Leksykon przyrodniczy polsko-angielski

  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: Lesław Zimny
  • Wydawca, rok wydania: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, 2014
  • Liczba stron : 497
  • Oprawa i wymiary: miękka, 170 x 240 mm
  • ISBN: 978-83-7717-170-7
  • egz.
  • 46,90 zł

Leksykon obejmuje 3724 hasła z zakresu: agroekologii, agrometeorologii, agrotechniki, biologii, doświadczalnictwa, ekoinżynierii, fitosocjologii, gleboznawstwa, łąkarstwa, melio­racji, nawożenia, ochrony roślin, ochrony środowiska rolniczego, ogrodnictwa, paszoznawstwa, rolnictwa ekologicznego, techniki rolniczej, weterynarii, zootechniki.

Postępująca globalizacja sprawia, że do języka polskiego, również do słownictwa rolniczego, przenikają terminy obcojęzyczne i nowe pojęcia związane z postępem naukowo-technicznym, a także wynikające ze współpracy z ośrodkami zagranicznymi. Wprowadzane pojęcia nie mają w wielu przypadkach polskich odpowiedników. W piśmiennictwie z zakresu agro-ekologii i produkcji rolniczej obserwuje się dużą dowolność stosowania tej terminologii. Niniejszy Leksykon przyrodniczy uaktualnia przestarzałe terminy i wprowadza nowe.

Leksykon obejmuje 3724 hasła z zakresu: agroekologii, agrometeorologii, agrotechniki, biologii, doświadczalnictwa, ekoinżynierii, fitosocjologii, gleboznawstwa, łąkarstwa, melio­racji, nawożenia, ochrony roślin, ochrony środowiska rolniczego, ogrodnictwa, paszoznawstwa, rolnictwa ekologicznego, techniki rolniczej, weterynarii, zootechniki. Duży nacisk po­łożono na proekologiczny kierunek rolnictwa i przyrodniczą przestrzeń produkcyjną, co ma szczególne znaczenie w regionach chronionych, które są mocnym atutem Polski po wejściu w struktury Unii Europejskiej. Publikacja zawiera najnowsze pojęcia z tego zakresu, a więc terminy, które pojawiły się w ostatnich latach w specjalistycznych opracowaniach, terminy nie występujące w dostępnych encyklopediach i leksykonach, nazwy instytucji i organizacji ekologicznych oraz rolniczych, terminy z zakresu ochrony gleby i środowiska przyrodnicze­go, a także rolnictwa ekologicznego.

Hasła Leksykonu przetłumaczono na język angielski. Terminy zweryfikowała Cathy Baldysz, Amerykanka z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w tłumaczeniu i edycji ar­tykułów naukowych dla Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Politechniki Wro­cławskiej. Weryfikacji dokonała na podstawie oryginalnej literatury naukowej lub stron internetowych wykorzystywanych w handlu, w branży rolniczej w celu identyfikacji ter­minów obecnie używanych w anglojęzycznych krajach. Synonimy i terminy o podobnym znaczeniu podano według ich popularności używania.

Przy wyrażeniach mniej znanych podano ich etymologię, a tam, gdzie to było konieczne -również tłumaczenie na inne języki. Na końcu publikacji znajdują się indeks haseł angielskich oraz wykaz najczęściej popełnianych błędów w tłumaczeniu terminów przyrodniczych.

W Leksykonie zastosowano dwa typy odsyłaczy: zaznaczone strzałką (>) i skrótem „Zob. też" (Zobacz też). Strzałka oznacza, że dany termin jest omówiony w osobnym haśle, nato­miast skrót „Zob. też", stosowany na końcu definicji, kieruje do hasła, w którego definicji znajdują się informacje uzupełniające. Przy niektórych terminach pochodzących z języków obcych podano objaśnienia etymologiczne.

Leksykon przeznaczony jest dla pracowników naukowych, studentów, uczniów, służb doradczych i administracyjnych, pracowników rolnych oraz tych, którzy zajmują się pro­blematyką rolnictwa, ekologii i ochrony środowiska.