Co boli mojego konia?

  • Wydawnictwo: Sassebi
  • Dostępność: Nakład wyczerpany
  • Autor: Renee Tucker
  • Wydawca, rok wydania: Sassebi, 2018
  • Liczba stron : 206
  • Oprawa i wymiary: miękka, 215 x 230 mm
  • ISBN: 978-83-945135-1-1

Praktyczny przewodnik, który pozwoli nabrać pewności przy sprawdzaniu układu ruchu konia

Spraw, by twój koń nie odczuwał bólu i osiągnął najlepszą formę, na jaką go stać. Poznaj 27 prostych testów, którym możesz poddać swojego konia, aby samodzielnie stwierdzić, CZY i CO go boli.

Napisany prostym językiem praktyczny przewodnik, który pozwoli ci nabrać pewności siebie przy sprawdzaniu układu ruchu konia, a także zrozumieć zależności między zmianami dostrzeganymi u konia a podwichnięciami w poszczególnych stawach.

Naucz się, jaki jest normalny zakres ruchomości stawów u twojego konia, co pozwoli zapobiec przekształceniu się drobnych kłopotów w poważne problemy

Jeśli twój koń w niektórych miejscach odczuwa czasowy lub chroniczny dyskomfort, naucz się je kontrolować, by wiedzieć, jak przynieść mu ulgę

Rozwiąż zagadkę „tajemniczych" kulawizn, które z niewiadomych przyczyn pojawiają się i znikają

Zaoszczędź spore kwoty na leczeniu, którego można uniknąć przy wczesnym zlokalizowaniu problemu

Bądź partnerem dla swojego lekarza weterynarii, podkuwacza, fizjoterapeuty w rozmowie na temat problematycznych obszarów ciała konia

Przywróć swojemu koniowi radość z pracy i daj mu szansę na aktywność przez wiele lat

Spis treści

CZĘŚĆ PIERWSZA Wprowadzenie do chiropraktyki i wykonywanie testów

Rozdział 1: Chiropraktyczne przebudzenie

Wprowadzenie; Zdarzyło się pewnego dnia; Moja pierwsza wizyta u chiropraktyka; Czy to na pewno nie szarlataneria?; Moje błędne mniemanie

Rozdział 2: Jak działa chiropraktyka

Podwichnięcia; Nastawianie; Jak chiropraktyk pracuje na półtonowym koniu?; Kompensacje; Co możesz zrobić, by pomóc swojemu koniowi

Rozdział 3: Kiedy rozważyć wizytę chiropraktyka, a kiedy nie

Objawy: na co wskazują?; Przyczyny pierwotne: kiedy chiropraktyk nie jest najlepszym rozwiązaniem; Chiropraktyk czy lekarz weterynarii?

Rozdział 4: Jak znaleźć dobrego chiropraktyka

Stowarzyszenia chiropraktyków; Zapytaj lekarza weterynarii; Na własne oczy

Rozdział 5: Podstawowe zasady oceny poszczególnych części ciała konia

Czym są testy sprawdzające?; Ułożenie rąk; Czas, nacisk, cierpliwość; Wrażliwość, reakcje, zakres ruchomości; Dasz radę!

CZĘŚĆ DRUGA 27 testów, które możesz wykonać na swoim koniu

Chiropraktyczna ocena ciała

Jak to robić; Przykłady przebiegu testów; Testy sprawdzające: ostatnie uwagi i... ostrzeżenia

Dział 1: Testy głowy i szyi

1: Atlas - pierwszy kręg szyjny Cl; 2: Kość potyliczna; 3: Staw skroniowo-żuchwowy; 4: Szyja (kręgi C2-C6); 5: Siódmy kręg szyjny C7

Dział 2: Testy przedniej części ciała

6: Łopatka; 7: Staw ramienny; 8: Mostek; 9: Łokieć 10: Nadgarstek; 11: Kość nadgarstka dodatkowa; 12: Kości rysikowe; 13: Staw pęcinowy; 14: Trzeszczki pęcinowe; 15: Staw koronowy 16: Staw kopytowy

Dział 3: Testy grzbietu

17: Kłąb; 18: Odcinek piersiowy kręgosłupa; 19: Żebra; 20: Odcinek lędźwiowy kręgosłupa; 21: Staw międzypoprzeczny lędźwiowo-krzyżowy

