Remont silnika od A do Z

  • Dodaj recenzję:
  • Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Rolnicze
  • Dostępność: Nakład wyczerpany
  • Autor: praca zbiorowa
  • Wydawca, rok wydania: TopAgrar (wydanie specjalne magazynu), 2015
  • Liczba stron : 82
  • Oprawa i wymiary: miękka, 210 x 295 mm
  • ISBN: 978-83-61078-45-6

Od czego trzeba zacząć, aby bez większych prze­szkód i przy niewygórowanych nakładach finansowych naprawić silnik traktora we własnym warsztacie.

Publikacja „Remont silnika od A do Z" pokazuje od czego trzeba zacząć, aby bez większych prze­szkód i przy niewygórowanych nakładach finansowych naprawić silnik traktora we własnym warsztacie. Choć przez lata użytkowania właściciel zna niemal każdy detal swojego traktora, warto skorzystać z porad ekspertów. Pokazujemy, jak zdiagnozować przyczyny niedomagania silników stosowanych w najpopularniejszych ciągni­kach rodzimej produkcji. Podpowiadamy, co może być przyczyną awarii i jak ją szybko usunąć w przydomo­wym warsztacie. W czasie naprawy głównej silnika niektóre części trzeba jednak oddać do specjalistycznego warsztatu w celu regeneracji. Służymy więc poradami, jak ocenić stan techniczny precyzyjnych detali, takich jak wał korbowy czy tuleje cylindrowe. Może się okazać, że potrzebne tu będzie fachowe doradztwo zaprzy­jaźnionego warsztatu, który dysponuje niezbędnymi przyrządami pomiarowymi.

Remont kapitalny to jednak nie tylko wymiana części. By silnik poprawnie pracował, konieczne jest pra­widłowe wyregulowanie jego podzespołów: pompy wtryskowej czy zaworów. W naszym poradniku znaj­dą Państwo praktyczne porady, jak sprawnie i szybko wykonać okresowe regulacje oraz dlaczego są tak ważne. Wskazujemy, jak istotne dla żywotności silnika po naprawie głównej jest jego docieranie i troska o kondycję, aby nie zawiódł przez kolejne lata eksploatacji.

Nasz poradnik - przygotowany przez praktyków-ekspertów - kierujemy do praktyków-rolników, którzy sa­modzielnie troszczą się o swój sprzęt i potrafią go wykonać we własnym warsztacie lub z niewielką pomocą firm specjalistycznych. Życzmy pożytecznej i owocnej lektury.

Choć w gospodarstwach przybywa nowoczesnego sprzętu, to nadal pracują w nich Ursusy z co najmniej 30-letnim stażem. Wiele z nich to pierwszy traktor w zagrodzie. Z biegiem lat serce ciągnika, czyli silnik, zbliża się do kresu swego żywota. Wówczas rolnik musi podjąć decyzję o jego naprawie. Chcemy Państwu w tym pomóc, wskazując, jak wykonać remont główny silnika, aby nie­zawodnie pracował przez lata.

Spis treści:

Przed remontem

6 Jaki sposób naprawy jest najlepszy?

8 Stan silnika odczytasz z koloru spalin

12 Przygotowanie silnika do naprawy głównej

Głowica i spółka

16 Regulacja zaworów

19 Rozrząd rządzi i dzieli

22 Naprawa głowicy i wymiana uszczelki

26 Latem zadbaj o układ chłodzenia

Układ korbowo-tłokowy

30 Naprawa układu korbowego

36 Tłok, korbowód i spółka

40 Wymiana tulei cylindrowych

Pompy oleju i paliwa

44 Diagnostyka układu smarowania

50 Demontaż i montaż pompy wtryskowej

56 Regulacja wtryskiwaczy

Po naprawie

60 ABC docierania silnika

62 Dbaj o swój silnik

64 Sposób na pękniety blok

67 Dobór olejów silnikowych

Osprzęt i podzespoły

70 Sam naprawiam sprężarkę

74 Koszt naprawy prądnicy i alternatora

76 Ursus C-360 ze wspomaganiem

80 Naprawa sprzegła