Rozród - praktyczny przewodnik dla zarządzania rozrodem

  • Wydawnictwo: Apra
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: Jan Hulsen
  • Wydawca, rok wydania: Apra, 2017
  • Liczba stron : 44
  • Oprawa i wymiary: miękka, 170 x 240 x 190 mm
  • ISBN: 978-90-8740-267-9
  • egz.
  • 58,00 zł

Poradnik "Rozród" zawiera wiele praktycznych informacji i wskazówek, które można zastosować w prosty sposób w każdym stadzie bydła mlecznego, oraz przedstawia techniki specjalistyczne, jak inseminacja i pomoc przy cieleniu.

Prawidłowy rozród wiąże się z odpowiednim zarządzaniem. To nie jest prosta kwestia postępowania „tak lub inaczej, czy też zaaplikowania krowie tego lub tamtego". Dobra płodność to efekt złożonych procesów, takich jak; okres zasuszania, wycielenie, laktacja, obserwacja rui i inseminacja.

Dlatego właśnie „Rozród" jest dostosowany do potrzeb kadry kierowniczej zarządzającej w stadzie bydła mlecznego. Książka zachęca do spojrzenia na codzienne rutynowe czynności na farmie mlecznej okiem menedżera i pomaga je udoskonalić. Jest dużo łatwiej zacielić krowy jeżeli ropomacicze występuje u mniej niż 10% krów w twoim stadzie, a zaleganie poporodowe u mniej niż 7%. Twoje działania przyniosą korzyść jeśli zrozumiesz dlaczego np. Australia i USA stosują inne dane kluczowe do oceny płodności niż Wielka Brytania i Europa.

Ale z kolei skuteczne, udane zarządzanie zależy od dobrej pracy każdego dnia. „Rozród" zawiera wiele praktycznych informacji i wskazówek, które można zastosować w prosty sposób w każdym stadzie bydła mlecznego, oraz przedstawia techniki specjalistyczne, jak inseminacja i pomoc przy cieleniu.

Spis treści

Cielę co roku

1. Regeneracja po porodzie i pierwsza ruja

Żywienie; Czynniki sukcesu w okresie przejściowym; Przygotowanie jałówek do wycielenia; Wycielenie; Pomoc przy wycieleniu; Krowa po wycieleniu; Łożysko; Utrzymanie i organizacja stada; Monitorowanie rozrodu

2. Wykrywanie rui

Czynniki wpływające na wykrywalność rui; Środki techniczne ułatwiające wykrywanie rui; Objawy rui; Cykl rujowy i sygnały cyklu; Czas inseminacji; Jałówki; Technika inseminacji; Procedury standardowe; Inseminacja i organizacja

3. Zacielenie i ciąża

Wiele zarodków jest traconych; Mniej stresu, mniej utraconych zarodków; Żywienie; Rozpoznanie ciąży; Brak ciąży: co teraz?; Więcej wiedzy na temat ciąży; Transfer zarodków i pozyskiwanie komórek jajowych; Buhaj; Poronienie

4. Cele, wskaźniki użytkowości, proces zarządzania

Zarządzanie; Proces zarządzania; Dane kluczowe i hodowla; Jak to robią hodowcy w innych krajach; Wywoływanie rui i programy hormonalne; Opłacalność; NWO (UNO)