Diagnostyka różnicowa chorób i stanów patologicznych w medycynie małych zwierząt

  • Dodaj recenzję:
  • Wydawnictwo: Galaktyka
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: Katrin Hartmann, Gregor Berg, Stefanie Schmid
  • Wydawca, rok wydania: Galaktyka, 2019
  • Liczba stron : 196
  • Oprawa i wymiary: twarda, 210 x 285 mm
  • ISBN: 978-83-7579-725-1
  • egz.
  • 85,90 zł

Zasady diagnozowania chorób wewnętrznych psów i kotów z wykorzystaniem indukcyjnego sposobu myślenia

Niniejszą książkę opracowano z myślą o studentach medycyny weterynaryjnej, lekarzach szkolących się w dziedzinie chorób wewnętrznych (rezydentach i stażystach) oraz praktykujących lekarzach weterynarii. W znacznej mierze prezentowany materiał opiera się na dysertacjach dr. Gregora Berga oraz Stefanie Schmid powstałych w latach 2006-2009 w Klinice Małych Zwierząt Uniwersytetu w Monachium. Książka ułatwia postępowanie z pacjentem w oparciu o interpretację objawów chorobowych oraz wyniki badań laboratoryjnych (przeprowadzenie tzw. diagnostyki różnicowej), a także pozwala zrozumieć istotę pro­cesów patofizjologicznych leżących u podłoża danego problemu. Należy ją traktować jako przewodnik pomocny w codziennej pracy z pacjentami. Jej forma pozwala na wprowadzanie własnych notatek i spo­strzeżeń.

Już od kilku lat wykorzystujemy Diagnostykę różnicową chorób i stanów patologicznych w medycynie małych zwierząt w postępowaniu diagnostycznym, jak i dla celów naukowych w naszej klinice w Monachium. Skupiając się na danym problemie klinicznym, rozpatrujemy go w różnych aspektach rozpoznania różnicowego, co oznacza, że jego możliwe przyczyny odpowiednio grupujemy i zestawiamy. Odbywa się to w możliwie najbardziej logiczny sposób, w oparciu o znajomość patofizjologii stanów chorobowych. Wielu lekarzy weterynarii oraz studentów pytało nas o dostępność materiałów, w których zaprezento­wano by nauczane przez nas zasady diagnostyki różnicowej. Dlatego też opracowaliśmy niniejszą pozycję - pierwszą i jedyną w swoim rodzaju.

Diagnostyka różnicowa chorób i stanów patologicznych w medycynie małych zwierząt, jest narzędziem przeznaczonym dla każdego lekarza weterynarii, pomocnym w rozwiązaniu złożonych przypadków klinicznych. Przyczynia się ona zarówno do pobudzenia wyobraźni, jak i wzmacnia efekty dotychczasowej nauki, dzięki czemu pozwala czerpać radość i satysfakcję z codziennej pracy!

Książka ta powstała dzięki wzmożonej współpracy z moimi lekarzami przełożonymi, którzy poświęcili wiele czasu na jej opracowanie i wspólne dyskusje, pozwalające na ustalenie najlepszych dróg postępo­wania diagnostycznego. W tym miejscu chciałabym złożyć serdeczne podziękowania wszystkim lekarzom prowadzącym, którzy wspierali mnie w pracy. Jesteście najlepszą grupą specjalistów, z jaką każdy kierow­nik kliniki chciałby pracować.

W treści

Medycyna wewnętrzna

Główne zagadnienia internistyczne

Układ oddechowy

Przewód pokarmowy - żołądek i jelita

Drogi moczowe

Kardiologia

Neurologia

Dermatologia

Podstawowa diagnostyka laboratoryjna

Hematologia

Surowicza aktywność enzymów wskaźnikowych

Surowicze stężenia głównych parametrów biochemicznych

Surowicze stężenia elektrolitów

Gazometria i równowaga kwasowo-zasadowa

Układ krzepnięcia krwi

Badanie moczu

 

Diagnostyka różnicowa chorób i stanów patologicznych w medycynie małych zwierząt to:

  • zbiór praktycznych schematów, stymulujących myślenie analityczne i umożliwiających rozwiązanie
    najbardziej skomplikowanych zagadnień klinicznych,
  • nieoceniona pomoc w stawianiu właściwego rozpoznania,
  • swoisty przewodnik i praktyczny poradnik w jednym, które ułatwiają postępowanie z pacjentem
    w oparciu o obserwowane u niego objawy kliniczne.

 

Bez wątpienia omówienie specjalistycznych zagadnień w przystępny sposób jest cechą najlepszych podręczników. Do tej grupy należy zaliczyć Diagnostykę różnicową...

Celem powstania tej książki było przedstawienie zasad diagnozowania chorób wewnętrznych psów i kotów z wykorzystaniem indukcyjnego sposobu myślenia, tj. prowadzącego od objawu do rozpoznania. Punktem wyjścia rozważań jest bogaty zbiór objawów internistycznych i laboratoryjnych, które przez szereg zależności patofizjologicznych prowadzą do szybkiej identyfikacji ich przyczyn.

 

Ten praktyczny przewodnik to prawdziwe kompendium wiedzy o chorobach wewnętrznych, adresowane do wszystkich lekarzy praktyków. Może być również przydatną pomocą dydaktyczną dla studentów medycyny weterynaryjnej, stażystów i uczestników studiów specjalizacyjnych. To naprawdę solidna dawka aktualnej wiedzy przeznaczona do wielokrotnego zastosowania.

dr hab. Jacek Madany, Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Zwierząt Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UP w Lublinie.