Poporodowe choroby macicy u bydła

  • Wydawnictwo: ELAMED
  • Dostępność: Nakład wyczerpany
  • Autor: Grzegorz Jakub Dejneka
  • Wydawca, rok wydania: ELAMED, 2018
  • Liczba stron : 128
  • Oprawa i wymiary: miękka, 160 x 240 mm
  • ISBN: 978-83-65883-06-3

Książka, która znajdzie się na półce  w wielu gabinetach weterynaryjnych.
- jeden z niewielu podręczników w kraju o rozrodzie bydła
- monografia poporodowych zagadnień u bydła – ocenianych i opisywanych z perspektywy uwarunkowań krajowych
- autor posiada zdolność do bardzo prostego wyjaśniania zawiłych zagadnień dotyczących rozrodu

Dlaczego warto?
Choroby okresu poporodowego są powszechne u bydła, szczególnie zaś u wysokoprodukcyjnych krów mlecznych. Przypadłości te przyczyniają się znacznie do obniżenia płodności i zwiększenia ryzyka brakowania, co sprawia, ze ich rozpoznanie, leczenie, a przede wszystkim zapobieganie są niezmiernie ważne, rzutując w sposób zasadniczy na rachunek ekonomiczny gospodarstwa. Kontrola zaburzeń rozrodu jest także ważna dla utrzymania zdrowia i dobrostanu krów mlecznych – w celu zmniejszenia stosowania antybiotyków.

Co znajdziesz w środku
Zogniskowanie tematyki wyłącznie na poporodowych chorobach macicy pozwala na dokładne zgłębienie tematu i zapewnienie Czytelnikom odpowiedzi na wiele pytań, choć oczywiście nie na wszystkie. Nie bez znaczenia pozostaje tu osoba autora, dr Grzegorza Jakuba Dejneki, który cieszy się niemałą sympatią wśród lekarzy weterynarii – przede wszystkim za zdolność do bardzo prostego wyjaśniania zawiłych zagadnień dotyczących rozrodu. Bardzo czytelny układ rozdziałów i podrozdziałów pozwala na szybkie odnajdywanie poszukiwanych kwestii.

Na polskim rynku wydawniczym brakuje nowoczesnych podręczników z zakresu ginekologii bydła. Każda pozycja wypełniająca chociaż częściowo tę lukę zasługuje na uwagę. Szczególnie przydatne są więc monografie, któ­re omawiają kompleksowo wybrane zagadnienie. Dr Grzegorz Jakub Dejneka podjął się przedstawienia jednego z najważniejszych etapów w rozro­dzie krowy, jakim jest okres poporodowy. Jednocześnie jest on początkiem laktacji, co powoduje znaczne obciążenie metaboliczne organizmu. Zabu­rzenia tego okresu mogą więc mieć charakter ogólnoustrojowy, miejscowy (który dotyczy zwłaszcza macicy) lub występują łącznie we wzajemnych powiązaniach. Choroby macicy są główną przyczyną niepłodności samic, a niektóre z nich stanowią zagrożenie dla życia krowy lub ograniczają jej potencjał użytkowy, powodując przedwczesne brakowanie. Celowość pod­jęcia tego tematu nie budzi zatem wątpliwości. Monografia przedstawia problematykę w porządku logicznym. Rozpoczyna się od opisu fizjologicznego przebiegu puerperium, ze zwróceniem uwagi na aspekty kliniczne, co ma szczególne znaczenie dla właściwego wykorzystania kolejnych roz­działów. Wszak znajomość procesów fizjologicznych jest podstawą do od­różnienia od nich stanów patologicznych. Następnie autor omawia naj­częstsze choroby macicy typowe dla okresu poporodowego. Łączy przy tym aktualną wiedzę z praktyką i jej realiami. Prezentuje postępowanie diagno­styczne i różne warianty leczenia, respektując z jednej strony nowoczesne poglądy w ginekologii weterynaryjnej, z drugiej zaś doceniając wypraco­wane metody klinicystów, opisując szczegółowo technikę poszczególnych zabiegów. Zastosowana terminologia odzwierciedla przyjęte w świecie mianownictwo weterynaryjne i porządkuje pojęcia, dostosowując je do mię­dzynarodowych standardów. Na podkreślenie zasługuje kliniczne podejście do omawianych zagadnień, co jest wynikiem nie tylko rozległej wiedzy autora, ale także jego praktycznego doświadczenia, na co wskazują licz­ne powołania na spostrzeżenia własne oraz innych klinicystów. W szczególności autor poddaje krytycznej dyskusji tradycyjne metody leczenia, niekiedy zakorzenione od pokoleń w świadomości hodowców, a po części także lekarzy weterynarii. Przedstawiając ich wady i zalety, proponuje roz­wiązania, które są owocem połączenia współczesnej nauki z przesłankami empirycznymi. Monografia jest z pewnością godna polecenia dla lekarzy weterynarii, a także studentów.

Dr hab. Andrzej Max

Spis treści
Rozdział 1. Wprowadzenie
Rozdział 2. Fizjologiczny przebieg okresu poporodowego
Rozdział 3. Zatrzymanie błon płodowych (retentio secundinarum)
Rozdział 4. Zakażenia i zapalenia macicy po porodzie
Rozdział 5. Niezakaźne choroby macicy po porodzie