Konferencja borówkowa 2021 - #CzasNaZmiany

  • Wydawnictwo: Hortus Media
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: praca zbiorowa
  • Wydawca, rok wydania: Hortus Media, 2021
  • Liczba stron : 180
  • Oprawa i wymiary: miękka, 165 x 235 mm
  • ISBN: 978-83-949145-5-4
  • egz.
  • 48,90 zł

IX Międzynarodowa Konferencja Borówkowa 2021 ma zupełnie inny charakter niż poprzednie edycje. Z powodu ograniczeń wywołanych pandemią C0VID-19, musieliśmy przenieść to wydarzenie w przestrzeń wirtualną. Czy to słuszna decyzja, ocenią uczestnicy tegorocznego wydarzenia, którego hasłem jest #CzasNaZmiany.

Zmiany dotyczą całego naszego otoczenia, a sytuacja na świecie świetnie to obrazuje. Z roku na rok obserwujemy też zmiany, jakie następują w postrzeganiu świeżych owoców przez konsumentów. Borówka zarówno w Polsce, jak i w wielu europejskich krajach należy ciągle do stosunkowo „młodych" owoców. Rynek jej się rozwija, rośnie popyt powodowany tym, że coraz więcej osób włącza borówki do swojego menu, a jeśli im one posmakują, chętnie kupuje kolejne partie. To cieszy, bo pozwala sprzedawać wszystkie wyprodukowane jagody po atrakcyjnych cenach. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z dwóch faktów. W Europie cały czas rośnie powierzchnia uprawy borówki, a nowe plantacje z dużym rozmachem są tworzone też w krajach, w których uprawa ta nie była rozpowszechniona (na Ukrainie, w Rumunii, Serbii, Turcji). W najbliższych latach należy więc spodziewać się wzrostu podaży. Drugi, niezaprzeczalny fakt to wzrost wymagań jakościowych konsumentów. Trend ten dotyczy wszystkich świeżych owoców, a już szczególnie jagodowych - gdy są smaczne i nie rozczarują klienta, chętnie kupi on kolejną porcję. Jeśli jednak dozna zawodu, przestanie je kupować przez kilka kolejnych tygodni. Trudno wtedy odbudować jego zaufanie do danej kategorii towaru, nawet poprzez promocje czy inne akcje marketingowe. Wymagania jakościowe w stosunku do borówki wiążą się też z faktem, że owoce te są dostępne na półkach supermarketów przez cały rok. Zimą i na przedwiośniu (a tak naprawdę, od sierpnia do kwietnia) importowane są do Europy głównie z półkuli południowej i są to przede wszystkim owoce odmian borówki typu południowego. Jedne mają lepszy smak, inne trochę gorszy, ale niewątpliwie hodowla odmian z tej grupy jest o wiele bardziej zaawansowana niż uprawianych na naszej szerokości geograficznej odmian typu północnego. Oznacza to, że odmiany południowe „podnoszą poprzeczkę" - te nowe zapewniają duże, jędrne, twarde, smaczne i trwałe owoce. Uprawiane dotychczas odmiany borówki typu północnego (zwłaszcza starszej generacji) nie zawsze są w stanie sprostać tej konkurencji. Co zatem powinni zmienić plantatorzy w Europie? W jakim kierunku podążać? Dobrym przykładem mogą być producenci borówki w Chile, gdzie obecnie trwa restrukturyzacja odmianowa dotychczasowych plantacji. Produkowane w tym kraju borówki kierowane są przede wszystkim na eksport i w związku z tym, by zapewnić najlepszą jakość owoców oferowanych na rynkach wszystkich kontynentów, odgórnie zabroniono wysyłania za granicę jagód niektórych odmian (są wśród nich ‘Bluecrop’, ‘Chandler’ i ‘Elliott’). Wszystko po to, by utrzymać dobrą markę chilijskich borówek.

Międzynarodowa Konferencja Borówkowa daje możliwość skoncentrowania w jednym miejscu i czasie wiedzy, opinii i poglądów specjalistów z całego świata. Dzięki temu możliwe jest - przynajmniej częściowo - uzyskanie odpowiedzi na wcześniej postawione pytania. Tegoroczny program staraliśmy się przygotować w taki sposób, by przekazać Państwu najnowszą wiedzę me tylko z zakresu uprawy, ale też i dotyczącą zagadnień związanych z globalnym rynkiem borówek. Takie informacje są dziś bardzo potrzebne, choćby po to, by mądrze planować i inwestować w nowe plantacje oraz technologie uprawy borówki. Mam zatem nadzieję, że pozyskane informacje i kontakty nawiązane podczas IX Międzynarodowej Konferencji Borówkowej pozwolą Państwu podjąć słuszne decyzje, co dalszego rozwoju Waszych borówkowych biznesów. Bo przecież kto się nie rozwija, ten... się zwija. A tego nikomu nie życzę.

Mariusz Podymniak / Hortus Media

#lloveblueberry

 

Spis treści

Praktycznie o nawożeniu borówki – Borówkowe Factory sezon pierwszy

Praktyczne zalecenia związane z przygotowaniem pożywek dla borówki

Czy fertygacja z biostymulacją przynosi efekty w uprawie borówki?

Znaczenie analiz wody, gleby (podłoża) i roślin

Nawożenie borówki na różnych typach gleb

Strategia nawożenia dopasowana do wysokich plonów odmian północnych i południowych borówki

Biotyzacja upraw dla zdrowszych owoców, czyli o mikroorganizmach w uprawie roślin jagodowych

Wymagania klientów a ochrona borówki wysokiej

Dlaczego cięcie borówki jest takie ważne?

Integrowane podejście do zwalczania Drosophila suzuki w prowincji Trydent we Włoszech

Borówkowa plantacja przyszłości

Jak poprawić zawiązanie oraz smak i trwałość pozbiorczą owoców

Wpływ rozwoju uprawy borówek na południowej półkuli na europejski rynek

Obiekty do przechowywania borówki – od projektu do realizacji

Zmieniające się trendy w konsumpcji związane z nowymi odmianami

Co w Polsce robimy, by utrzymać rosnący popyt na borówkę

Fizjologia tworzenia się pąków kwiatowych – sposoby maksymalizacji plonowania roślin

Aktualne dane o światowej produkcji borówki. Jaka będzie przyszłość w czasach COVID-19?