Szkoła cięcia

  • Dostępność: Towar chwilowo niedostępny
  • Autor: Lucyna Grabowska, Alicja Grabowska
  • Wydawca, rok wydania: Szarotka, 2019
  • Liczba stron : 204
  • Oprawa i wymiary: twarda, 205 x 255 mm
  • ISBN: 978-83-60486-11-5

Książka została napisana przez polskie autorki i dotyczy roślin rosnących w polskich warunkach klimatycznych. W obszernym wstępie opisano w prosty sposób, dlaczego należy ciąć drzewa i krzewy ozdobne i jak to robić, by nie uszkodzić roślin!

Książka zawiera szczegółowe opisy cięcia ponad 80 najpopularniejszych drzew i krze­wów liściastych i iglastych, spotyka­nych w polskich ogrodach. Autorki także opisały sposoby i terminy cięcia bylin i popu­larnych pnączy. W książce umieszczono 344 kolorowe rysunki i 254 fotografie.

Czytelnik pozna uproszczone zasady cięcia m.in.: róż, hortensji, glicynii, iglaków. Metody cięcia zostały przedstawione w sposób zrozumia­ły dla każdego, nawet początkują­cego ogrodnika. W książce znalazły się także porady dotyczące formowania drzew z roślin takich jak hibiskus, azalia, lilak, pigwowiec i wiele innych. Czytelnik dowie się jak tworzyć  z roślin zielone rzeźby a także jak przywrócić do życia przemarznięty rododendron albo jak odmłodzić zaniedbaną forsycję.

 

„Szkoła cięcia" powstała z myślą o wszyst­kich ogrodnikach amatorach, posiadaczach działek, ogródków, a nawet balkonów. Nie jest to akademicki podręcznik, a proste instrukcje i rady, napisane w taki sposób, by każdy mógł je zrozumieć, zapamiętać, a potem zastosować w swoim ogrodzie. Celowo nie używamy fachowych terminów, upraszczając pewne informacje, aby przekaz był bardziej przystępny. W książce tej dzielimy się naszą wiedzą i doświad­czeniem, które zebrałyśmy na przestrzeni wielu lat pracy w ogrodzie, prowadzonym przez nas najpierw w Zielonej Górze, a teraz na Wyżynie Krakowsko-Czę­stochowskiej, a więc w dwóch regionach o odmiennym klimacie. Polecamy Wam te sposoby, które sprawdziły się w naszej praktyce.

W publikacjach na temat cięcia możecie się spotkać z innymi terminami cięcia niż te, które my polecamy. Szczególnie dotyczy to terminów cięcia jesiennego i zi­mowego. Spójrzcie wtedy na nazwiska autorów tych książek - jeśli są niemieckie, angielskie lub francuskie, mamy jasność: w krajach tych zimy nie są tak srogie i długie jak u nas, dlatego tam możliwe jest cięcie w tych terminach. My wolimy nie ryzykować, tniemy dopiero, kiedy mamy pewność, że ostre mrozy już się skończyły, l Wam radzimy robić tak samo, szczególnie, jeśli mieszkacie w zimniejszych regionach Polski.

W naszej książce często piszemy, żebyście cięli wio­sną. Co to faktycznie oznacza? Jest wiosna meteo­rologiczna, jest i kalendarzowa. Często jedna i druga nie mają nic wspólnego z tym, co dzieje się „wiosną" w Waszych ogrodach. Najlepszą porą do rozpoczęcia prac związanych z cięciem jest moment, w którym ma­cie prawo przypuszczać, że ostatnie zimowe mrozy są już za nami. Czasem jest to połowa, a czasem koniec marca. Najlepiej obserwować pogodę i prognozy oraz rośliny. Nie warto spieszyć się z cięciem większości ga­tunków, szczególnie tych o zawsze zielonych liściach. Lepiej poczekać i mieć pewność, że późny mróz nie uszkodzi świeżo ściętych pędów. Uprawa ogrodu to przede wszystkim obserwacja i wyciąganie wniosków. Jeśli w Waszych ogrodach sprawdzają się inne terminy lub sposoby cięcia - to świetnie, róbcie tak dalej. Jeśli nie, może dzięki tej książce i naszym doświadczeniom będziecie czerpać większą radość i satysfakcję z pracy w ogrodzie, czego Wam serdecznie życzymy!

