Atlas chorób siatkówki u psa i kota
- Wydawnictwo: Edra Urban & Partner
-
Dostępność:
Wysyłka w 24 godziny
- Autor: Natalia Kucharczyk
- Wydawca, rok wydania: Edra Urban & Partner, 2025
- Liczba stron : 217
- Oprawa i wymiary: twarda, 210 x 275 mm
- ISBN: 9788368527032
- szt.
- 129,90 zł
TWOJA BAZA DO NAUKI ROZPOZNAWANIA CHORÓB SIATKÓWKI U PSÓW I KOTÓW
W Atlasie chorób siatkówki u psa i kota znajdziesz ponad 1000 zdjęć przedstawiających zarówno prawidłowe, jak i nieprawidłowe dno oka.
Dzięki dużej liczbie fotografii zdrowej siatkówki będziesz mógł zapoznać się z ogromnym zróżnicowaniem jej budowy u psów i kotów. Ułatwi to stawianie diagnozy u pacjentów o nietypowym umaszczeniu.
Atlas zawiera również zdjęcia rozwijającej się siatkówki u szczeniąt, jest to element często stanowiący wyzwanie dla początkujących okulistów weterynaryjnych.
Wśród zdjęć obrazujących nieprawidłowe dno oka znajdziesz zarówno często diagnozowane choroby, takie jak postępujący zanik siatkówki, pokazane w różnych stadiach rozwoju, jak i rzadsze schorzenia, np. retinopatię rottweilerów.
Dodatkową wartością Atlasu jest możliwość obejrzenia wybranych zdjęć w powiększeniu formacie, dzięki materiałom dostępnym online.
Spis treści
- Prawidłowe dno oka
- Zmiany ciała szklistego
- Aplazja i hipoplazja/zbyt mała tarcza nerwu wzrokowego
- Szczeliny tylnego odcinka oka
- CEA – collie eye anomaly
- Dysplazja siatkówki
- PRA – postępujący zanik siatkówki
- Retinopatie wg ECVO
- CMR – wieloogniskowa retinopatia u psów
- FCRD – zwyrodnienie środkowej części siatkówki kotów
- SARDS – zespół nagłego nabytego zwyrodnienia siatkówki
- Odwarstwienie i rozwarstwienie siatkówki
- Odwarstwienie siatkówki wtórnie do nadciśnienia
- Aktywne zapalenia naczyniówki i siatkówki (chorioretinitis) i zmiany retinopatyczne. .
- Blizna szklistkowo-siatkówkowa
- Neuropatia jaskrowa.
- Zmiany zapalne i nowotworowe nerwu wzrokowego
Przedmowa
Część osób wie, że moja przygoda z okulistyką zaczęła się od decyzji, by pokonać strach. Do czasu pewnej konferencji weterynaryjnej na przedostatnim roku studiów panicznie bałam się dotykać oczu. Był to na tyle silny strach, że wyszłam z zajęć z chirurgii, na których mieliśmy ćwiczyć na oczach królików. Na tej konferencji były dwa wykłady z okulistyki, które zamiast pokazywać oko z zewnątrz, ujawniły jego piękno od wewnątrz. Wtedy pomyślałam sobie, że może warto zmierzyć się ze swoją fobią. Udało mi się wyprosić miejsce na wakacyjny staż u jedynego, na tamten czas, lekarza weterynarii w Polsce, który zajmował się tylko i wyłącznie okulistyką zwierząt. Lek. wet. Jacek Garncarz pokazał mi przepiękny świat dna oka i, jak widać, było to na tyle niezwykłe przeżycie, że pozostaję fanką oglądania i badania zwierzęcych oczu do tej pory. Tworząc ten Atlas, włożyłam w niego moją miłość do tego zawodu i nieustającą fascynację tym, co nowe i czego jeszcze nie wiemy. Zebrałam ponad 1100 zdjęć (moich i moich Gości) przedstawiających prawidłowe i nieprawidłowe zmiany dna oka u psów i kotów. Moją intencją było pokazanie różnorodności zarówno wśród typowych zmian, jak i rzadkich chorób. Atlas nie pokrywa całej, szerokiej gamy chorób dna oka, a tylko jej część.
Książka ta odpowie na wiele Waszych pytań, celowo jednak nie zawiera odpowiedzi na wszystkie wątpliwości. Chcę, by ta baza stała się platformą do budowania ciekawości i rozpoczęcia poszukiwań poza tym Atlasem. Wiele opisanych wcześniej chorób, jak i nowych zmian, odnajdziecie w doskonałych książkach z naszej dziedziny i publikacjach naukowych, do których Was zapraszam. Świat okulistyki weterynaryjnej jest ogromną przestrzenią do nowych odkryć i kolejnych, wspaniałych badań. Życzę Wam takiego pacjenta, który spowoduje pojawienie się w głowie jednej myśli: „a to ciekawe!” i poszukiwań, które doprowadzą Was do momentu radości z odkrycia nowej choroby, nietypowego przebiegu znanej patologii lub nowej rasy, u której wcześniej opisana nieprawidłowość nie wystąpiła! Nigdy nie sądziłam, że pokonanie strachu wiele lat temu doprowadzi mnie do momentu, w którym powstaje ta przedmowa. Niech ten Atlas pozostanie dowodem na to, że pokonanie własnych ograniczeń otwiera nam możliwości, o których nigdy nie marzyliśmy!
PS Prof. David Maggs przewidział to dawno temu. ;)
Informacje o bezpieczeństwie produktu Informacje o producencie
Zadaj pytanie dotyczące produktu. Nasz zespół z przyjemnością udzieli szczegółowej odpowiedzi na zapytanie.