Świadoma jazda konna

  • Dodaj recenzję:
  • Wydawnictwo: Świadome Jeździectwo
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: Mary Wanless
  • Wydawca, rok wydania: Świadome Jeździectwo, 2018, wydanie 2 poprawione i uzupełnione
  • Liczba stron : 128
  • Oprawa i wymiary: miękka, 190 x 245 mm
  • ISBN: 978-83-62764-11-2
  • egz.
  • 57,00 zł

Przedstawienie w prosty sposób podstawowych narzędzi do osiągnięcia niezależnego dosiadu w stępie i kłusie, zarówno w przejściach jak i w jeździe po prostej, na zakrętach oraz po kole.

Nauczenie się dobrze jeździć konno stanowi olbrzymie wyzwanie, o wiele poważniejsze, niż większość jeźdźców to sobie wyobraża. Mary Wanless wierzy jednak, że podstawowe umiejętności jeździeckie mogą być opanowane przez praktycznie każdego, jeżeli tylko wyposaży się go we właściwe narzędzia.

Świat jeździecki dysponuje bogactwem opisów tego, jak koń i jeździec powinni wyglądać, ale brakuje rzetelnej informacji w jaki sposób osiągnąć pożądany efekt. Wybitni jeźdźcy jeżdżą dobrze nie wiedząc dokładnie, jak to robią i bez zrozumienia dlaczego przeciętny jeździec nie jest taki jak oni i nie potrafi zrobić tego samego.

Osobistą misją Mary Wanless od końca lat 1970-tych, od kiedy prowadzi badania, stało się odkrycie sekretów wybitnych jeźdźców, rozłożenie komponentów ich umiejętności na czynniki pierwsze oraz znalezienie sposobu opisywania ich w taki sposób, aby były zrozumiałe dla przeciętnego jeźdźca. Ostatecznym rezultatem jej uznanych metod treningowych Ride With Your Mind jest skuteczne przeobrażanie jeźdźców przeciętnych w utalentowanych.

Celem tej książki jest przedstawienie w prosty sposób metod Mary Wanless oraz dostarczenie czytelnikowi podstawowych narzędzi niezbędnych do osiągnięcia niezależnego dosiadu w stępie i kłusie, zarówno w przejściach jak i w jeździe po prostej, na zakrętach oraz po kole. Jeździec znajdzie w niej również wskazówki co robić, jeśli coś nie do końca udaje mu się tak, jak by chciał. Mary Wanless wyjaśnia jak używać swojego ciała, nóg i rąk w prawidłowy sposób oraz opisuje części składowe idealnego kontaktu. Każda sesja zawiera instrukcje, zadania do samodzielnego wykonania umożliwiające sprawdzenie siebie, ćwiczenia oraz pomysły na uporanie się z błędami występującymi podczas procesu uczenia się – dzisiaj i w przyszłości. Taki układ umożliwia skuteczne uczenie się.

Korzystając z przedstawionych w książce strategii jeździec odkryje jak połączyć się z koniem w sposób dla konia zrozumiały i umożliwi mu poprawne poruszanie się w samoniesieniu. Przedstawione techniki dają jeźdźcowi równocześnie bezpieczeństwo, stabilność i skuteczność w siodle – często umożliwiając osiągnięcie poziomu, o którym nawet nie marzył.

 

Spis treści

Rozdział 1 Podstawowa pozycja Ustawienie jeźdźca w pionie

Rozdział 2 Podstawowe połączenie Kości kulszowe

Rozdział 3 Spokojny dosiad „Podłączenie się”

Rozdział 4 Poczucie pewności siebie, siły i mocy Osadzanie

Rozdział 5 Oddychanie Jak oddychać podczas osadzania

Rozdział 6 Stabilizowanie ciała Napięcie mięśniowe (tonus) i proces uczenia się

Rozdział 7 Lekki dosiad Odpowiedzialność za ciężar własnego ciała

Rozdział 8 Używanie pleców Zwężanie

Rozdział 9 Odczarowanie zakrętów i kół Wstęp do sterowania

Rozdział 10 Łydka, łydka, łydka? Łydka – fizyczne wyzwanie

Rozdział 11 Odkrywanie kontaktu Kontakt, zatrzymanie ze stępa i ruszanie

Rozdział 12 Niezależny dosiad Dorównanie siłom działającym na twoje ciało

Rozdział 13 Ustawienie „na wędzidle”? Kształtowanie konia

Rozdział 14 Partnerstwo jeźdźca i konia Omówienie wzajemnego oddziaływania jeźdźca i konia

 

Mary Wanless w prosty sposób przedstawia swoją unikatową metodę nauczania Ride With Your Mind i dostarcza strategii uczenia się, które mogą zmienić jeźdźców przeciętnych w utalentowanych. Nauka umiejętności jeździeckich została rozłożona na łatwe do przyswojenia czynniki pierwsze, a podane w przystępny sposób wytyczne działania, sprawdziany oraz ćwiczenia, pomagają w osiągnięciu sukcesu.

„Szczerze polecam metody nauczania Mary Wanless każdemu, kto naprawdę pragnie nauczyć się jeździć świadomie. Jest to jedyny sposób, aby wydobyć z konia to, co może nam dać najlepszego.”

