Akwarium - moja pasja

 • Dodaj recenzję:
 • Wydawnictwo: Galaktyka
 • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
 • Autor: Paweł Zarzyński
 • Wydawca, rok wydania: Galaktyka, 2020 wydanie 3
 • Liczba stron : 312
 • Oprawa i wymiary: twarda, 205 x 275 mm
 • ISBN: 978-83-7579-795-4
 • egz.
 • 54,90 zł

Poradnik dla każdego akwarysty. Szczegółowe opisy sprzętu, roślin, najpopularniejszych gatunków ryb wraz z informacjami o ich wymaganiach środowiskowych

W książce znajdziesz m.in.:

 • praktyczne porady dotyczące zakładania i pielęgnacji akwarium,
 • szczegółowe, wyczerpujące opisy ponad 90 gatunków roślin, ryb i bezkręgowców akwariowych,
 • przegląd najnowocześniejszych urządzeń stosowanych w akwarystyce,
 • sprawdzone sposoby leczenia ryb,
 • ponad 420 barwnych fotografii.

 

Trzecie wydanie książki Akwarium – moja pasja Pawła Zarzyńskiego to wznowienie docenianego przez akwarystów poradnika, który po raz pierwszy ukazał się w 2010 roku. Akwarystyka wciąż się rozwija, a tym samym dostępna wiedza częściowo się dezaktualizuje. W ostatnich latach nastąpiła prawdziwa rewolucja technologiczna w dziedzinie oświetlenia czy ogrzewania zbiorników, a także pojawiły się nowe rozwiązania dotyczące pielęgnacji akwarium. Popularność zyskały również kolejne gatunki roślin, ryb i bezkręgowców.

 

Z nowego, rozszerzonego i zaktualizowanego wydania poradnika początkujący miłośnicy akwarystycznego hobby dowiedzą się, jak założyć swoje pierwsze akwarium, zapoznają się z kilkudziesięcioma gatunkami roślin, ryb i bezkręgowców akwariowych, a także z praktycznymi wskazówkami na temat ich pielęgnacji. Otrzymają również sporą dawkę wiedzy dotyczącej aktualnie dostępnego sprzętu akwarystycznego oraz zaznajomią się z najnowszymi trendami w wystroju akwarium. Zaawansowani akwaryści docenią informacje o niedawno odkrytych i wprowadzonych do sprzedaży gatunkach roślin i zwierząt akwariowych oraz na temat najnowszych trendów obecnych w akwarystyce. Dodatkowym atutem książki są liczne anegdoty i ciekawostki zaczerpnięte z bogatego, 35-letniego doświadczenia autora.

 

Niniejsza książka jest trzecim już wydaniem publikacji, która ukazała się po raz pierwszy przed dokładnie 10 laty, a więc w 2010 r. W czasie tej dekady sprzedano jej dwa wielotysięczne nakłady, dzięki czemu stała się najprawdopodobniej najpoczytniejszą polską książką akwarystyczną XXI wieku. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie jej wspaniali Czytelnicy, którym - jako jej autor - składam w tym miejscu gorące podziękowania.

Akwarystyka nie stoi w miejscu - wręcz przeciwnie, to hobby bardzo żywiołowo się rozwija, a tym samym wiedza na jego temat (przynajmniej częściowo) szybko się dezaktualizuje. Już drugie wydanie książki, które ukazało się w 2016 r. (a więc zaledwie sześć lat po pierwszej edycji) wymagało licznych zmian i uzupełnień. Wtedy jednak możliwe było ich naniesienie na już istniejącą wersję graficzną, dzięki czemu wydania te nie różniły się od siebie znacząco pod względem wizualnym. W ciągu ostatnich czterech lat zmiany w akwarystyce były jednak tak duże, że kolejna „kosmetyczna” rewitalizacja tekstu nie była już wystarczająca. Zapadła więc decyzja o wprowadzeniu znaczących poprawek i złożeniu książki praktycznie od nowa w innym, większym, nowocześniejszym formacie. Przy okazji wymieniona została zdecydowana większość fotografii oraz dodano sporo dodatkowych ilustracji, dzięki czemu poradnik ten stał się - przynajmniej moim subiektywnym zdaniem - bardziej aktualny i atrakcyjniejszy w odbiorze.

