Stolarstwo - kompendium

  • Wydawnictwo: ARKADY
  • Dostępność: Nakład wyczerpany
  • Autor: Chris Tribe
  • Wydawca, rok wydania: Arkady, 2019
  • Liczba stron : 264
  • Oprawa i wymiary: miękka, 220 x 260 mm
  • ISBN: 978-83-213-5078-3

Poradnik pomoże Ci w pierwszych krokach pracy z drewnem. Dowiesz się jak wyposażyć warsztat i jakie narzędzia są Ci niezbędne

Chciałbyś zacząć robić coś z drewna, ale nie wiesz, od czego zacząć. Szczegółowe instrukcje autora książki przeprowadzą Cię przez proces twórczy  „krok po kroku". Znajdziesz odpowiedź na każde pytanie, które może nasunąć się w trakcie pracy. Porady dotyczące rozwiązywania problemów, które pojawiają się podczas lektury tej książki i podczas pracy, wyjaśnią, co zrobić, jeżeli wykonany z drewna przedmiot nie wygląda tak, jakbyś tego oczekiwał, i co zrobić, aby uzyskać pożądany efekt. Z lektury tego poradnika dowiesz się jak wyposażyć swój warsztat i jakich narzędzi do niego potrzebujesz. Następnie dowiesz się jak odpowiednio używać ręcznych i przenośnych narzędzi mechanicznych oraz jak przedmiotom z drewna nadać profesjonalne wykończenie?

 

Projektowaniem i wykonywaniem nowoczesnych mebli zajmuję się zawodowo od 30 lat. Jednocześnie nauczałem obróbki drewna i sztuki meblarstwa. W ostatnich latach punkt ciężkości mojej działalności uległ zmianie i stopniowo coraz więcej satysfakcji przynosiło mi przekazywanie moich umiejętności innym. Obecnie większość ludzi spędza życie przy biurku, mając niewiele okazji do kontaktu z naturalnym materiałem, prawdziwą przyjemnością jest więc pokazywanie uczniom, jaką satysfakcję może dawać fizyczny kontakt z drewnem. Celem tej książki jest umożliwienie czytelnikowi zdobycia umiejętności potrzebnych do odbycia własnej podróży po krainie obróbki drewna.

Najtrudniejszym elementem pisania tej książki było podjęcie decyzji o czym napisać, a co pominąć. Książka mogłaby być bowiem dwukrotnie obszerniejsza. Pierwsze rozdziały to przygotowanie do podróży, czyli patrzenie na drewno jako na materiał i przyglądanie się licznym narzędziom, których używa się do obróbki drewna. Następnie przystąpiliśmy do rozdziałów opowiadających o metodach i technikach stosowanych przy użyciu narzędzi ręcznych i mecha­nicznych. Na końcu znajduje się pięć projektów, które zostały tak pomyślane, żeby umożliwiały doskonalenie umiejętności nabytych dzięki wcześniejszym rozdziałom.

Jedną z rzeczy, których nauczyłem się z mojej własnej praktyki i od moich uczniów, jest to, jak łatwo rzecz może pójść w złą stronę. Zamiast więc udawać, że pomyłki się nie zdarzają, w książce prezentujemy sposoby radzenia sobie z takimi sytuacjami. Jak dochodzę do tego, co może pójść żle i co zrobić, zęby rzecz naprawić? Doświadczenie nauczyło mnie także, że rzadko jest tylko jeden sposób wykonania zadania. Dlatego starałem się nie być za bardzo pedantycznym w opisywaniu technik i przeważnie usiłowałem przedstawić jakieś sposoby alternatywne, np. w zależności od tego, czy ktoś preferuje narzędzia ręczne, czy mechaniczne.

Jestem zadowolony, ze wybrałem się w tę podróż. Od wielu lat praca w drewnie sprawia mi przyjemność, szczególnie jeżeli chodzi o jego wygładzanie, l mam nadzieję, ze każdy z czytelników dozna takiej samej satysfakcji.

Chris Tribe

 

> Dobór drewna > Wygładzanie > Przycinanie na prosto > Zaznaczanie i mierzenie > Wycinanie złączy wpustowych > Szlifowanie szlifierką taśmową > Czyste piłowanie > Wpust i wypust > Biskwit i domino > Łączenie na jaskółczy ogon > Kołek i wpust prostokątny > Użycie ośnika > Forniroivanie > Wygładzanie i uzupełnianie ubytków > Bejcowanie i barwienie

 

Spis treści

ROZDZIAL1: Drewno i warsztat

Od drzewa do drewna

Od kłody do deski

10 moich ulubionych gatunków drewna

Płyty prefabrykowane

Warsztat

Przedstawiamy narzędzia ręczne

Materiały w warsztacie

Przedstawiamy narzędzia mechaniczne

Stoi warsztatowy

Narzędzia wykonane samodzielnie

ROZDZIAŁ 2: Używanie narzędzi ręcznych

Ostrzenie narzędzi

Heblowanie

Mierzenie i oznaczanie

Piłowanie

Dłutowanie

Krępowanie i trzymanie

ROZDZIAŁ 3: Używanie narzędzi mechanicznych

Wiercenie

Używanie pity tarczowej

Używanie wyrzynarki

Używanie szlifierek

ROZDZIAŁ 4: Frezowanie

Początek pracy z frezarką

Wykonywanie cięcia

Frezowanie okręgów i luków

Urządzenia pomocne przy frezowaniu

Stół frezerski

ROZDZIAŁ 5: Wycinanie złączy

Złącze połówkowe; Złącze zakładkowe; Złącze gniazdowo-czopowe; Złącze na zasuw; Złącze przylgowe; Złącze na jaskólczy ogon; Złącze uciosowe; Złącze kotkowe; Złącze biskwitowe; Złącze domino

ROZDZIAŁ 6: Fornirowanie

Wybieranie forniru Przygotowanie forniru Łączenie forniru Przygotowanie podktadu Nakladanie forniru

ROZDZIAŁ 7: Prace wykończeniowe

Narzędzia i materiały wykończeniowe

Przygotowanie prac wykończeniowych

Bejcowanie

Stosowanie środków wykończeniowych

ROZDZIAŁ 8: Projekty

Deska do krojenia chleba z nożem

Półki szkieletowe

Dębowy stolik pomocniczy

Szafka warsztatowa

Kasetka na pamiątki

 

Chris Tribe projektuje i wykonuje nowoczesne meble od ponad 30 lat, a jego prace są wystawiane w galeriach i salonach wystawienniczych w całym kraju. Uczy sztuki tworzenia mebli i przedmiotów drewnianych w kilku uczelniach w Yorkshire. Obecnie prowadzi działalność dydaktyczną w swoim warsztacie w miejscowości Ilkley w zachodnim Yorkshire. Chris pisze regularnie dla wielu brytyjskich czasopism branżowych.