Szczeniak. Wychowanie w bliskości

  • Wydawnictwo: Viridia (Hortpress)
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: Magdalena Łęczycka-Mrzygłód
  • Wydawca, rok wydania: Viridia, 2022
  • Liczba stron : 144
  • Oprawa i wymiary: twarda, 185 x 235 mm
  • ISBN: 978-83-66457-30-0
  • szt.
  • 45,00 zł

To, jak wygląda życie ze szczeniakiem, mam przerobione na świeżo – moja nowa miłość na imię ma Deethra. Prawdę mówiąc, nasze początki nie były różowe – Deethra jadła zabawki mojej córki, ciągnęła na smyczy i próbowała atakować moje nogi… Dziś jest moją dumą. Włożyłam w nią ogrom pracy i teraz zaczyna się to spłacać: w domu jest spokojna, na zewnątrz – aktywna i odważna; potrafi ładnie iść na smyczy, a zawołana wraca (dzięki temu na spacerach mogę puszczać ją luźno, co procentuje na co dzień – jest stabilna, bo spełniona); od niedawna umie również odpoczywać w nowych dla niej miejscach.  Nasza wspólna historia jest żywym dowodem na to, że rozumienie: obserwacja, komunikacja i elastyczne działanie, adekwatne do sytuacji, w jakiej jest pies, naprawdę ma sens. Deethra nauczyła mnie wiele – tak samo zresztą jak wszystkie wcześniejsze moje psy. Tym dzielę się w tej książce.

Magdalena Łęczycka-Mrzygłód

 

Co znajdziesz w środku?

  • propozycje treningów
  • dzienniczek treningowy
  • zdjęcia, rysunki, infografiki
  • filmy
  • kwestionariusze
  • plannery
  • wypowiedzi specjalistów

 

Wstęp

Czytając tę książkę, z pewnością zauważysz, że jednym z częściej używanych przeze mnie słów jest „stopniowo". Nie bez powodu.

Praca ze szczeniakiem to ciągłe inwestowanie: uczenie się psa i uczenie się siebie (jako opiekuna), uczenie się dynamiki tej relacji.

Bez świadomości, że dobrze jest, gdy wszystko, co robisz z psem, odbywa się stopniowo, trudno wychować stabilnego osobnika. Ale i to nie gwarantuje sukcesu. Każdy psiak jest inny.

Nie każdy człowiek ma też zasoby (czas, energię, wiedzę), aby uniknąć błędów. To nic. Ważne, aby dawać z siebie wystarczająco dużo, uczyć się na błędach, wyciągać wnioski i wdrażać dobre strategie postępowania. Z praktyką przyjdzie zmiana nastawienia -zorientowanie na potrzeby i ograniczenia (własne i zwierzęcia), zrodzi się też więź i zbuduje dobra relacja oparta na szacunku, zrozumieniu i zaufaniu.

Pamiętaj, każdy mały krok w dobrą stronę to już krok w dobrą stronę!

Z tą intencją - aby Cię wesprzeć - napisałam tę książkę. Zależy mi, by dać Ci narzędzia i wiedzę do budowania świadomej, silnej, bliskiej relacji z własnym psem.

Abyś pracując z nim, czuł/czuła z tego przyjemność. Wówczas być może odkryjesz, że w procesie wychowawczym (precyzyjniej: w życiu z psem) można się rozkochać, a wtedy pojawiają się wyniki.

 

„Nigdy nie ma dość czasu, by zrobić wszystko, ale zawsze jest dość czasu, aby zrobić to, co najważniejsze" - tym cytatem zaprosiłam Cię do książki, bo się z tym stwierdzeniem zgadzam.

Ty, ja jesteśmy tylko ludźmi - starajmy się być dobrymi opiekunami, lecz nie wymagajmy od siebie niemożliwego. (Zaznaczę tu jednak, że jest duża przepaść pomiędzy zgodą na własną niedoskonałość jako opiekun czy człowieka niepodejmowaniem działania i usprawiedliwianiem braku starań akceptacją siebie).

Chciejmy zatem robić z psem / dla psa / przy psie to, co jest możliwe.

Druga kwestia wynikająca z cytatu to pytanie o to, co jest najważniejsze w relacji z psem. Moim zdaniem pierwsza sprawa to zadbanie o bezpieczeństwo (zdrowie i życie), druga to zadbanie o potrzeby z poszanowaniem ograniczeń. Dotyczy to zarówno psa, jak i człowieka. To według mnie jest najważniejsze. Co więcej, to jest możliwe!

Tak, wiem - od razu padnie pytanie:

„Ale jak?" No właśnie o tym jest ta książka.

Piszę w niej, po pierwsze, jak samemu przygotować się do tego, by być dobrym przewodnikiem psa, a po drugie, jak szczenię wychować do życia w ludzkiej rodzinie. A ponieważ człowiek najlepiej uczy się, doświadczając, zawarłam tu sporo zadań, pytań i ćwiczeń - dla Ciebie, dla psa oraz dla Was.

Chcę Cię po prostu pobudzić do świadomego działania.

Książka ta jest więc pomocnikiem, poradnikiem aktywnościowym - mam nadzieję, że Ci się spodoba!

Magdalena Łęczycka-Mrzygłód

 

Co znajdziesz w książce?

Rozpisany na etapy proces rozwojowy, który będzie Ci wsparciem na drodze świadomego budowania relacji z psem i wychowania w bliskości:

  1. PRZYGOTOWANIE DO ADOPCJI

Bohaterem pierwszego rozdziału jesteś Ty - przyjrzymy się Twoim wyobrażeniom, potrzebom, możliwościom i ograniczeniom, abyś mógł/mogła uświadomić sobie, czy i jakiego chcesz dla siebie psa. Przeanalizujemy też, skąd można pozyskać psijaciela.

  1. ŚWIAT OCZAMI PSA

W tej części książki poznasz psią perspektywę na życie – poznasz potrzeby psów, ich możliwości poznawcze oraz ograniczenia. Wszystko po to, abyś mogła/mógł czytać psy: rozumieć psi sposób myślenia, dostrzegać i rozumieć psią komunikację oraz świadomie budować z psami porozumienie.

  1. ZE SZCZENIAKIEM PRZEZ ŻYCIE

Rozdział trzeci traktuje o pierwszych nastu miesiącach wspólnego życia człowieka i psa pod jednym dachem. To czas na świadome tworzenie więzi oraz ustalenie reguł psio-ludzkiej relacji.

To czas inwestycji we wspólne szczęśliwe życie.

  1. SZCZENIĘCE WYBRYKI

W tym rozdziale przyjrzymy się trudnym zachowaniom typowym dla okresu szczenięcego.

Będę zachęcać Cię, by patrzeć na nie jak na okazję do rozwoju, a nie problem. Dzięki temu zaczniesz się uczyć świadomie szukać rozwiązań

 

Magdalena Łęczycka- Mrzygłód jest zootechnikiem, behawiorystką zwierzęcą, instruktorką i zawodniczką obedience i założycielką Klubu Sportowego „Team Spirit”. Propaguje wiedzę o pracy z psami, ich emocjach i komunikacji poprzez Obi Bloga oraz seminaria, które prowadzi w Polsce i za granicą. Jest także autorką książek: „Jak to ugryźć? Czyli pies w domu„, „Na psa urok. Proste rozwiązania trudnych problemów”