Podstawy anatomii i fizjologii zwierząt

W układzie treści położono nacisk na te struktury anatomiczne i procesy fi­zjologiczne zwierząt, wprowadzono dodatkowo zagadnienia, takie jak fizjologia stresu i zachowa­nie się zwierząt gospodarskich

Jednym z głównych założeń niniejszego skryptu jest dążenie do ułatwienia studentom wydziałów rolniczych uczelni wyższych opanowania podstawowych wiadomości z anatomii i fizjologii zwierząt domowych. Z uwagi na wąski zakres programu z tego przedmiotu, zagadnienia przedstawiono w zarysie.

W układzie treści położono nacisk na te struktury anatomiczne i procesy fi­zjologiczne, na które większy wpływ mogą mieć specjaliści i hodowcy zwierząt gospodarskich (układ pokarmowy - trawienie, układ płciowy - rozród, gruczoły mlekowe - laktacja), gdyż od tego w dużym stopniu uzależnione są efekty pro­dukcyjne.

Wprowadzono dodatkowo zagadnienia, takie jak fizjologia stresu i zachowa­nie się zwierząt gospodarskich, ponieważ są to procesy wzajemnie powiązane z działalnością układu nerwowego i hormonalnego oraz wynikają z konieczności dostosowania się zwierząt do środowiska. Dzięki temu ukazano, w jaki sposób zwierzęta domowe reagują i przystosowują się do danego środowiska.

W procesie tworzenia podręcznika korzystałem z literatury opracowanej przez naukowców, specjalistów i doświadczonych wykładowców uniwersyteckich 2 zakresu biologii, anatomii, fizjologii oraz hodowli zwierząt, którym chciałbym podziękować za wpływ na jego ostateczny kształt.

Autor

Tytuł

Podstawy anatomii i fizjologii zwierząt

Autor

Bogdan Szostak

Wydawca

Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

Rok wydania

2007

Liczba stron

176

Wymiary

170 x 240 mm

Okładka

miękka

ISBN

978-83-7259-150 -0