Handel rolno-żywnościowy krajów Unii Europejskiej w warunkach współpracy transatlantyckiej

  • Wydawnictwo: Scholar
  • Dostępność: Wysyłka w 24 godziny
  • Autor: Karolina Pawlak
  • Wydawca, rok wydania: Scholar, 2022
  • Liczba stron : 340
  • Oprawa i wymiary: miękka, 170 x 240 mm
  • ISBN: 978-83-66470-78-1
  • szt.
  • 49,00 zł
Karolina Pawlak – doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor uczelni na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W badaniach koncentruje się na zagadnieniach związanych z handlem międzynarodowym i konkurencyjnością międzynarodową sektora rolno-spożywczego oraz zastosowaniach modeli równowagi do oceny skutków zmian polityki rolnej i handlowej dla sektora rolno-spożywczego. Autorka lub współautorka około 150 prac naukowych. Kierownik lub wykonawca kilkunastu krajowych i międzynarodowych projektów badawczych. Stypendystka Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta (edycja 2010–2011). Stażystka na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie (Niemcy), Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis (USA), Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley (USA) oraz Uniwersytecie Jiangnan (Chiny). Jest członkiem: międzynarodowej sieci badawczej GTAP, International Institute of Social and Economic Sciences i zarządu Stowarzyszenia Ekonomistów Rolnictwa i Agrobiznesu; a od 2019 roku Przewodniczącą Rady Naukowej Dyscypliny Ekonomia i Finanse Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

W monografii podjęto aktualną i ważną z punktu widzenia badań naukowych problematykę handlu międzynarodowego artykułami rolno-żywnościowymi, ze szczególnym uwzględnieniem relacji transatlantyckich, postrzeganych z perspektywy europejskiej. Połączenie analiz empirycznych i szerokiego przeglądu literatury przedmiotu sprawia, że mamy do czynienia z wszechstronnym dyskursem naukowym w zakresie omawianej problematyki oraz interesującym źródłem inspiracji metodycznych i analitycznych.
Z recenzji dra hab. inż. Piotra Kułyka, prof. UZ

Autorka łączy w książce uporządkowanie i krytyczną ocenę dorobku naukowego ze znaczącym wkładem empirycznym i analitycznym w badane dziedziny. Wnosi też istotny wkład teoretyczny i poznawczy zarówno w ekonomię rolnictwa, jak i w ekonomię międzynarodową. Ze względu na szerokie odniesienie do dobranych teorii ekonomicznych oraz analizę zgromadzonych danych statystycznych, monografia zainteresuje naukowców, praktyków i studentów, zarówno takich, którzy posiadają już ugruntowaną wiedzę na zaprezentowany temat, jak i takich, którzy chcieliby rozpocząć jego zgłębianie.
Z recenzji dr hab. Renaty Marks-Bielskiej, prof. UWM