Publikacje naukowe. Praktyczny poradnik dla studentów, doktorantów i nie tylko

  • Dodaj recenzję:
  • Wydawnictwo: PWN
  • Dostępność: Wysyłka w 24 godziny
  • Autor: Piotr Siuda, Piotr Wasylczyk
  • Wydawca, rok wydania: PWN, 2020
  • Liczba stron : 243
  • Oprawa i wymiary: miękka, 145 x 205 mm
  • ISBN: 978-83-01-20056-5
  • egz.
  • 44,90 zł

Co, jak i po co pisać oraz publikować? Jak doskonalić warsztat pisarski? Jakie są kryteria recenzowania? Jak wypełnić wniosek grantowy? Na te i wiele innych pytań odpowiadają dwaj naukowcy, praktycy działający w dwóch różnych dyscyplinach: dr Piotr Siuda, socjolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, prowadzący warsztaty z efektywnego publikowania naukowego, oraz dr hab. Piotr Wasylczyk z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, autor popularnej książki Prezentacje naukowe. Praktyczny poradnik dla studentów, doktorantów i nie tylko (PWN, 2017).
Autorzy w przystępny sposób podpowiadają, jak pisać artykuły naukowe oraz inne prace akademickie oraz jak je publikować – również w najbardziej prestiżowych czasopismach. Prowadzą czytelnika przez wszystkie etapy tworzenia tekstów: od proponowania tematu do czasopism naukowych, przez proces pisania, dostosowanie tekstu do wymogów edytorskich, do pisania notek okołopublikacyjnych. Doskonale rozumieją, że jeśli chcemy, aby nasz tekst został zauważony i wykorzystany, musimy zaprezentować naszą pracę w sposób zorganizowany. Studenci oraz pracownicy naukowi poznają praktyczną stronę pisania artykułów, przydatne narzędzia, typy tekstów naukowych oraz sposoby ich konstruowania. Jeden z rozdziałów poświęcono pisaniu wniosków grantowych. Wszystko to autorzy prezentują nie tylko teoretycznie, ale też w ujęciu praktycznym. Autorzy proponują wiele ćwiczeń, dzięki którym czytelnik będzie mógł trenować swoje umiejętności.
Publikowanie – i to coraz częściej publikowanie w renomowanych, rozpoznawalnych czasopismach i wydawnictwach – staje się być albo nie być badacza. Pisanie prac naukowych wymaga zmierzenia się z wieloma wyzwaniami. Od wyboru rodzaju publikacji naukowej i czasopisma, przez kryteria recenzowania i dostosowanie się do wymogów, aż po narzędzia doskonalenia artykułów – bo im przede wszystkim poświęcona jest publikacja. Pisania i publikowania naukowego bardzo rzadko uczy się na studiach – nieliczni szczęśliwcy mają okazję zdobyć tę wiedzę w swoim środowisku. Do pozostałych adresowana jest ta książka.

W naszej książce poruszamy przede wszystkim zagad­nienia związane z pisaniem i publikowaniem artykułów dotyczących nauk ścisłych i społecznych, ale wierzy­my, że jakąkolwiek dyscypliną naukową się zajmujesz, a masz ambicję publikować w najlepszych czasopismach, wiele dobrych praktyk, które tu przedstawiamy, zdołasz przenieść na grunt swojej dziedziny. Rozróżniamy przy tym dwa etapy przygotowania publikacji (w szczegól­ności publikacji w formie artykułu): pisanie, czyli czas, kiedy powstaje manuskrypt, oraz publikowanie, czyli działania prowadzące do jego ukazania się w (jak najlepszym) czasopiśmie czy prestiżowej monografii.

Zakładamy, że czytelnicy tej publikacji władają językiem angielskim co najmniej na poziomie pozwalającym czytać i pisać proste teksty w konwencji przyjętej dla swojej dyscypliny nauki. Angielski jest obecnie językiem, w którym komunikuje się światowa wspólnota badaczy, i jeśli chcesz stać się jej pełnoprawnym członkiem, musisz prezentować swoje dokonania właśnie w tym języku. Nie namawiamy bynajmniej do porzucenia języka polskiego - wręcz przeciwnie, w każdej dziedzinie, czy
to w teorii literatury, etyce wojny, historii Ormian, fizyce jądrowej, farmakologii czy robotyce, teksty dobrze napisane po polsku były, są i będą potrzebne, choćby po to, by świadomie wprowadzać do języka nowe terminy. W kilku miejscach odnosimy się do kwestii etycznych. Nie jest to przypadek - publikowanie stało się tak ważne, decyduje o tak wielu sprawach w karierze naukowca, że niektórym badaczom trudno oprzeć się pokusie popełniania rozmaitych nadużyć: od z pozoru niewinnych, takich jak dopisywania nazwisk autorów, którzy nie mieli udziału w powstaniu publikacji; przez pożałowania godne, jak publikowanie kilka razy tych samych wyników; po fałszowanie  danych co może skończyć na sali sądowej.

Spis treści

Publish or perish, czyli publikuj albo giń?

Po co, co i jak pisać, czyli sens i cel

Od pomysłu do artykułu, czyli proces

Wybór czasopisma

Wybór rodzaju publikacji

Twój artykuł widziany oczami recenzenta

Przygotowanie artykułu, czyli i ty zostaniesz pisarzem

Plan, czyli porządkowanie materiału i układanie historii

Styl pisania     

Błędy językowe, czyli Ponglish

Struktura artykułu

Tytuł

Słowa kluczowe

Lista autorów

Abstrakt, czyli jak zacząć

Struktura głównego tekstu

Rezultaty

Metody

Wprowadzenie 

Dyskusja

Ilustracje

Podziękowania

Referencje, czyli bibliografia

Przygotowanie do wysłania, czyli zanim klikniesz submit          

Recenzje, czyli jak przeżyć odrzucenie

Działania okołopublikacyjne, czyli kiedy opadną emocje          

Mam pomysł, czyli jak w 10 krokach napisać skuteczny wniosek o grant

Zakończenie

Bibliografia (polecane książki)