Podstawy USG psów i kotów. Jak zacząć i się nie zniechęcić

  • Wydawnictwo: Edra Urban & Partner
  • Dostępność: Nakład wyczerpany
  • Autor: Wojciech Borawski
  • Wydawca, rok wydania: Edra, 2023
  • Liczba stron : 96
  • Oprawa i wymiary: twarda, 165 x 240 mm
  • ISBN: 978-83-67447-40-9

Jeżeli sięgnąłeś po tę książkę, zapewne zaczynasz właśnie swoją przygodę z ultraso­nografią. A może już zacząłeś, ale czujesz, że świat szarości ciągle skrywa przed Tobą wiele tajemnic i trochę Cię przeraża? Nie martw się! Ja też kiedyś zaczynałem. Za pośrednictwem tej książki postaram się przekazać Ci wszystko to, co chciałbym wte­dy usłyszeć. Zarówno o pułapkach, które na Ciebie czekają, jak i satysfakcji z dobrze przeprowadzonego badania.

Czytając kolejne rozdziały zgłębisz tajniki badania poszczególnych narządów, do­wiesz się, jak powinny wyglądać prawidłowo, i co się z nimi dzieje w przebiegu naj­częstszych jednostek chorobowych. Postaram się zwrócić Twoją uwagę na różnice w badaniu psów i kotów, ale również podkreślić podobieństwa. Naukę ułatwią Ci nie tylko zdjęcia, ale również liczne filmy.

Wszystkie informacje zawarte w książce starałem się przedstawić w najprostszy, przy­stępny dla każdego sposób, tak aby przyswajanie wiedzy podczas jej czytania było przyjemnością, a nie obowiązkiem. Mam nadzieję, że zarówno mnie, jak i Was czeka niezapomniana i pełna przydatnej wiedzy przygoda.

Spróbujemy?

dr wet. Wojciech Borawski

 

1 Wstęp xi

2 Ale jeszcze zanim przyłożysz głowicę… 1

3 Pęcherz moczowy i cewka moczowa –od tego zacząć najłatwiej 7

4 Nerki i moczowody – skoro już zaczęliśmy z układem moczowym, warto zbadać go w całości 15

5 Nadnercza – praktyka czyni mistrza 25

6 Śledziona – nie tylko cmentarzysko krwinek czerwonych 31

7 Wątroba – łatwa do zobrazowania, trudna do oceny 39

8 Trzustka – tylko spokojnie, to nie aż takie trudne 53

9 Przewód pokarmowy – naucz się go dobrze, a w wielu przypadkach niepotrzebne będzie badanie RTG z kontrastem 59

10 Układ rozrodczy żeński 67

11 Układ płciowy męski 71

 

Wstęp

Cześć! Jestem doktor Wojtek i  jestem ultrasonografi stą. Jeżeli sięgnąłeś po tę książkę, zapewne zaczynasz właśnie swoją przygodę z ultrasonografi ą. A może już zacząłeś, ale czujesz, że świat szarości ciągle skrywa przed Tobą wiele tajemnic i trochę Cię przeraża? Nie martw się. Ja też kiedyś zaczynałem. Za pośrednictwem tej książki postaram się przekazać Ci wszystko to, co chciałbym wtedy usłyszeć. Zarówno o pułapkach, które na Ciebie czekają, jak i satysfakcji z dobrze przeprowadzonego badania.

Chciałbym, żebyś zawsze pamiętał, że badanie ultrasonografi czne, choć jest pomocne, stanowi tylko etap w ustaleniu pełnego rozpoznania i nie należy nadinterpretować informacji, których nam dostarcza. Jest to badanie w większości przypadków strukturalne, a nie czynnościowe. Pamiętaj, że narząd, który prawidłowo wygląda, może źle funkcjonować i  odwrotnie  – ten, który wygląda „źle”, może jeszcze dobrze dawać sobie radę w organizmie. Aby odnieść wygląd narządu do jego funkcji, potrzebujesz badań uzupełniających, które również przedstawię w tej książce.

W trakcie badania czekają na Ciebie nie tylko zwodnicze, lecz także pomocne artefakty. Wszystko to wynika z natury ultradźwięków i sposobu, w jaki rozchodzą się w tkankach. Zwrócę Ci na nie uwagę w tekście w sposób praktyczny, na fizykę przyjdzie jeszcze czas, gdy poczujesz się pewniej.

I najważniejsze! Nie przejmuj się, jeśli za pomocą badania USG nie ustalisz jednoznacznego rozpoznania. Jest to często niemożliwe. Badanie ultrasonografi czne to umiejętność tworzenia diagnostyki różnicowej i zalecania badań, które pozwalają potwierdzić lub wyeliminować poszczególne jej elementy. Mam nadzieję, że zarówno mnie, jak i Was czeka dzięki tej książce niezapomniana i pełna przydatnej wiedzy przygoda.

Spróbujmy