Co takiego zmieniło się w akwarystyce w ciągu ostatnich lat? Bardzo wiele. Przede wszystkim nastąpiła prawdziwa rewolucja technologiczna w wielu dziedzinach wyposażenia zbiorników, takich jak oświetlenie czy ogrzewanie, przez co rozdziały na ten temat trzeba było napisać i zilustrować praktycznie od nowa. W sprzedaży pojawiło się też wiele nowych rozwiązań w dziedzinie pielęgnacji akwarium, których nie sposób było pominąć. Popularność zyskały także kolejne gatunki roślin, ryb i bezkręgowców; ich opisy uzupełniły już istniejące rozdziały, a inne trzeba było usunąć, bowiem ich sprzedaż i przetrzymywanie stały się niezgodne z europejskim prawem (dotyczy to m.in. gatunków inwazyjnych). Co do samych ryb to zmianie uległo również zaskakująco wiele nazw łacińskich - zostały one zweryfikowane na podstawie strony www.fishbase.com stanowiącej bodaj najszerszą i najbardziej kompletną bazę informacji na temat systematyki tej grupy kręgowców. W przypadku niektórych mieszkańców akwarium wiedza dotycząca ich pielęgnacji znacząco się rozwinęła, zaś niektóre poglądy na jej temat uległy weryfikacji - w opisach konieczne było niekiedy wprowadzenie dość znacznych zmian i uzupełnień.

To, co się nie zmieniło, to styl, w jakim napisana została książka - oprócz faktów i porad zawiera ona liczne anegdoty i osobiste wspomnienia, których w ciągu ostatnich 35 lat (pierwsze akwarium założyłem w 1985 r.) nagromadziło się sporo. Mam nadzieję, że będą one interesującym uzupełnieniem treści tego poradnika i przyczynią się do uprzyjemnienia jego lektury. A jeśli ktoś z Szanownych Czytelników uważa inaczej, to... podczas czytania fragmenty te zawsze można pominąć.

Paweł Zarzyński Warszawa, lipiec 2020

 

Spis treści

PRZEDMOWA DO WYDANIA TRZECIEGO                              

OD AUTORA. OD SŁOJA SIĘ ZACZĘŁO

WYPOSAŻENIE AKWARIUM   

Zbiornik; Oświetlenie; Ogrzewanie; Napowietrzanie; Filtracja; Inne urządzenia techniczne

PODŁOŻE I DEKORACJE  

Tło; Piasek czy żwir?; Podłoża biologicznie aktywne; Kamienie i skały; Drewno w akwarium; Inne dekoracje

WODA W AKWARIUM 

ZAKŁADANIE AKWARIUM       

ROŚLINY AKWARIOWE          

Podstawowe wymagania                      

Gatunki roślin uprawianych w akwariach           

Akwarystyka roślinna   

RYBY AKWARIOWE    

Żywienie ryb

Pokarmy suche

Pokarmy mrożone

Pokarmy żywe

Pozostałe pokarmy

Jak karmić ryby

Przegląd gatunków ryb

INNE ZWIERZĘTA W AKWARIUM

PIELĘGNACJA AKWARIUM

PROBLEMY W AKWARIUM

NAJCZĘSTSZE CHOROBY RYB

TYTUŁEM ZAKOŃCZENIA

PODZIĘKOWANIA       

BIBLIOGRAFIA

RYCINY

INDEKS

 

Paweł Zarzyński – z wykształcenia doktor nauk leśnych, absolwent Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Z zamiłowania akwarysta. Zawodowo związany z zoologią od 2002 r. Pracował w sklepie zoologicznym, hurtowni zoologicznej i dużej firmie akwarystycznej. Od lat prowadzi szkolenia z zakresu marketingu, akwarystyki i zoologii. Autor lub współautor ponad 3000 artykułów opublikowanych w ponad 70 periodykach naukowych, popularnonaukowych, popularyzatorskich i w prasie codziennej oraz 33 książek, głównie na temat akwarystyki.