Dział 4: Testy tylnej części ciała

22: Kość krzyżowa; 23: Staw krzyżowo-biodrowy; 24: Staw biodrowy; 25: Staw kolanowy; 26: Staw skokowy (staw stepu); 27: Kręgi ogonowe

Załącznik A: Lista 10 najczęstszych problemów i schematy postępowania

Załącznik B: Kompletna lista problemów O autorce Indeks

 

Jako właściciel konia zapewne chcesz, by twój ulu­bieniec zawsze był w jak najlepszej formie. Jeśli masz konia z tajemniczą kulawizną, prawdopo­dobnie przeszukałeś już wszystkie dostępne kanały informacyjne, próbując znaleźć pomoc. Zapewne przy okazji usłyszałeś o różnych terapiach, obiecy­wano ci natychmiastowe postawienie konia na nogi i być może wydałeś sporo pieniędzy, szukając spo­sobu na rozwiązanie problemu.

Obecnie właściciele koni są zobowiązani zapew­nić opiekę medyczną swoimi zwierzętom. Idealnie byłoby współpracować z zespołem zaufanych profe­sjonalistów, którzy w razie potrzeby pomogą pod­jąć właściwą decyzję. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy nawet fachowcy rozkładają bezradnie ręce. Jeśli mieszkasz w okolicy, gdzie dostęp do pomocy specjalistów jest ograniczony, pewnie w sytuacjach awaryjnych nie raz musisz samodzielnie decy­dować o sposobie leczenia swojego czworonoga. A może skorzystałeś kiedyś z zabiegu chiropraktycznego, odczułeś po nim poprawę zdrowia, a nawet jakości życia, i teraz zastanawiasz się, czy mógłbyś w podobny sposób pomóc swojemu koniowi...

Nieważne, z jakiego powodu sięgnąłeś po książkę Renee Tucker. To prawdziwa kopalnia wiedzy na temat sposobów kompletnego sprawdzenia układu mięśniowo-szkieletowego konia. Fotografie i rysunki anatomiczne są bardzo czytelne. Dzięki nim każdy jest w stanie wykonać opisane tu testy. Autorka oso­biście pokazuje, jak sprawdzać poszczególne stawy i robić to bezpiecznie, aby ani badający, ani koń przy tym nie ucierpieli.

Korzystając z informacji zawartych w tej książce, poznasz swojego konia od nowa i nauczysz się zauważać zmiany w jego zachowaniu i kondycji. Cza­sem koń wraca z padoku trochę „nieregularny" po długiej nocy zabaw z kolegami, a ty nie masz poję­cia, co mu się stało. Wiesz tylko, że nie czuje się naj­lepiej lub porusza się dziwnie, inaczej. Szczegółowe testy wykonane zgodnie z instrukcjami podanymi w tej książce nie zdradzą ci, co się wydarzyło, ale pomogą ci stwierdzić, która część ciała konia ucier­piała. Dowiesz się również, jakie kolejne kroki naj­lepiej podjąć, by koniowi pomóc.

Do wszystkich testów autorka dołączyła opisy symptomów, które pozwolą potwierdzić lub wykluczyć wstępną diagnozę oraz podpowiedzą, czy wezwać lekarza weterynarii, chiropraktyka, kowala, pasowacza siodeł, a może wszystkich razem.

To jest jedna z tych książek, które powinny zna­leźć się na półce każdego właściciela koni. Cho­ciaż nie - ona w ogóle nie powinna leżeć na półce! Powinna być w regularnym użyciu! Nieważne, jaką dyscyplinę jeździecką uprawiasz, czy twój koń jest młodziakiem czy emerytem, czy jeździsz regular­nie czy okazjonalnie dla przyjemności - ta książka pomoże ci być wyedukowanym i świadomym właści­cielem konia.

Joyce Harman

 

W naszym świecie wiele rzeczy wymaga zmian. Mimo że na niektóre z nich nie mamy wpływu, możemy skupić się na jednej sprawie: bardzo wiele koni stale cierpi, a ludzie odpowiedzialni za ich dobrostan zwykle nawet o tym nie wiedza. Właściciele i jeźdźcy zdają sobie z tego sprawę dopiero, kiedy u konia pojawia się kulawizna lub zaczyna mieć trudności podczas pracy, ale tak naprawdę problem będący źródłem bólu zwykle występuje dużo wcześniej.

