Drzewa i krzewy iglaste

  • Wydawnictwo: Multico
  • Dostępność: Towar chwilowo niedostępny
  • Autor: Lucjan Kurowski
  • Wydawca, rok wydania: Multico, 2014
  • Liczba stron : 328
  • Oprawa i wymiary: twarda, 215 x 265 mm
  • ISBN: 978-83-7763-284-0

Jak dobierać rośliny iglaste, jak je sadzić, pielęgnować, możliwości ich zastosowania. Przedstawia ponad 500 gatunków i odmian iglaków do naszych ogrodów.

Bogato ilustrowana, efektowna książka wybitnego polskiego szkółkarza – Lucjana Kurowskiego. Autor opisuje, jak dobierać rośliny iglaste, jak je sadzić, pielęgnować. Pokazuje różnorodne możliwości ich zastosowania. Szczegółowo przedstawia ponad 500 sprawdzonych gatunków i odmian iglaków do naszych ogrodów.

Chęć posiadania ogrodu, choćby na tarasie lub balkonie, otaczania się roślinami i podziwiania ich urody, staje się coraz większą potrzebą człowieka we współczesnym świecie. Pielęgnacja roślin jest dla wielu ludzi najlepszą formą relaksu, zwłaszcza dla mieszkańców miast. Właściciele działek, zarówno dużych, jak i całkiem małych, często poszukują informacji, jakie drzewa i krzewy wybrać i gdzie je posadzić, aby przez wiele lat ładnie się prezentowały, zdrowo rosły, a w małych ogrodach przydomowych nie zajęły całej wolnej przestrzeni i nie zasłoniły widoku.W książce tej chcę przybliżyć rozwiązanie tych problemów, zwracając uwagę na bardzo bogatą grupę roślin iglastych. Na świecie występuje 2500 gatunków i odmian iglaków, z czego w Polsce w szkółkach produkowanych jest około 1000. Tak bogata oferta drzew i krzewów iglastych o różnych cechach stwarza nieograniczone możliwości dobrania roślin do konkretnych warunków i pozwala zaspokoić najbardziej wyrafinowane gusta. W książce tej zamieściłem opisy i zdjęcia 500 najbardziej wartościowych gatunków i odmian iglaków, a także potrzebne informacje o ich wymaganiach, zastosowaniu, odporności na mróz, chorobach i szkodnikach. Ponadto w części wstępnej przedstawiłem porady dotyczące przygotowania terenu pod nasadzenia, doboru gatunków i odmian, zakupu roślin, ich sadzenia, nawożenia, nawadniania, cięcia, zabezpieczenia na zimę oraz rozmnażania. W skrócie opisałem też podstawowe wiadomości o zasadach systematyki i nazewnictwa roślin, co, mam nadzieję, zainteresuje wiele osób, również tych niezwiązanych z ogrodnictwem zawodowo. W zestawieniach zmieszczonych na s. 281-321 pogrupowałem rośliny według ich cech użytkowych i zastosowania, gatunki i odmiany na żywopłoty, rośliny na miejsca cieniste itd., co ma na celu szybkie wyszukiwanie właściwych odmian według konkretnych kryteriów.

Moim pragnieniem jest, aby w książce tej interesujące wiadomości znalazło szerokie grono odbiorów: początkujący, jak i zaawansowani miłośnicy roślin i ogrodów, osoby zajmujące się roślinami ozdobnymi zawodowo, czyli właściciele i pracownicy centrów ogrodniczych bezpośrednio oferujący rośliny klientom, projektanci ogrodów, a także ogrodnicy zajmujący się na co dzień zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz pracownicy zieleni miejskiej. Polecam ją również uczniom i studentom kierunków ogrodniczych.

 

Spis treści

Od autora

Systematyka i nazewnictwo roślin iglastych

Synonimy, homonimy i nazwy polskie

Dlaczego należy sadzić drzewa?

Zalety drzew i krzewów iglastych

Jaki ogród, czyli kryteria wyboru drzew i krzewów

Wymagania świetlne Wymagania glebowe Zimotrwałość

Zakładanie ogrodu

Przygotowanie terenu i gleby Zakup roślin Sadzenie

Nawożenie roślin nowo posadzonych

Pielęgnacja po posadzeniu

Podlewanie

Nawożenie

Odchwaszczanie

Ściółkowanie

Cięcie

Zabezpieczanie na zimę

Najważniejsze choroby i szkodniki

Profilaktyka Zwalczanie chemiczne

Choroby infekcyjne

Szkodniki

Choroby nieinfekcyjne

Przesadzanie starych iglaków

Rozmnażanie iglaków

Rozmnażanie z nasion

Rozmnażanie z sadzonek

Rozmnażanie przez odkłady

Szczepienie iglaków na przystawkę

Żywopłoty z iglaków

Szpalery nieformowane

Żywopłoty formowane

Cięcie żywopłotów

Roślinne rzeźby

Iglaki zamiast trawnika

Katalog iglaków

Zestawienia tematyczne

Podział iglaków ze względu na pokrój

Podział iglaków ze względu na charakterystyczne cechy wyglądu

Podział iglaków ze względu na stanowisko

Podział iglaków ze względu na wymagania glebowe i wodne

Podział iglaków ze względu na zastosowanie

Literatura

Skorowidz polskich i łacińskich nazw roślin

Tytuł

Drzewa i krzewy iglaste

Autor

Lucjan Kurowski

Wydawca

Multico

Rok wydania

2014

Liczba stron

328

Wymiary

215 x 265 mm

Okładka

twarda

ISBN

978-83-7763-284-0