Choroby świń

  • Dodaj recenzję:
  • Wydawnictwo: Edra Urban & Partner
  • Dostępność: Nakład wyczerpany
  • Autor: P.G.G. Jackson, P.D. Cockcroff wyd. I polskie, red. M. Fabisiak
  • Wydawca, rok wydania: Elsevier, 2009
  • Liczba stron : 310
  • Oprawa i wymiary: twarda, 205 x 285 mm
  • ISBN: 978-83-7609-089-4

Kompendium wiedzy o chorobach i profilaktyce w leczeniu chorób świń. Kolorowe ilustracje - objawy i stany patologiczne.

Choroby świń to zwięzłe kompendium skupiające najistot­niejsze informacje dotyczące zagadnień związanych z profilaktyką i leczeniem chorób świń.

W książce zaprezentowano praktyczne podejście do problemów, jakie może napotkać lekarz weterynarii zaj­mujący się leczeniem trzody chlewnej. Wiedza tu zawar­ta została uzupełniona bogactwem fotografii, które w ja­sny sposób ilustrują poruszane w publikacji zagadnienia.

Szczególnie wartościowe wydają się rozdziały, które nie mają swojego odpowiednika w dotychczasowym kra­jowym piśmiennictwie hyopatologicznym. Poruszają one między innymi problematykę organicznej produkcji świń lub - wciąż w Polsce egzotycznego, ale z czasem z pewnością zyskującego na znaczeniu - podejścia do świni jako do pacjenta przynależnego do kategorii zwierząt towarzyszących.

Książka ta, której odbiorcami są lekarze weterynarii oraz studenci wydziałów medycyny weterynaryjnej, a za­pewne również hodowcy trzody chlewnej, stanowi niewąt­pliwie wartościową pozycję we wciąż skromnej bibliotecz­ce polskojęzycznych wydawnictw dotyczących medycyny zwierząt gospodarskich. Można się spodziewać, że będzie ona pomocna w sprawowaniu opieki nad zdrowotnością stad świń oraz w rozpoznawaniu chorób u tego gatunku.

Michał Fabisiak

Ponad 250 kolorowych ilustracji w nowoczesny sposób obrazuje charakterystyczne objawy i stany patologiczne. W osobnym rozdziale omówiono szczegóły badania fizykalnego indywidualnego zwierzęcia. Każdy układ narządów przedstawiono osobno, ze szczególnym uwzględnieniem objawów klinicznych, diagnostyki i leczenia. Uwzględniono m.in. zagadnienia rozrodu świń, znieczulenia okołooperacyjnego oraz choroby hematologiczne; szczególną uwagę poświęcono takim sytuacjom, jak chów wolnowybiegowy i ekologiczny, a także utrzymywaniu świń jako zwierząt towarzyszących. Scharakteryzowano badanie próbek mięsa, eutanazję i badanie pośmiertne.

Tytuł

Choroby świń

Autor

P.G.G. Jackson, P.D. Cockcroff wyd. I polskie, red. M. Fabisiak

Wydawca

Elsevier Urban & Partner Sp. z o.o.

Rok wydania

2009

Liczba stron

310

Wymiary

205x285mm

Okładka

twarda

ISBN

978-83-7609-089-4