Prawidłowa postawa w treningu koni

  • Wydawnictwo: Akademia Jeździecka
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: Gillian Higgins
  • Wydawca, rok wydania: Akademia Jeździecka, 2018
  • Liczba stron : 168
  • Oprawa i wymiary: twarda, 170 x 250 mm
  • ISBN: 978-83-940171-3-2
  • egz.
  • 59,90 zł

Bogato ilustrowana książka, która pokazuje jeźdźcom, jak stworzyć bezpieczny, urozmaicony, ciekawy, skuteczny i realistyczny pro­gram szkoleniowy

Ta książka jest cudownie inna niż wszystkie! Pokazuje jeźdźcom, że dzięki lepszemu zrozumieniu anatomii, biomechaniki i funkcjonowania koni oraz zasad szkolenia z perspektywy anatomicznej, mogą podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące użytkowania, szkolenia i chowu koni. Wykorzystując tę wiedzę w praktyce, mogą zmaksymalizować poten­cjał swój i swojego konia, poprawić umiejętności, zre­alizować swoje cele, osiągać więcej sukcesów i czerpać jeszcze więcej radości i satysfakcji zjazdy konnej.

Bogato ilustrowana książka, która pokazuje jeźdźcom, jak stworzyć bezpieczny, urozmaicony, ciekawy, skuteczny i realistyczny pro­gram szkoleniowy. Zapewnia wszystkie elementy niezbędne do podejmowania świadomych decyzji w celu maksymalnego wyko­rzystania potencjału jeźdźca i konia, zapewnienia im jeszcze więk­szej radości i satysfakcji zjazdy oraz doskonalenia ich umiejętności. W nawiązaniu do zasad anatomii i biomechaniki ruchu, kładąc szczególny nacisk na dobro i zdrowie koni, pozycja ta prezentuje następujące zagadnienia:

  • Czym jest dojrzałość szkieletowa
  • Jak osiągnąć prawidłowe ustawienie grzbietu
  • W jaki sposób usztywnienia i napięcia jednej części ciała wpływają na inne jego partie
  • Dlaczego niektóre mięśnie ulegają wydłużeniu i osłabieniu, a inne są skrócone i napięte
  • Jak zmniejszyć obciążenia dla ścięgien i więzadeł
  • Ruchy pozwalające wzmocnić i wykształcić mięśnie
  • Ćwiczenia poprawiające rozluźnienie i stabilność ogólną
  • Dlaczego praca na drągach i skoki gimnastyczne przynoszą korzyści wszystkim koniom, niezależnie od uprawianej dyscypliny.

Podobnie jak inne książki wydane przez organizację Horses Inside Out (wydanie polskie - Jak porusza się Twój koń oraz Anatomia i fizjologia w treningu konia), „Prawidłowa postawa w treningu koni" daje zupełnie nowe spojrzenie na szkolenie i użytkowanie koni. To lektura obowiązkowa dla każdego trenera i jeźdźca!

„Prawidłowa postawa w treningu koni" uczy jeźdź­ców, że powinni być trenerami osobistymi swoich koni, rozwijać ich układ mięśniowy i dbać o wszyst­kie aspekty ich ogólnego samopoczucia, a zwłaszcza prawidłowej postawy. Pokazuje, jak szkolić konie z empatią, wrażliwością, w sposób ukierunkowany na ich dobro.

W dzisiejszym świecie konie są sportowcami. Nieustannie zmuszamy je do przekraczania granic ich możliwości fizjologicznych. Stale podnosimy im poprzeczkę - w wielu przypadkach zarówno dosłownie, jak i przenośnie. Wymagamy, aby biegały coraz szybciej, skakały coraz wyżej i wykonywały coraz bardziej skomplikowane figury, wymagające z pozo­ru niemożliwej do osiągnięcia kombinacji precyzji, siły i równowagi, w dodatku pod ciężarem jeźdźca. Aby sprostać tym zadaniom, koń musi być zwinny, rozluźniony, silny i odpowiednio przygotowany psy­chicznie do pracy. Jeźdźcy często ćwiczą na siłowni. Siłownią naszych koni jest czworobok, łąki, górki i doliny.

Uznana powszechnie niemiecka skala wyszkolenia to sprawdzony system, którego celem jest maksymal­ne wykorzystanie naturalnych fizycznych i psychicz­nych predyspozycji konia. Przestrzegając jej zasad i poznając dogłębnie anatomię i biomechanikę ru­chu, jeździec może cieszyć się dobrze wyszkolonym, posłusznym, rozluźnionym i zadowolonym part­nerem, który jest chętny do współpracy i w żadnej sytuacji nie przejawia oporu. Dotyczy to wszystkich koni, niezależnie od ich rasy czy uprawianej dyscy­pliny.

