Sekcja zwłok zwierząt

  • Wydawnictwo: SGGW
  • Dostępność: Nakład wyczerpany
  • Autor: pr. zbior. pod red. E. Malickiej
  • Wydawca, rok wydania: SGGW, 2008
  • Liczba stron : 76
  • Oprawa i wymiary: miękka, 170 x 240 mm
  • ISBN: 978-83-7244-932-0

Podstawową metodą badań w patomorfologii jest ocena zmian w komórkach, tkankach i narządach zarówno na poziomie mikroskopowym - histopatologia, jak i makroskopowym, dokonywanym często już po śmierci zwierzęcia w czasie sekcji zwłok.

Patologia jako nauka o nieprawidłowościach organizmu zajmuje się zarów­no funkcjonalnymi, jak i morfologicznymi zmianami towarzyszącymi chorobie. Zmianami morfologicznymi zajmuje się anatomia patologiczna - patomorfologia. Podstawową metodą badań w patomorfologii jest ocena zmian w komórkach, tkankach i narządach zarówno na poziomie mikroskopowym - histopatologia, jak i makroskopowym, dokonywanym często już po śmierci zwierzęcia w czasie sekcji zwłok.

Sekcja zwłok stanowi ostatnie badanie kliniczne, które pozwala na potwier­dzenie prawidłowości rozpoznania klinicznego, a co za tym idzie - stosowanego leczenia, i przez to jest znakomitym środkiem pozwalającym lekarzowi na wzbo­gacenie własnej wiedzy praktycznej.

Sekcje zwłok zwierząt stanowią także podstawową metodę w weterynarii sądowej, gdyż poprzez ocenę zmian anatomopatologicznych pozwalają opinio­wać niejednokrotnie o przebiegu zdarzeń. Aby przeprowadzone badanie sekcyj­ne spełniało swoją rolę, trzeba stosować określone reguły przy jego wykonaniu.

Niniejsze opracowanie, przewidziane dla studentów i lekarzy weterynarii, ma na celu zapoznanie z techniką lub przypomnienie techniki wykonywania sekcji zwłok różnych gatunków zwierząt oraz pobierania wycinków do badań dodatkowych.

W publikacji wykorzystano jako wzorce opracowania „Technika sekcji zwłok zwierząt" (1955) prof. dr. hab. Heliodora Szwejkowskiego - mojego pierwsze­go, niezapomnianego nauczyciela anatomii patologicznej, oraz „Sekcja zwłok zwierząt" (1978) pod redakcją prof. dr. hab. Jerzego Preibischa, którego wiedza i doświadczenie stanowiły dla mnie przez wiele lat oparcie i inspirację w zgłębia­niu wiadomości z anatomii patologicznej.

Spis treści
1. WSTĘP
2. CEL I ISTOTA BADANIA SEKCYJNEGO – dr Hanna Sendecka
2.1. Czas i miejsce wykonywania sekcji
2.2. Sala sekcyjna
2.2.1. Wyposażenie sali sekcyjnej
2.2.2. Narzędzia sekcyjne
3. BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY PRZY SEKCJI – dr Hanna Sendecka
4. METODYKA WYKONYWANIA SEKCJI – prof. dr hab. Elżbieta Malicka, dr Rafał Sapierzyński
4.1. Wytyczne do opisywania zmian anatomopatologicznych
4.2. Ogólny schemat sekcji
4.2.1. Oględziny zewnętrzne
4.2.2. Oględziny wewnętrzne
4.2.2.1. Wyjmowanie narządów
4.2.2.2. Sekcje narządów
4.3. Protokół sekcji zwłok – dr Hanna Sendecka
5. SEKCJE ZWŁOK RÓŻNYCH GATUNKÓW ZWIERZĄT – dr Barbara Osińska
5.1. Sekcja zwłok konia
5.2. Sekcja zwłok przeżuwaczy
5.3. Sekcja zwłok świni
5.4. Sekcja zwłok zwierząt mięsożernych
5.5. Sekcja ptaka – dr Ewa Karpińska
6. POBIERANIE MATERIAŁU DO BADAŃ DODATKOWYCH – dr Małgorzata Sobczak-Filipiak
7. POSTĘPOWANIE ZE SZCZĄTKAMI PO SEKCJI ZWŁOK – dr Wojciech Bielecki
Literatura
Spis fotografii