Fazy rozwojowe rzepaku

  • Dodaj recenzję:
  • Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Rolnicze
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: praca zbiorowa
  • Wydawca, rok wydania: TopAgrar, 2012
  • Liczba stron : 44
  • Oprawa i wymiary: miękka, 150 x 210 mm
  • ISBN: 978-83-61078-64-7
  • egz.
  • 16,90 zł
Fazy rozwojowe rzepaku, praktyczny poradnik: skala BBCH, Rozpoznawanie, zalecenia agrotechniczne

Fazy rozwojowe rzepaku, praktyczny poradnik: skala BBCH, Rozpoznawanie, zalecenia agrotechniczne.

Współczesna i nowoczesna agrotechnika nie może się obyć bez precyzyjnego wyznaczania faz rozwojowych roślin. Ponieważ uprawa roślin ma miejsce w dynamicznym środowisku przyrodniczym, nie powin­niśmy opierać się jedynie na kalendarzu. Dotyczy to szczególnie rzepaku. Co roku możemy zaobserwować nierównomierny rozwój różnych plantacji. Widzimy to zwłaszcza na początku maja, gdy jedne pola są całkowicie żół­te, podczas gdy sąsiednie jeszcze zielone. Tymczasem spóźnienie się lub zbyt szybkie wykonanie np. zabiegu ochrony przed zgnilizną twardzikową może mieć tragiczne konsekwencje i niesie za sobą niepotrzebne koszty. Dlatego konieczne jest precyzyjne określanie faz rozwojowych rzepaku.

Niniejszy klucz oparty jest na powszechnie stosowanej międzynarodowej skali rozwoju roślin według systemu BBCH. Ta uniwersalna metoda pozwa­la na określanie za pomocą liczb poszczególnych etapów rozwoju rzepa­ku. Rozwój roślin podzielony jest na 10 etapów podstawowych (główne fazy rozwojowe), a każdy z nich na kolejnych 10 podrzędnych faz. W przypad­ku rzepaku nie jest określana czwarta główna faza rozwojowa - tzw. rozwój wegetatywny (np. u zbóż jest to grubienie pochwy liścia flagowego, u ziem­niaków zawiązywanie i wzrost bulw), gdyż jeszcze w czasie wzrostu łody­gi pojawiają się pąki kwiatowe i od razu mamy przeskok z fazy BBCH 3 do BBCH 5. Agrotechniczna przydatność faz rozwojowych rzepaku kończy się praktycznie na stadium dojrzewania, kiedy przeprowadza się zbiór (BBCH 85-89). Natomiast faza zamierania (BBCH 9) na prawidłowo prowadzonych plantacjach praktycznie nie występuje.

 

Jeśli jesteś producentem rzepaku zapoznaj się ze szczegółowym opisem etapów rozwoju rzepaku, popartych dokładnymi ilustracjami wszystkich faz rozwojowych, przedstawionych i opisanych dodatkowo za pomocą międzynarodowego systemu numerycznego BBCH. Poznaj szczegółowe zalecenia agrotechnicznne jakie należy wykonać na konkretnych etapach rozwoju rośliny.

 

Spis treści:

Kiełkowanie 4

Rozwój liści i zimowanie  6

Rozwój pędów bocznych  16

Wzrost (wydłużanie) pędu głównego 18

Rozwój pąków kwiatowych – pąkowanie  20

Kwitnienie  26

Rozwój owoców - łuszczyn  34

Dojrzewanie 38

Zamieranie  42

Tytuł

Fazy rozwojowe rzepaku

Wydawca

Top Agrar

Rok wydania

2012

Liczba stron

44

Wymiary

150 x 210 mm

Okładka

miękka

ISBN

978-83-61078-64-7