Rzepak jesienią

  • Dodaj recenzję:
  • Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Rolnicze
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: praca zbiorowa
  • Wydawca, rok wydania: Polskie Wydawnictwo Rolnicze, 2020
  • Liczba stron : 46
  • Oprawa i wymiary: miękka, 210 x 295 mm
  • ISBN: 978-83-7940-005-8
  • egz.
  • 25,00 zł

Rzepak jesienią jest bardzo wymagającą rośliną w uprawie. Jak zatem uzyskać wysoki plon rzepaku ozimego? Zależy to od wielu czynników, m.in. od: odpowiedniego przygotowania stanowiska pod siew,  wyboru konkretnej odmiany, właściwego nawożenia czy dobrzej dobranej strategii ochrony plantacji.

Jak uzyskać wysoki plon rzepaku ozimego? Zależy to od wielu czynników, m.in. od: 

odpowiedniego przygotowania stanowiska pod siew

wyboru konkretnej odmiany

właściwego nawożenia

właściwej strategii ochrony plantacji

Co do przygotowania pola do siewu rzepaku zostały zaprezentowane m.in. jakie są najlepsze przedplony przed rzepakiem oraz jak często można siać rzepak na tym samym stanowisku. Można znaleźć informację na temat uprawy pożniwnej i przesiewnej oraz uprawy uproszczonej.

Bardzo szczegółowo zostały omówione kwestie związane z nawożeniem azotem i innymi podstawowymi składnikami. Eksperci podpowiadają też jak dokarmiać rzepak dolistnie jesienią oraz co dokładnie oznacza i co daje nawożenie „ultrazlokalizowane”.

Zostały także omówione nowe odmiany rzepaku ozimego wpisane do Krajowego Rejestru, w tym te z tolerancją na wirusa żółtaczki repu (TuYV) oraz z dużą odpornością na patotypy  kiły kapusty.

W publikacji Rzepak Jesienią można znaleźć również wskazówki dotyczące zwalczania chwatów, w tym jednoliściennych i samosiewów. W przejrzysty sposób opracowano też zestawienie herbicydów wraz z informacją o tym jaki chwaty zwalcza, wykazem substancji czynnych, dawkowaniu oraz terminie stosowania.

Jak wiadomo, rzepak jest niezwykle wymagającą rośliną pod względem ochrony przed szkodnikami. Z tego powodu w podręczniku można znaleźć informacje na temat  cech charakterystycznych dla 8 najgroźniejszych szkodników rzepaku wraz z opisem objawów ich żerowania na plantacji. Tu można także znaleźć zestawienie insektycydów z zalecaną dawką oraz maksymalną zabiegów.

Przedstawiono również wykaz substancji do regulowania wzrostu rzepaku oraz jakie są zalety takiego zabiegu.

 

W publikacji Rzepak Jesienią swoją wiedzą na temat uprawy rzepaku dzielą się najlepsi eksperci Polsce, w tym naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, z Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych, z Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu oraz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 

Drodzy Czytelnicy,

na wysoki plon rzepaku ozimego składa się szereg dobrych decyzji plantatora, związanych między innymi z przygotowaniem stanowiska do uprawy, nawożenia, wyborem konkretnej odmiany oraz zastosowania skutecznej ochrony plantacji, począwszy od jej założenia, a skończywszy na żniwach.

Jak wskazują autorzy tego opracowania, rzepak jest wymagającą rośliną pod względem ochrony przed szkodnikami, a każde zaniechanie lub oszczędność w tym zakresie może powodować spore straty. Dodatkowo zadanie to utrudnione jest z uwagi na wycofywanie dobrze działających zapraw nasiennych i znaczne ograniczenie liczby innych preparatów. Eksperci radzą, aby lustrować plantacje rzepaku jesienią, by różnicować objawy niedoboru składników pokarmowych wynikające ze spadku temperatury z objawami infekcyjnymi.

Jak wskazują fachowcy, duże potrzeby pokarmowe rzepaku sprawiają, że prawidłowa strategia nawożenia tej rośliny nie powinna opierać się tylko na doglebowym stosowaniu nawozów. Równie ważne jak nawożenie doglebowe jest dokarmianie roślin przez liście, które poprawia stan ich odżywienia zarówno w sposób bezpośredni, jak i pośredni. Jednym z podstawowych czynników, który decyduje o efektywności nawożenia, jest technika stosowania nawozów.

Życzymy powodzenia w zgłębianiu fachowych porad i sukcesów w ich praktykowaniu!

Redakcja „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

 

Spis treści

Przygotowanie stanowiska

Nawożenie

Systemy nawożenia składnikami podstawowymi

Nawożenie azotowe

Nawożenie „ultrazlokalizowane”

Dokarmianie dolistne jesienią

Dobór odmian

Nowe odmiany w KR

Odchwaszczanie

Zwalczanie chwastów

Jednoliścienne i samosiewy

Zwalczanie szkodników

Ochrona przed szkodnikami

Zwalczanie chorób

Kształtowanie zdrowotności

Regulacja wzrostu i pokroju