Spis treści

PO CO TNIEMY ROŚLINY

Formujemy młode drzewa i krzewy

Pobudzamy do wzrostu lub hamujemy wzrost

Utrzymujemy ładną sylwetkę

Pobudzamy do obfitego i dłuższego kwitnienia

Odmładzamy krzewy

Uzyskujemy kolorowe pędy i liście

Wpuszczamy do środka korony światło i powietrze

Usuwamy zimowe uszkodzenia i chronimy przed chorobami

Usuwamy odrosty korzeniowe i dzikie pędy

NARZĘDZIA l JAK ICH UŻYWAĆ

Sekatory, piłki, nożyce

Jak prawidłowo ciąć sekatorem

Bezpieczne cięcie -BHP w ogrodzie

W JAKI SPOSÓB l W KTÓRYM MIEJSCU CIĄĆ

SKRACANIE

Cięcie nad pąkiem lub parą pąków

Na jakiej wysokości ciąć

Zmiana kierunku pędu

WYCINANIE

Bezpieczne odcinanie konarów

Odrosty korzeniowe

Odrosty z podkładki i dzikie pędy

Usuwanie przekwitłych kwiatów

OZDOBNE FORMOWANIE ROŚLIN

Topiary czyli zielone rzeźby

Drzewko z krzewu

Parasole i daszki

Palmeta, sznur, płaski szpaler

ŻYWOPŁOTY

Żywopłoty formalne (formowane)

Obwódki i partery

Żywopłoty swobodne (naturalne)

Kiedy ciąć żywopłoty

IGLAKI

Zasady cięcia iglaków

KRZEWINKI l POŁKRZEWY

Krzew, półkrzew, krzewinka –jak je odróżnić

Jak ciąć krzewinki

Jak ciąć półkrzewy

BYLINY

Ścinamy martwe części po zimie

Przycinamy byliny skalne po kwitnieniu

Przycinamy przed kwitnieniem i po kwitnieniu

Ścinamy cebulowe

KALENDARZ CIĘCIA

CIĘCIE OZDOBNYCH DRZEW l KRZEWÓW OD A DO Z

Aukuba japońska; Azalia japońska; Azalia wielkokwiatowa; Barbula klandońska; Berberys; Bluszcz pospolity; Brzoza brodawkowata; Budleja Davida; Bukszpan wieczniezielony; Chmiel zwyczajny; Choina kanadyjska; Cis; Cyprysik; Dereń biały; Dereń rozłogowy; Dziurawiec 'Hidcote'; Forsycja pośrednia; Glicynia; Hortensja bukietowa; Hortensja drzewiasta; Hortensja ogrodowa; Hortensja pnąca; Jabłoń ozdobna; Jałowiec; Jaśmin nagokwiatowy; Jaśminowiec wonny; Jodła; Kalina koralowa; Kalina koreańska; Ketmia syryjska; Klon jesionolistny; Klon palmowy; Kolkwicja chińska; Krzewuszka cudowna; Laurowiśnia wschodnia; Lawenda wąskolistna; Ligustr; Lilak pospolity; Lipa; Magnolia; Mahonia pospolita; Migdałek trójklapowy; Milin amerykański; Modrzew; Oczar; Ognik szkarłatny; Ostrokrzew; Perowskia łobodolistna; Perukowiec podolski; Pęcherznica kalinolistna; Pięciornik krzewiasty; Pięknotka Bodiniera; Pigwowiec; Piwonia drzewiasta; Porzeczka krwista; Powojniki; Robinia akacjowa; Różanecznik; Róże; Sosna; Sumak octowiec; Surmia bignoniowa; Śliwa wiśniowa; Świerk; Tamaryszek; Tawuła japońska; Tawuły wiosenne; Trzmieliny; Wawrzynek wilczełyko; Wawrzynek główkowy; Wiciokrzew pomorski; Wiciokrzew przewiercień; Wierzba babilońska; Wierzba biała Tristis; Wierzba iwa 'Pendula'; Wierzba całolistna; 'Hakuro-nishiki'; Winobluszcz pięciolistkowy; Wiśnia piłkowana; Wrzos; Wrzosiec; Złotlin japoński; Żarnowiec; Żylistek szorstki; Żywotnik