Skala wyszkolenia składa się z następujących sześciu, elementów:

  1. Takt i regularność kroków
  2. Rozluźnienie, zrelaksowanie i elastyczność ruchu
  3. Kontakt, akceptacja wędzidła i pomocy
  4. Impuls
  5. Wyprostowanie i równy kontakt na obydwu wo­dzach
  6. Zebranie, zwiększone zaangażowanie i równowaga.

Poszczególne elementy są od siebie wzajemnie zależne, choć przed przejściem na wyższy poziom powinno się ugruntować etap go poprzedzający. Zasadniczo jednak należy postrzegać wszystkie te elementy jako jedną całość.

Książka zawiera wiele pomocnych ilustracji i jest podzielona na nieduże, łatwo przyswajalne sekcje tematyczne. Ta wyjątkowa pozycja nie jest z założenia podręcznikiem szkoleniowym, ale raczej zbiorem inspiracji oraz wiedzy na temat anatomicznych i biomechanicznych zasad prawidłowej postawy i szkolenia. Ma zachęcić nas do podnoszenia naszych umiejętności i umożliwienia naszym koniom osiąga­nia jak najlepszych wyników.

Spis treści

Część 1 Zasady treningu

W tej części przyjrzymy się podstawowym informacjom z zakresu anatomii oraz zasadom szkolenia koni z perspektywy anatomicznej. Omówimy znaczenie prawidłowej postawy, a także zagadnienia dotyczące asymetrii i wzorców kompensacyjnych.

  1. Podstawy anatomii
  2. Dojrzałość szkieletowa
  3. Prawidłowa postawa
  4. Zasady treningu
  5. Wpływ jazdy na postawę konia
  6. Asymetria
  7. Chody

Część 2 Przygotowanie do zawodów

W tej części zawarto sugestie do pracy nad sylwetką, chodami, postawą, elastycznością, stabilnością ogólną i sprawnością układu mięśniowo-szkieletowego.

  1. Pozycja głowy i szyi
  2. Jazda w terenie
  3. Ćwiczenia zbierające
  4. Ćwiczenia zginające
  5. Ruchy boczne
  6. Ćwiczenia na drągach
  7. Skoki gimnastyczne

Zrozumienie, do czego jest zdolne ciało konia, to kluczowy warunek ułożenia programu treningowego i edukacyjnego, który pozwoli nam wydobyć pełnię potencjału konia, z którym mamy zaszczyt pracować. Ta książka pomaga zrozumieć wpływ każdej fazy szkolenia i każdego ćwiczenia na ciało konia. Dzięki temu możemy ułożyć program treningowy dopasowany do jego indywidualnych potrzeb.

Poprawa wyników sportowych wymaga przede wszystkim oceny potrzeb konia, a następnie systematycznego treningu obejmującego naukę, gimnastykę i wzmocnienie układów ciała. Gillian objaśnia te koncepcje i pokazuje, jak przełożyć teorie na praktykę. Ja sam dysponuję dość szeroką wiedzą na temat praktycznych aspektów szkolenia koni, ale lektura tej książki była dla mnie intrygującym i odświeżającym doświadczeniem, ponieważ pozwoliła mi dowiedzieć się więcej na temat biomechaniki funkcjonowania końskich sportowców. Nie zmieniło to moich przekonań ani podejścia do pracy - ale uczyniło ją dużo przyjemniejszą. Wierzę w maksymalizację potencjału konia poprzez naukę i rozwój fizyczny. Dzięki poznaniu fizjologicznych implikacji treningu, zacząłem czerpać jeszcze większą radość z tego procesu, i jestem nim jeszcze bardziej zafascynowany.

Ta książka pozwoli ci zrozumieć, co tak naprawdę próbujesz osiągnąć, i dlaczego sukces w szkoleniu nie jest oczywisty. Będziesz potrafił docenić swoje postępy, ale i uzasadnić swoje porażki. Dzięki systematycznemu, świadomemu podejściu zobaczysz, dlaczego jedne metody działają, a inne nie.

Wyszkolenie konia tak, aby osiągnął maksimum swoich możliwości, to najbardziej satysfakcjonujące, ale też najtrudniejsze zadanie, jakiego podjąłem się w życiu. Po drodze czeka cię wiele problemów, ale pamiętaj, że w tym zespole to ty jesteś partnerem obdarzonym większą inteligencją. Koń dysponuje ogromną siłą fizyczną, której nigdy nie prześcigniesz. Twoją siłą jest twój rozum - wykorzystaj go mądrze, aby zachęcić konia do współpracy. Ta książka pomoże ci podjąć to wyzwanie i wynieść z niego ogrom korzyści.

Adam Kemp