Magazynowanie i transport ziarna

  • Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Rolnicze
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: praca zbiorowa
  • Wydawca, rok wydania: Polskie Wydawnictwo Rolnicze, 2017
  • Liczba stron : 98
  • Oprawa i wymiary: miękka, 210 x 295 mm
  • ISBN: 978-83-61078-74-6
  • egz.
  • 50,00 zł

Z publikacji dowiedzą się Państwo, czy opłaca się budować magazyny do przechowywania ziarna i jak się do tego zabrać, jakie są zalety i wady konstrukcji silosów płaskich oraz pionowych.

Z  roku na rok produkujemy coraz więcej zbóż. Stanowią one ważną grupę roślin w większości gospodarstw. W 2016 r. powierzchnia uprawy zbóż w Polsce wynosiła około 7,5 min ha, co pozwoliło zebrać blisko 30 min ton ziarna. Nie zawsze można zarobić sprzedając plon w żniwa, zarobek jest pewniejszy, jeśli zbiory można przechować. Z reguły im dalej od żniw, tym odbiorcy lepiej płacą.

Utrzymanie dobrej jakości ziarna przez kilka miesięcy zależy od bazy magazynowej. Dobrze zaplanowany magazyn, często z suszarnią pozwala uzyskać najlepsze parametry ziarna i utrzymać je aż do sprzedaży. Budowa magazynu to kosztowna inwestycja, dlatego trzeba wszystko zaplanować z głową i wyposażyć go w rozwiązania, które zapewnią optymalne warunki do przechowywania plonu.

W tym pomocny jest nasz poradnik eksperta „Magazynowanie i transport ziarna". To unikalne kompendium wiedzy dla wszystkich rolników, którym profesjonalna uprawa zbóż nie jest obca. Ostatnim ogniwem tego cyklu produkcji jest staranne przechowywanie zgromadzonego ziarna.

Z naszej publikacji dowiedzą się Państwo, czy opłaca się budować magazyny i jak się do tego zabrać, jakie są zalety i wady konstrukcji silosów płaskich oraz pionowych. Równie istotny jest wybór wyposażenia silosów. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę podczas magazynowania ziarna i jak utrzymywać optymalne parametry w trakcie j ego przechowywania. Zagrożeniem dla cennego plonu znajdującego się w magazynach są szkodniki. Potrzebna jest wiedza o tym, jak je rozpoznać i zwalczyć.

To tylko niektóre z szerokiego zakresu tematów poruszanych w tej publikacji. Sądzi¬my, że będzie ona pomocna podczas budowy nowych magazynów i rozbudowywania istniejącej już bazy suszarniczo-przechowalniczej.

Spis treści

MÓJ MAGAZYN ZIARNA

Czy warto mieć własny magazyn?; Różne warianty silosów; Jak zaprojektować magazyn?;  Najpierw pozwolenie, potem budowa; Skąd wziąć pieniądze na inwestycje?

MAGAZYNY PŁASKIE

Przykłady konstrukcji magazynów; W co wyposażyć magazyn płaski?; Przydatne poddasze

MAGAZYNY PIONOWE

Silos lejowy czy z dnem płaskim?; Oferta silosów; Efektywny transport miedzy silosami

TRANSPORT l WYPOSAŻENIE

Sposób na szybki transport zboża; Ile kosztują żmijki i dmuchawy?; Sprzęt przydatny w magazynie; Oczyszczenie ziarna przed składowaniem

PRZECHOWYWANIE l KONSERWACJA ZIARNA

Jak skutecznie przewietrzyć silos?; Świeże powietrze w magazynie płaskim; Warianty suszarni do ziarna; Jakim paliwem zasilić suszarnię?; Kontrola parametrów ziarna; Magazynowe pomysły

OCHRONA SKŁADOWANEGO ZIARNA

Przygotowanie magazynu do składowania ziarna; Monitoring i zwalczanie szkodników; Zabezpieczenie magazynu przed gryzoniami i ptactwem