Co robimy codziennie, zanim wsiądziemy na konia? Jaka jest ta jedna czynność, którą zawsze wykonujemy? Czyścimy koniowi kopyta. Dlaczego? Ponieważ wiemy, że „bez kopyt nie ma konia". To jedna z pierwszych lekcji, jakich się uczymy, i często pierwsza, jaką przekazujemy innym młodym jeźdź­com. Jeśli chodzi o dobrostan konia, stwierdzenie, że „bez kopyt nie ma konia", jest absolutnie prawdziwe.

Ale co z końskim grzbietem? Z głową? Z żebrami? Czy od nich w równym stopniu nie zależy jakość ruchu konia i możliwość pracy pod sio­dłem? Czyż nie byłoby wspaniale, gdybyśmy wyko­nując szybkie, codzienne badania, bardzo podobne do oceny stanu końskich kopyt, mogli też spraw­dzać, czy pozostałe części ciała nie bolą konia i czy prawidłowo funkcjonują? Na pewno byłoby wspa­niale - i co więcej, może tak być! Do tego służy ta książka - ma na celu nauczenie każdego, jak w pięć do dziesięciu minut sprawdzić całe ciało konia. Dzięki temu można upewnić się, czy koń dobrze się czuje (nic go nie boli ani nie powoduje dyskomfortu, a jego ruch jest optymalny) lub czy nie powinniśmy zwrócić uwagi na jakąś część jego ciała bądź zająć się źródłem problemu.

Książka ta powstała z myślą o każdym, komu zależy na koniach. Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem konia, lekarzem weterynarii, kowalem, trenerem, masażystą (lub innym końskim terapeutą), sędzią lub rodzicem, który luzakuje swojemu dziecku i płaci rachunki - możesz nauczyć się, jak zbadać konia pod kątem bólu lub potencjalnych problemów zdrowotnych. Następnie możesz przekazać tę wiedzę swoim przyjaciołom, kolegom ze stajni, studentom, klientom, dzieciom... i stopniowo, ale z pewnością, cały koński świat zacznie się zmieniać.

Książka ta nie próbuje uczyć, w jaki sposób nastawiać konie. Uczy, jak rozpoznać, kiedy koniowi przyda się nastawianie chiropraktyczne. Nie uczy, jak być lekarzem weterynarii. Ale uczy, jak znaleźć miejsca, w których koń odczuwa ból (nawet jeśli nie jest to oczywiste, nic nie grzeje ani nie ma obrzęku). Dzięki temu będziesz lepiej poinformowany i będziesz w stanie lepiej współpracować z lekarzem weterynarii, kiedy razem będziecie starali się usunąć źródło bólu twojego konia.

Należy wyjaśnić, że nie opisuję każdego możli­wego przypadku, kiedy koń cierpi ból, dyskomfort czy ma ograniczenia ruchowe. Zakładam, że zdajesz sobie sprawę, że także złe jeździectwo może powodo­wać ból u konia. A ponieważ jest już wiele doskona­łych książek omawiających techniki jeździeckie, ten temat całkowicie tutaj pomijam.

Zdziwisz się, jak wiele dowiesz się na temat swo­jego konia, wykorzystując proste narzędzia z tej książki. Poprawisz umiejętności wykrywania naj­mniejszych zmian, które postępują z dnia na dzień. I będziesz świętować, kiedy odkryjesz i rozwiążesz problem na wczesnym etapie, dzięki czemu wyelimi­nujesz potencjalne skazanie konia na wielomiesięczny areszt boksowy lub kosztowne leczenie. Z góry się cie­szę sukcesem, który z pewnością osiągniesz, i mam nadzieję, że podzielisz się ze mną swoją historią, prze­syłając mi wiadomość mejlową lub pisząc do mnie (zobacz: informacje kontaktowe na str. 199)!

Dziękuję, że się do mnie przyłączasz. Spodoba ci się to, ponieważ pewnego dnia będziesz mógł powie­dzieć, że od samego początku brałeś udział w zmie­nianiu świata koni.

Renee Tucker