Podstawy łowiectwa

  • Wydawnictwo: OIKOS
  • Dostępność: Wysyłka w 24 godziny
  • Autor: Robert Kamieniarz
  • Wydawca, rok wydania: Oikos, 2023
  • Liczba stron : 294
  • Oprawa i wymiary: twarda, 210 x 300 mm
  • ISBN: 978-83-64843-36-5
  • szt.
  • 189,00 zł

Nowe, uzupełnione i poprawione wydanie podręcznika Roberta Kamieniarza* „Podstawy łowiectwa”. Jest to bogato ilustrowane kompendium podstawowych wiadomości o łowiectwie dla myśliwych i kandydatów na myśliwych, leśników oraz pracowników instytucji koordynujących gospodarkę łowiecką. Treść jest także zgodna z programami nauczania łowiectwa w szkołach średnich i wyższych. Podczas przygotowywania podręcznika autor czerpał ze swoich doświadczeń przyrodnika, wykładowcy i myśliwego.

Książka zawiera zaktualizowane, wiarygodne informacje. Omawiane zagadnienia to: łowiectwo na przestrzeni dziejów, aż do problemów współczesnych myśliwych, zwierzęta łowne, ich środowisko życia, wykorzystanie w praktyce wiadomości o populacji, łowiecka selekcja, planowanie łowieckie, łowiectwo jako czynna ochrona przyrody, metody polowań i służące do tego akcesoria, myśliwskie tradycje i etyka, choroby zwierzyny, kynologia, sokolnictwo, szacowanie szkód, wycena medalowa, rejony hodowlane oraz OHZ-ety. Poruszony został również żywy temat afrykańskiego pomoru świń.

Duży format, tabele z najważniejszymi danymi i zwięzłość wpływają na przejrzystość treści. W tekście wyróżniono terminy i najważniejsze informacje, a indeks na końcu ułatwia znalezienie potrzebnych wiadomości. W podręczniku znalazły się podpowiedzi, jak stosować wiedzę w praktyce, a na końcu zamieszczono zestawienia zabiegów ograniczających szkody i metod inwentaryzacji, rekomendacje komisji hodowlanych do planowania łowieckiego oraz przykładowy roczny plan łowiecki. Wszystko to sprawia, że „Podstawy łowiecka” są nieocenionym źródłem wiedzy.

* Robert Kamieniarz jest prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i tamtejszym wykładowcą akademickim. W latach 1996–2005 prowadził Ośrodek Hodowli Zwierzyny PZŁ w Czempiniu. Od 2006 r. w Katedrze Łowiectwa i Ochrony Lasu zgłębia tajniki życia dzikich zwierząt. Studentów uczy podstaw łowiectwa, gospodarki łowieckiej i przedmiotów specjalizacyjnych. Prowadzi też szkolenia dla myśliwych i kandydatów na myśliwych. W 2019 r. zaczął kierować Komisją Hodowlaną NRŁ ds. Zwierzyny Grubej. Od lat gra na rogu myśliwskim.