczne opracowanie dla kolegów z dłuższym stażem pracy, mających rzadszy kontakt z małymi pacjentami.

Autorem książki jest dr n. wet. Stefania Peters, lekarz praktyk, kierownik oddziału dermatologii i alergologii kliniki weterynaryjnej w Birkenfeld w Niemczech. Opracowanie stanowi podsumowanie dotychczasowych wieloletnich obserwacji własnych autorki i współpracujących z nią koleżanek i kolegów.

W publikacji znajdziesz:
- charakterystykę metod diagnostycznych, które możesz wykorzystać w codziennej praktyce, w gabinecie bez kosztownego wyposażenia
- przejrzysty układ oraz ponad 200 doskonałych rycin
- praktyczną wiedzę
- wszystkie najważniejsze testy i metody diagnozowania wraz z interpretacją wyników opisane krok po kroku w prosty i praktyczny sposób
- wiele ważnych wskazówek i podpowiedzi
- omówienie źródeł typowych popełnianych błędów.

W treści:

Preparaty natywne

Powierzchowne zeskrobiny skóry

Głębokie zeskrobiny skóry

Test z przylepcem

Trichogram

Wymazy z przewodów słuchowych

Preparaty barwione

Barwienia używane w codziennej praktyce i ich właściwości

Badanie cytologiczne

Diagnostyka dermatofitów

Lampa Wooda

Posiewy mikologiczne

Pobieranie biopatu do badania histopatologicznego

Testy alergiczne

Próby terapeutyczne

Badanie w kierunku endokrynopatii