Kukurydza. Odmiany, nawożenie, odchwaszczanie, ochrona

  • Dodaj recenzję:
  • Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Rolnicze
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: praca zbiorowa
  • Wydawca, rok wydania: Polskie Wydawnictwo Rolnicze, 2021
  • Liczba stron : 54
  • Oprawa i wymiary: miękka, 210 x 295 mm
  • ISBN: 978-83-7940-015-7
  • egz.
  • 29,90 zł

Kukurydza jest coraz chętniej uprawiana w naszym kraju. Aby jednak jej uprawa była w pełni efektywna, jak wskazuje prof. Tadeusz Michalski, prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy, należy zadbać o należyte wykorzystanie niskonakładowych środków produkcji, czyli wybór optymalnej technologii produkcji, właściwe stanowisko i najlepszą odmianę. Ważne są też dokładność i terminowość zabiegów, w tym zwłaszcza siewu i zbioru oraz zbilansowanie i precyzja w nawożeniu. Kumulacja tych czynników pozwoli uzyskać wysokie i wierne plony.

Z kolei, aby racjonalizacja nakładów było skuteczna, powinna być oparta na gruntownej znajomości agrotechniki i ekonomii. Istotny jest wybór poziomu intensywności, dostosowanie nakładów do warunków siedliskowych oraz zwiększenie tempa i precyzji stosowania poszczególnych zabiegów.

W publikacji podpowiadamy Państwu, jak osiągnąć pożądany efekt produkcji.

 

Drodzy Czytelnicy,

wysokie ceny ziarna kukurydzy spowodują zapewne, że w tym roku będzie nią obsiany większy areał. Aby jednak uzyskać oczekiwany efekt finansowy z tej uprawy, trzeba zadbać nie tylko o właściwą agrotechnikę ale też dobór odmiany, nawożenie i ochronę.

Kukurydza w krótkim czasie wytwarza ogromną biomasę. Tak silna dynamika wzrostu, niespotykana wśród większości roślin uprawianych w Polsce, generuje bardzo duże zapotrzebowanie na wodę i składniki mineralne. Dynamika wzrostu tej rośliny zależy od warunków termicznych w okresie wegetacji, zasobów wody w glebie i bieżących opadów oraz od zaopatrzenia w składniki pokarmowe. Trzeba też mieć na uwadze, iż zagrażające uprawie chwasty są silnie konkurencyjne w stosunku do kukurydzy. Rezygnacja z ochrony czy źle przeprowadzona w wielu przypadkach sprawia, że otrzymany plon nie rekompensuje nakładów poniesionych na uprawę.

Wskazówki merytoryczne zawarte w tej publikacji pomogą producentom kukurydzy rozwiązać problemy jakie mogą wystąpić we wszystkich etapach jej wzrostu.

Życzymy powodzenia w zgłębianiu fachowych porad i sukcesów w ich praktykowaniu!

Redakcja „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

 

Spis treści

Najważniejsze w uprawie i zbiorze

ODMIANY

Jak dobrać odmiany     

NAWOŻENIE

Nawożenie w klasycznym systemie uprawy

Nawożenie doglebowe

Wapń, magnez i siarka oraz cynk i bor

Nawóz z resztek pożniwnych

Nawożenie dolistne

ODCHWASZCZANIE

Przedwschodowa walka z chwastami

Powschodowa walka z chwastami

Wpływ herbicydów na kukurydzę

W dawkach dzielonych z dodaniem adiuwantu

OCHRONA

Zwalczanie omacnicy