Rzepak ozimy wiosną. Nawożenie, regulacja, ochrona

  • Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Rolnicze
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: praca zbiorowa
  • Wydawca, rok wydania: Polskie Wydawnictwo Rolnicze, 2022
  • Liczba stron : 38
  • Oprawa i wymiary: miękka, 210 x 295 mm
  • ISBN: 978-83-7940-026-3
  • szt.
  • 29,90 zł

W przygotowanej publikacji nasi eksperci doradzą Państwu, jak podejść do wiosennej agrotechniki rzepaku, aby efekt w postaci plonu był jak najwyższy! W publikacji znajdziesz informacje dotyczące konieczności stałego monitoringu plantacji.

 

W publikacji znajdują się następujące tematy:

Integrowane nawożenie w okresie wiosennej wegetacji

Korekta regulacji zachwaszczenia

Ograniczenia nasilenia chorób ważnych gospodarczo

Biologiczne metody ograniczania chorób i szkodników

 

Drodzy Czytelnicy,

ze względu na dobrą perspektywę cenową, pomimo rosnących kosztów produkcji, warto nie oszczędzać i właściwie zadbać o kondycję rzepaku. Jak wskazuje prof. Witold Grzebisz, producent rzepaku nie może zaniedbać żadnego z czynników agrotechnicznych, a zwłaszcza żywieniowych, decydujących o wykształceniu elementów struktury plonu. Z kolei dr hab. Witold Szczepanik zwraca uwagę, iż przystępując do wiosennego nawożenia azotem, warto przeanalizować zarówno poziom plonowania tej rośliny w gospodarstwie w latach poprzednich, jak i czynniki, które o nim decydowały, a wnioski odnieść do warunków występujących na plantacji przed zastosowaniem pierwszej dawki azotu.

Dr inż. Przemysław Kardasz podkreśla, iż chwasty nie tylko niekorzystnie oddziałują na plon, ale utrudniają również zbiór. Są biologicznym mostem dla wielu groźnych chorób oraz sprzyjają występowaniu szkodników. Jak podkreśla prof. Bożena Kordan, z powodu wycofywania substancji czynnych insektycydów zwalczanie szkodliwych owadów rzepaku jest coraz trudniejsze. Dlatego bardzo ważny jest stały monitoring plantacji, który umożliwi poprawne dobranie i umiejętne zastosowanie skutecznych i dostępnych insektycydów. Jak wskazuje dr hab. Marta Damszel, z prowadzonego monitoringu i diagnostyki chorób rzepaku wynika, że od kilku sezonów wegetacyjnych największe straty gospodarcze powodują nasilone objawy suchej zgnilizny kapustnych oraz zgnilizny twardzikowej.

W przygotowanej publikacji nasi eksperci doradzą Państwu, jak podejść do wiosennej agrotechniki rzepaku, aby efekt w postaci plonu był jak najwyższy.

Życzymy owocnej lektury.

Redakcja „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

 

Spis treści

Rzepak powinien trzymać cenę

NAWOŻENIE

Integrowane nawożenie w okresie wiosennej wegetacji

Nawożenie wiosenne

REGULACJA

Korekta regulacji zachwaszczenia

Chwasty mostem biologicznym kiły kapuścianej

OCHRONA

Ograniczanie nasilenia chorób ważnych gospodarczo

Ograniczanie strat powodowanych przez szkodniki

Biologiczne metody ograniczania chorób i szkodników