Fazy rozwojowe zbóż

  • Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Rolnicze
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: T. Czubiński, M. Walerowska
  • Wydawca, rok wydania: TopAgrar, 2011
  • Liczba stron : 39
  • Oprawa i wymiary: miękka, 150 x 210 mm
  • ISBN: 978-83-61078-32-6
  • egz.
  • 14,90 zł
Barwny przewodnik po plantacji w czasie jej rozwoju - od siewu do zbioru zboż, w przystępny i szybki sposób określa fazy rozwojowej zbóż
Fazy rozwojowe zbóż to barwny przewodnik po plantacji w czasie jej rozwoju - od siewu do zbioru. Jest to swoisty klucz umożliwiający w przystępny i szybki sposób określenie fazy rozwojowej zbóż według mię­dzynarodowego systemu numerycznego BBCH. Obecnie znajomość faz w tym systemie jest niezbędna do prawidłowego prowadzenia całej agrotechniki, gdyż zalecenia uprawowe coraz częściej odnoszą się do faz BBCH.

Klucz przedstawia międzynarodową skalę rozwoju zbóż wg systemu BBCH. Jest to precyzyjna oraz uniwersalna metoda określania za pomocą liczby poszczególnych etapów rozwoju roślin. W systemie tym sezon wege­tacyjny podzielono na 10 etapów podstawowych (główne fazy rozwojowe), a każdy z nich na kolejnych 10 podrzędnych faz. Główna faza rozwojowa określana jest za pomocą pierwszej cyfry (od 0 do 9), a podrzędna za pomo­cą drugiej. W ten sposób każdy etap rozwoju rośliny można zapisać w for­mie dwucyfrowej liczby. Przykładowo, w głównej fazie kłoszenia (BBCH 5) etap, gdy połowa (50%) kwiatostanu wydostała się z pochwy liścia flagowe­go oznaczany jest liczbą BBCH 55.

W kluczu obok rysunków przedstawiających wygląd zbóż w poszczegól­nych fazach rozwojowych i szczegółów morfologii roślin podano opis wy­glądu oraz zmiany zachodzące w ich fizjologii. W drugiej części podajemy obserwacje oraz zalecenia agrotechniczne, które należy stosować na danym etapie rozwoju zbóż.

Wydanie specjalne Topagrar Polska

 

SKALA BBCH – ROZPOZNAWANIE-ZALECENIA AGROTECHNICZNE

 

Spis treści

Kiełkowanie

Rozwój liści

Krzewienie

Strzelanie w źdźbło

Grubienie pochwy liściowej liścia flagowego

Kłoszenie

Kwitnienie

Rozwój ziarniaków

Dojrzewanie

Zamierania

Tytuł

Fazy rozwojowe zbóż

Autor

T. Czubiński, M. Walerowska

Wydawca

Polskie Wydawnictwo Rolnicze

Rok wydania

2011

Liczba stron

39

Wymiary

150 x 210 mm

Okładka

miękka

ISBN

978-83-61078-32-6