Kyra Kyrklund

„Spośród wszystkich szkoleniowców Mary Wanless wywarła największy wpływ na moje jeździectwo. Poznałam ją w 1993 roku i od tego czasu nieprzerwanie się od niej uczę. Jej badania nad wpływem, jaki ciało jeźdźca wywiera na ruch konia są obszerne i jedyne w swoim rodzaju. Teorie i doświadczenie Mary wychodzą daleko poza uczenie początkujących jeźdźców poprawnego dosiadu. Wraz z rosnącym zaawansowaniem, coraz trudniej przychodzi im (a także ich trenerom) znaleźć słowa do opisania tego, co starają się osiągnąć.

Styl Mary, analogie którymi się posługuje oraz jej wskazówki, jak wieloma zmysłami odbierać informacje zwrotne, pozwalają osiągnąć niesamowicie skuteczną komunikację z koniem a także doświadczyć porozumienia z nim w świecie opartym na wyczuciu czasu i czuciu.

Im bardziej zaawansowana staje się moja jazda konna i im więcej potrzebuję umiejętności, tym bardziej doceniam wiedzę i doświadczenie Mary Wanless. Nigdy nie zapomnę dnia, w którym ją poznałam."

Heather Blitz, złota i srebrna medalistka Igrzysk Panamerykańskich, Guadalajara 2011

 

Napisałam tę książkę ponad dziesięć lat temu, po dwudziestoletnich poszukiwaniach, mających na celu odkrycie i opisanie tych umiejętności jeździeckich, które utalentowani jeźdźcy uważają za tak oczywiste, że — ich zdaniem — nie warto o nich mówić, albo w ogóle nie są świadomi, że je posiadają. Pozostałych 95% jeźdźców w ogóle nie zdaje sobie z sprawy z ich istnienia i nie ma w tym ich winy. Słowo 'talent' oznacza, że ktoś jest w czymś wyjątkowo dobry, ale nie wiemy dlaczego. Sama od najmłodszych lat, będąc w grupie tych pozostałych 95% jeźdźców, wykorzystywałam swój ścisły umysł (z wykształcenia jestem fizykiem), by podjąć próbę odkrycia tego, czego moi trenerzy mi nie mówili. Z upływem lat coraz lepiej zaczęłam rozumieć, dlaczego nie mogli mi tego powiedzieć. Istnieje bowiem zjawisko nazywane amnezją spowodowaną talentem. Oznacza to, że osoby postrzegane jako utalentowane, pomimo najlepszych intencji, nie są w stanie opisać swoich umiejętności.

W książce, którą trzymasz w ręku, znajdziesz opis najistotniejszych elementów procesu uczenia się. Umożliwia to zdobywanie umiejętności jeździeckich w zupełnie inny sposób niż tradycyjnie. Umiejętności jeździeckie same w sobie nie zmieniały się przez stulecia. Brakowało jednak sposobów opisywania ich element po elemencie tak, aby- po rozłożeniu ich na czynniki pierwsze - stały się dostępne dla osób, które, siedząc na koniu, nie robią za pomocą swojego ciała w naturalny sposób tego, co powinny. Nasz język i wyjaśnienia nie były wystarczająco precyzyjne dla jeźdźców nieobdarzonych talentem.

Pierwsze dziesięć lat mojego procesu uczenia się to samotna podróż, podczas której rozkładałam talent na czynniki pierwsze i czułam się jak dziecko w bajce Hansa Christiana Andersena Nowe szaty króla. W ciągu kolejnych dziesięciu dołączyła do mnie grupa początkujących trenerów, których umiejętności z czasem tak bardzo wzrosły, że stali się współtwórcami metody. Wśród nich znalazła się grupa jeźdźców ujeżdżeniowych startujących na poziomie międzynarodowym, w tym Heather Blitz ze Stanów Zjednoczonych. Liczba osób zaangażowanych w Ride With Your Mind - świadomą jazdę konną, i nasz wpływ na oblicze jeździectwa wciąż rośnie, choć wiedza ta jest nadal postrzegana przez świat ujeżdżeniowy jako nowatorska.

Po ukazaniu się pierwszego wydania tej książki pojawiły się nowe sposoby wyjaśniania niektórych elementów i nowe drogi rozumowania, ale informacje tu zawarte nadal uważam za fundamentalne i aktualne. Często słyszę od osób, których nigdy osobiście nie poznałam, że dzięki tej książce ich jazda konna zmieniła się nie do poznania. W Polsce dostępne są już szkolenia prowadzone przez akredytowanych coachów RWYM, więc Ty także możesz, wyposażony w tę książkę oraz - jeśli zechcesz - z pomocą trenera, odtworzyć w swoim ciele umiejętności utalentowanych jeźdźców, których nie byli w stanie ci przekazać. Wystarczy trochę wysiłku, determinacji połączonej z otwartym umysłem i rozwinięcie umiejętności spostrzegania. Koń podziękuje ci za to i będziesz mieć z jazdy większą przyjemność. Wszystko w twoich rękach.